BallinaBallina  ForumForum  PytėsoriPytėsori  KėrkoKėrko  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimi  
Tė nderuar anėtarė dhe vizitor, sė shpejti do tė aktivizohet domain-i me emrin gjelikosovar. Ju ftojmė tė sjellni shėnime pėr kėtė rac autoktone si dhe per sportet tjera. Tė nderuar anėtarė megjithėse administratorėt dhe moderatorėt e kėtij forumi do mundohen tė fshijnė ose redaktojnė shkrime tė kundėrshtueshme sa mė parė, mirpo ėshtė e pamundur qė tė rishikohet cdo mesazh. Prandaj ju duhet tė kuptoni se mesazhet e postuara nė kėtė forum janė shprehje e opinionit tė autorit dhe jo tė administratorit, moderatorėve apo webmasterit (pėrvec rasteve kur kėta tė fundit janė autorė tė shkrimeve) dhe ata nuk mund tė mbahen pėrgjegjės.  Ju falenderojme, stafi i forumit !

Share | 
 

 Liqeni i Fierzės, drejt zhdukjes 4 lloje peshqish

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Naki
WebMaster
avatar

Numri i postimeve : 69
Lokacioni : Lipjan
Registration date : 11/09/2007

MesazhTitulli: Liqeni i Fierzės, drejt zhdukjes 4 lloje peshqish   Fri Nov 21, 2008 7:49 pm


Tė paktėn katėr lloje peshqish janė drejt zhdukjes nė Liqenin e hidrocentralit tė Fierzės, nė verilindje tė vendit , njė liqen me njė gjatėsi prej 75 kilometrash, por qė shtrihet edhe nė Kosovė. "Ballgjani, nili, mėlyshi e muzdraku thuajse janė katėr llojet e peshqve qė janė drejt zhdukjes nė Liqenin e Fierzės, i cili ka numėron 11 lloje peshqish, veēanėrisht krapin, luciperkėn e karazin", thanė burime zyrtare tė Drejtorisė rajonale tė Bujqėsisė sė Kukėsit. Sipas burimeve, ujėrat e Liqenit tė Fierzės monitorohen dhe kontrollohen nga njė inspektor nė varėsi tė Drejtorisė rajonale tė Bujqėsisė, gjė qė e bėn tė pamundur eliminimin e gjuetisė pa kriter tė peshkut, gjė qė po rrezikon zhdukjen e kėsaj pasurie. "Nė fshatin Shtiqen tė rrethit tė Kukėsit disa vite mė parė kishte njė linjė tė prodhimit tė rasatit tė peshkut , e destinuar pėr t'u hedhur nė ujėrat e Liqenit tė Fierzės, por tashmė jo vetėm qė ajo nuk ekziston, por ėshtė rritur edhe gjuetia me mjete shfarosėse e peshkut", theksojnė burimet. Pėrgjatė brigjeve tė liqenit tė Fierzės qė lag 4 rrethe, Kukėsit, Hasin, Tropojėn e Pukėn janė tė licensuar vetėm 4 grupe peshkatarėsh, ndėrsa ushtrojnė aktivitetin e gjuetisė mbi 150 grupe qė nuk kontrollohen nga askush. Njė prej peshkatarėve tė licensuar Resmi Hysnia shprehet se "problemi ėshtė se pjesa mė e madhe e gjuajnė peshkun me mjete shfarosėse si kimikate, elektrik etj,. Liqeni artificial i Fierzės ėshtė mė i madhi i kėtij lloji nė Shqipėri. Ai ėshtė krijuar gjatė viteve 79- 80 si pasojė e ndėrtimit tė Hidrocentralit tė Fierzės gjatė viteve 1979-1980. Ujėrat e tij lagin territoret e katėr rretheve, Kukėsit, Hasit, Tropojės dhe Pukės. Sipėrfaqja e liqenit arrin nė 7 mijė hektarė, gjatėsia e tij ėshtė 75 km, pasqyra e ujėrave tė liqenit kap lartėsinė prej 350 metrash mbi nivelin e detit. Nė kėtė kėtė liqen jetojnė 11 lloje peshqish, ndėrkohė qė ai shėrben si nyje transporti pėr tė lidhur qytetin e Kukėsit me pjesėt e tjera tė vendit....
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://www.nasergashi.com
 
Liqeni i Fierzės, drejt zhdukjes 4 lloje peshqish
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Gjeli Kosovar - Kosova Longcrower :: Tema tė ndryshme rreth peshkimit :: Vende tė preferuara pėr peshkim-
Kėrce tek: