BallinaBallina  ForumForum  PytėsoriPytėsori  KėrkoKėrko  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimi  
Tė nderuar anėtarė dhe vizitor, sė shpejti do tė aktivizohet domain-i me emrin gjelikosovar. Ju ftojmė tė sjellni shėnime pėr kėtė rac autoktone si dhe per sportet tjera. Tė nderuar anėtarė megjithėse administratorėt dhe moderatorėt e kėtij forumi do mundohen tė fshijnė ose redaktojnė shkrime tė kundėrshtueshme sa mė parė, mirpo ėshtė e pamundur qė tė rishikohet cdo mesazh. Prandaj ju duhet tė kuptoni se mesazhet e postuara nė kėtė forum janė shprehje e opinionit tė autorit dhe jo tė administratorit, moderatorėve apo webmasterit (pėrvec rasteve kur kėta tė fundit janė autorė tė shkrimeve) dhe ata nuk mund tė mbahen pėrgjegjės.  Ju falenderojme, stafi i forumit !

Share | 
 

 Gjuca (Leucaspius delineatus)

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Naki
WebMaster
avatar

Numri i postimeve : 69
Lokacioni : Lipjan
Registration date : 11/09/2007

MesazhTitulli: Gjuca (Leucaspius delineatus)   Tue Aug 25, 2009 12:25 pm


Gjuca shumė peshkatarė lokal e quajn ashtu por ka edhe emra tė tjerė si dylberi,saraga etj por me kujdes, nėse e vreni dallimet mund tė vėrehet. Gjuca nuk ėshtė e plotė dhe ndalesa nė largėsinė mė tė madhe nga 12/13 shkallė prapa kokė. Flatrat e saja janė pa ngjyrė dhe kryesisht varet nė pjesėn e poshtme tė ujit , nė tė cilėn banon. Gjuca e lumit ėshtė mė e bardhė se sa e liqenit. Shpina e saj ka ngjurė tė gjelbėr.Trupi ėshtė i zgjatur dhe i mbuluar me shkallė tė vogėl e argjendte lehtė me mbeturinave. Gjatsia mesatare e saj ėshtė
6-8cm, dhe tė rritet nė maksimum 12cm. Gjuca ėshtė e vogėl, peshk i bashksisė jetonė nė liqene, kanaleve dhe lumenjė, dhe nė pėrgjithėsi e mban sipėrfaqen e ujit. Nė vendin tonė kryesisht gjindet nė tė gjitha ujrat, ėshtė edhe nė Evropėn Qendrore dhe Lindore. Shumzimi e ka nė verė, kurė e arrijė pjekurinė nė vitin e dytė tė jetės.

Karemi dhe pajisje pėr gjueti:
Gjuca nuk ka shum randėsi ekonomike dhe shumė rrallė peshkohet , dhe mbi tė gjitha si ajo mund tė shėrbejė si njė karrem pėr predator gjuetisė. Gjuca ėshtė shumė e etur, ushqimi i saj i preferuar ėshtė planktona. Si karem mundemi ta zhfrytzojm gjithshqka qė bien nė dorė copė stiropora, mė sė miri ėshtė me bukė ose krumba. gjuetia e gjuces ėshtė njė shkollė e madhe pėr fillestar. Peshkimi i saj duhet tė jetė i lehtė, shtagė tė lehtė gjatėsi prej 3-4 m , njajllon shumė tė hollė, 0,10- 0.16mm dhe tapa tė vogla. 0.5g
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://www.nasergashi.com
 
Gjuca (Leucaspius delineatus)
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Gjeli Kosovar - Kosova Longcrower :: Llojet e Peshkut nė ujrat e ėmbla :: Llojet tjera tė peshkut-
Kėrce tek: