BallinaBallina  ForumForum  PytėsoriPytėsori  KėrkoKėrko  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimi  
Tė nderuar anėtarė dhe vizitor, sė shpejti do tė aktivizohet domain-i me emrin gjelikosovar. Ju ftojmė tė sjellni shėnime pėr kėtė rac autoktone si dhe per sportet tjera. Tė nderuar anėtarė megjithėse administratorėt dhe moderatorėt e kėtij forumi do mundohen tė fshijnė ose redaktojnė shkrime tė kundėrshtueshme sa mė parė, mirpo ėshtė e pamundur qė tė rishikohet cdo mesazh. Prandaj ju duhet tė kuptoni se mesazhet e postuara nė kėtė forum janė shprehje e opinionit tė autorit dhe jo tė administratorit, moderatorėve apo webmasterit (pėrvec rasteve kur kėta tė fundit janė autorė tė shkrimeve) dhe ata nuk mund tė mbahen pėrgjegjės.  Ju falenderojme, stafi i forumit !

Share | 
 

 Peshku ėshtė njė krijes e mrekullueshme

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Naki
WebMaster
avatar

Numri i postimeve : 69
Lokacioni : Lipjan
Registration date : 11/09/2007

MesazhTitulli: Peshku ėshtė njė krijes e mrekullueshme   Thu Nov 01, 2007 9:20 pm


Ju duhet tė keni parė se sa tė shpejtė dhe tė shkathėt janė peshqit nė ujė. Me qėllim qė tė notojė, njė peshk nuk ka nevojė tė bėjė asnjė lėvizjė tjetėr veēse tė tundė bishtin e tij nga njėra anė nė tjetrėn. Kjo lėvizje e lehtė e peshqve ndodh nė saje tė shtyllės sė tyre kurrizore elastike, si dhe nė saje tė disa sistemeve tė tjera nė organizmin e tyre.
Njė peshk, kur noton, harxhon njė sasi tė madhe energjie. Peshkut i nevojiten sasi tė mėdha energjie me qėllim qė tė arrijė shpejtėsi tė larta. Ėshtė e nevojshme pėr njė peshk tė fitojė shpejtėsi nė mėnyrė tė menjėherėshme pėr t’u shpėtuar grabitqarėve.
Pėr mė tepėr, peshku lėviz kundėr rrymės pothuajse nė pjesėn mė tė madhe tė kohės. Merrni me mend se sa e vėshtirė ėshtė pėr ju tė lėvizni nėn ujė dhe sa e lehtė ėshtė tė ecni nė rrugė. Krahasoni jetėn nėn ujė dhe jetėn nė tokė.
Ėshtė ndėrtimi i veēantė i shtyllės kurrizore dhe muskujve tė peshkut qė siguron njė fuqi tė tillė. Shtylla kurrizore mban trupin drejt dhe ėshtė e lidhur me fletėt dhe muskujt e peshkut. Pėrndryshe, nuk do tė ishte e mundur pėr peshkun tė lėvizte nėn ujė. Megjithatė, forma e veēantė e shtyllės kurrizore nuk ėshtė e mjaftueshme pėr peshkun qė tė notojė, sepse peshku nuk lėviz vetėm pėrpara dhe prapa, por edhe lart e poshtė me qėllim qė tė mbijetojė. Kjo lėvizje bėhet e mundur nga njė sistem nė trupin e tyre. Peshqit kanė qese ajri nė trupat e tyre. Duke boshatisur kėto qese ajri, peshku mund tė zbresė nė fund tė detit dhe, duke rimbushur kėto qese me ajėr, mund tė ngrihet nė sipėrfaqe pėrsėri.


Edituar pėr herė tė fundit nga Naki nė Sun May 11, 2008 7:22 pm, edituar 5 herė gjithsej
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://www.nasergashi.com
gishteza

avatar

Numri i postimeve : 7
Registration date : 12/01/2008

MesazhTitulli: Re: Peshku ėshtė njė krijes e mrekullueshme   Sat Jan 12, 2008 4:33 pm

Ekipi hulumtues nga Kyoto University nė Japoni, nga Shkolla Post-Diplome e Studimeve tė Njeriut dhe Ambientit, ka zbuluar njė lloj tė peshkut i cili kultivon ushqimin e vet, algat polisifonia, nė korale.

Udhėheqėsi i ekipit, Hiroki Hata, deklaroi se lloji i peshkut Stegastes nigricans dhe alga polisifonia janė tė varuna nga njėra tjetra.

Raste tjera tė kultivimit nė natyrė janė ato tė bubrecave tė zezė dhe bardhė tė cilėt rrisin lloje tė ndryshme kėrpurdhave.

Shkencėtarėt kanė zbuluar qė kur polisifonia fillon tė rritet nė njė hapėsirė, peshqit sigurohen qė mjedisi tė jetė i favorshėm pėr zhvillimin e tyre duke i larguar algat tjera.

Nėse peshqit largohen nga ajo hapėsirė, algat polisifonia vdesin pėrshkak tė algave tjera.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
gishteza

avatar

Numri i postimeve : 7
Registration date : 12/01/2008

MesazhTitulli: Re: Peshku ėshtė njė krijes e mrekullueshme   Sat Jan 12, 2008 4:49 pm

Peshku ka qene mjaft i pranishem ne jeten e njeriut gjate gjithe historise se shoqerise njerezore, jo vetem si ushqim, por dhe si element simbolik apo shprehje e mitologjive te vjetra qe nga koha e paganizmit dhe me pas qyteterimeve te tjera si antikiteti greko-romak, etj. Ja pse kemi degjuar te flitet per Konstelacionin e Peshqve te kohes se qyteterimit babilonas, per njeriun amfib apo per Aferditen, Erosin, madje dhe perbindeshit Typhon, qe ishin gjysem peshq e gjysem njerez dhe hyjni. Te tilla ishin dhe sirenat qe iu shfaqen Odiseut gjate kthimit te tij nga Itaka. Por peshku ka qene njekohesisht dhe burim i jetes dhe i ekzistences se njeriut, madje si nje nga ushqimet me te pastra dhe te ushqyeshme te tij.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Sponsored content




MesazhTitulli: Re: Peshku ėshtė njė krijes e mrekullueshme   

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
Peshku ėshtė njė krijes e mrekullueshme
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Gjeli Kosovar - Kosova Longcrower :: Tema tė ndryshme rreth peshkimit :: Biseda tė lira-
Kėrce tek: