BallinaBallina  ForumForum  PytėsoriPytėsori  KėrkoKėrko  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimi  
Tė nderuar anėtarė dhe vizitor, sė shpejti do tė aktivizohet domain-i me emrin gjelikosovar. Ju ftojmė tė sjellni shėnime pėr kėtė rac autoktone si dhe per sportet tjera. Tė nderuar anėtarė megjithėse administratorėt dhe moderatorėt e kėtij forumi do mundohen tė fshijnė ose redaktojnė shkrime tė kundėrshtueshme sa mė parė, mirpo ėshtė e pamundur qė tė rishikohet cdo mesazh. Prandaj ju duhet tė kuptoni se mesazhet e postuara nė kėtė forum janė shprehje e opinionit tė autorit dhe jo tė administratorit, moderatorėve apo webmasterit (pėrvec rasteve kur kėta tė fundit janė autorė tė shkrimeve) dhe ata nuk mund tė mbahen pėrgjegjės.  Ju falenderojme, stafi i forumit !

Share | 
 

 Pastermka kalifornike

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Nimfa

avatar

Numri i postimeve : 1
Registration date : 07/10/2008

MesazhTitulli: Pastermka kalifornike   Wed Oct 29, 2008 11:03 am

Shum kam deshire te di per kete lloj peshku, Pastermke kalifornike te lumit Radika !
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Luki
Administrator
avatar

Numri i postimeve : 179
Age : 58
Lokacioni : Prishtinė
Registration date : 30/07/2009

MesazhTitulli: Re: Pastermka kalifornike   Fri Jul 31, 2009 9:48 am

Jane dy qeshtje qe ketu ju i potenconi.
Trofta e lumit Radika, dhe trofta e kalifornise
ndoshta moderatori eshte me i thirur te na jape spjegime rreth kesaj teme.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Luki
Administrator
avatar

Numri i postimeve : 179
Age : 58
Lokacioni : Prishtinė
Registration date : 30/07/2009

MesazhTitulli: Re: Pastermka kalifornike   Thu Nov 05, 2009 6:08 pm

www.bistrobih.ba/SLIKE-RIBA/mladica.jpg&h=94&w=125&usg=__OGThM6jRX_w1PSbZlMeHrVhnj18=" style="width: 125;height: 94" border="0">www.drina-reka.com/mladica/mladica.jpg&h=94&w=128&usg=__8rkaRQtOR_bUf_Ley0CRkxySoNQ=" style="width: 128;height: 94" border="0">


Trofta

Trupi i saj eshte muskulor relativisht me koke te vogel dhe me goje me dhembe te vegjel.Ngjyren e trupit ja pershtat ambienit ku jeton.Eshte peshk i shpejte i ujrave te shpejta te ftohta malore dhe liqeneve artificiale.Shumzohet nga tetori deri nga mesi i shkurtit, por edhe ketu ka levizje te termineve varesisht nga kushtet klimatike.Pleshmeria e femres variron nga 500-3000 cope ikėr, te cilen e hudh ne rėrė paraprakisht te pregaditur per kete qellim. Pas fekondimit te ikres, ēerdhen e mbulon me nje shtrese rėre ne menyre qe te mbrohet nga armiqete shumte. Pas disa javesh nga ikra dalin troftat e reja te cilat ne fillim ushqehen me planktone dhe me vone me insekte, bretkoca,kėrmij dhe peshq.Ne lumenj me te medhenj dhe ne liqene ku ka ushqim me bollėk mund te arrij peshen edhe mbi 10 kilogram.Ndersa ne lumenjt malor ku nuk ka ushqim te mjaftueshem menzi arrin gjatsine prej 35-40 cm dhe deri 1 kg peshė.Peshkimi i saj zakonisht kur eshte i lejuar, eshte i lejuar me karrem artificial,dhe gjatesia e saj peshkuese eshte mbi 25 cm.Nese uji eshte i kthjellet suksesi ne peshkim me mashtruese eshte me i vogel.Me te miarta jane mashtrueset e madhsise 8-12. Trashesia e perit (najllonit) eshte prej 0,25 per trofta te vogla dhe deri 0,35 per trofta me te medha.

Disa lloje te troftave rriten edhe mbi 50 kg.

Une i shkrova disa karakteristika te Troftes ne pergjithsi, por trofta e lumit Radika i ka
specifikat e veta.
Per me shume per te gjitha llojete Troftes ju kisha preferuar te shikoni ne adresen si me poshte:
http://www.hitech-solutions.com/trout/home.htm

Eshte kenaqsi e madhe te njohesh kete lloj peshku, dhe ta peshkosh, pra ketu e gjeni edhe Troften e Ohrit (Koran).
Tekstet jane ne gjuhen angleze.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Skobali

avatar

Numri i postimeve : 4
Registration date : 14/01/2010

MesazhTitulli: Re: Pastermka kalifornike   Thu Jan 14, 2010 5:08 pm

Une kam peshku ne lumin Radika,eshte nje lum qe derdhet ne Liqenin e Dibres mirpo aty at lum e quajn Nacional Park pra kjo do te thote qe shte e ndaluar te peshkohet me ushqim te gjalle aty lejohet vetem me mashtruse ...Nese besoni nje peshkatar nga Ferizaj e njof shum mire prej mos dijes ka peshkuar me (krimb) dhe nuk ka pas dijeni qe eshte e ndaluar dhe aty ka shum roje dhe ka has ne ta dhe ka dal ne gjygj ne shkup ka paguar hiq me pak se 800 euro..pra peshkatar te nderuar kujdes....Une kam peshkuar ne nje pjese shum afer derdhjes se lumit ne liqe aty afer Banjes Kosovarts eshte shum nje vend i mshefet dhe besoni secilen gjjtje kam kap troft kuptohet ka qen vere ne at kohe kam peshku me Qaure Krimb ose Laver...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Skobali

avatar

Numri i postimeve : 4
Registration date : 14/01/2010

MesazhTitulli: Re: Pastermka kalifornike   Thu Jan 14, 2010 5:11 pm

Perk ket deshmi kam edhe foto te troftave Kalifornike ato jan me pika te kuqe qe i kam nxan ne Lumin Radika ....Ai vend eshte nese dikush e din para se me ardhe ne liqe te Dibres Radika i bie ne anen e majt edhe eshte nje seperacion i zallit aty duhet me hi eshte nje barrier ka edhe rojtar te seperacionit ai e hap barrieren dhe del drejt ne lumin radik .....Kam qen edhe para dy jave por kishte qen uji i madhe shum prej te reshurave te fundit...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Sponsored content
MesazhTitulli: Re: Pastermka kalifornike   

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
Pastermka kalifornike
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Gjeli Kosovar - Kosova Longcrower :: Llojet e Peshkut nė ujrat e ėmbla :: Trofta (Salmo trutta)-
Kėrce tek: