BallinaBallina  ForumForum  PytėsoriPytėsori  KėrkoKėrko  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimi  
Tė nderuar anėtarė dhe vizitor, sė shpejti do tė aktivizohet domain-i me emrin gjelikosovar. Ju ftojmė tė sjellni shėnime pėr kėtė rac autoktone si dhe per sportet tjera. Tė nderuar anėtarė megjithėse administratorėt dhe moderatorėt e kėtij forumi do mundohen tė fshijnė ose redaktojnė shkrime tė kundėrshtueshme sa mė parė, mirpo ėshtė e pamundur qė tė rishikohet cdo mesazh. Prandaj ju duhet tė kuptoni se mesazhet e postuara nė kėtė forum janė shprehje e opinionit tė autorit dhe jo tė administratorit, moderatorėve apo webmasterit (pėrvec rasteve kur kėta tė fundit janė autorė tė shkrimeve) dhe ata nuk mund tė mbahen pėrgjegjės.  Ju falenderojme, stafi i forumit !

Share | 
 

 Vitamina D - luan rol kyq per trurin e njeriut

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Luki
Administrator
avatar

Numri i postimeve : 179
Age : 58
Lokacioni : Prishtinė
Registration date : 30/07/2009

MesazhTitulli: Vitamina D - luan rol kyq per trurin e njeriut   Wed Aug 26, 2009 9:43 amStudimi i shkencetarėve tė Universitetit tė Manchesterit ka ofruar prova tė reja lidhur me rolin e vitaminės D nė mbajtjen e funkcionit tė trurit tė njeriut nė moshėn e shtyer.

Duke pėrcjellur mė shumė se 3000 anketues tė moshės 40 deri 79, shkencėtarėt kanė vėrtetuar se tek njerėzit me nivel mė tė lartė tė vitaminės D nė gjak, kanė rezultate mė tė mira nė testet e tė mbajturit mend dhe aftėsive tė pėrpunimit tė informatave.

Shkencėtarėt rezultatet e fituara i spjegojnė me rolin mbrojtės tė vitaminės D ndaj proēeseve signalizuese nė tru.

Burimet kryesore tė vitaminės D janė rrezitja nė diell dhe ushqimi me mish peshku, kurse hulumtimet e mėhershme kanė treguar se vitamina D zvoglon rrezikun nga Artritisi,Frakturės lidhur me Osteoporoz por edhe sėmundjeve tė zemrės dhe disa llojeve tė karcionomave.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Luki
Administrator
avatar

Numri i postimeve : 179
Age : 58
Lokacioni : Prishtinė
Registration date : 30/07/2009

MesazhTitulli: Re: Vitamina D - luan rol kyq per trurin e njeriut   Fri Aug 28, 2009 11:50 amMe Losos - kundėr Infraktit


Njė nga dy racionet e ushqimit javor me peshk, zvoglojnė vdekshmėrinė nga sėmundjet e zemrės dhe enėve tė gjakut rreth 36 %.

Kėto janė lajme tė mira pėr kultivuesit norvegjez tė Losos-it.Rreziku i vdekjes sė hershme me kėtė zvoglohet pėr 17%, nėse rregullisht pėrdoret peshku si ushqim.Mė se i shėndetshėm ėshtė Losos-i, shkruan Dagens Nyheter.

Shkencėtarėt amerikan kanė grumbulluar njė sasi tė madhe tė informatave hulumtuese nga SHBA dhe Europa dhe tani ato i kanė prezentuar nė revistėn sindikale Amerikane JAMA.Mė sė shumti preferohet Losos-i i kultivuar i cili ka dufish mė shumė omega -3, se sa Losos-i i egėr, konstatojnė shkencėtarėt.Nuk ėshtė e nevojshme sasi e madhe e thartirave tė yndyrės qė tė rregullohet shėndeti, shkruan Dagens Nyheter.

Sasija optimale ėshtė 250 miligram nė ditė me qėllim qė tė arrihet efekti. Gjatė konsumimit tė sasisė prej 750 miligramėsh gjatė ditės nuk vihet deri te rezultati, thotė Jana Pickova, shkencėtare pranė Universitetit Bujqėsor Shtetėror (Statens lantbruksuniversitet) u nė Suedi.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Luki
Administrator
avatar

Numri i postimeve : 179
Age : 58
Lokacioni : Prishtinė
Registration date : 30/07/2009

MesazhTitulli: Kuriozitete   Mon Sep 13, 2010 11:05 am

Gėnjeshtra i ka kėmbėt e shkurtėra- DETEKTORI I GENJESHTRAVE

Eshte e njohur se te gjitha fushat e sportit ne Amerike jane te profesionalizuara, keshtu qe edhe garat ne peshkim jane te profesioanlizuara.
Turniret ne Amerike mberrijne edhe vleren deri 500 000 dollare Amerikan, e nuk eshte raritet qe disa peshkatare jetojne edhe prej pjesemarrjes ne keto turnire.
Pasi qe behet fjale per shuma te maje te parave, amerikanet kane vendosur qe fituesit te turnirit te peshkimit para ndarjes se shperblimit ta vendosin ne DETEKTOR TE GENJESHTRAVE.
Arsyeja - peshkataret genjejne.
Heren e ekaluar Mike Hart ,peshkatar profesionist nga Kalifornije ,perjetsisht eshte suspenduar nga pjesemarrja ne gara nga arsyeja se peshqve te tij te peshkuar 5 Bassa ju futur 9 plumba 60 gramesh ,kurse shperblimi kryesor ka qene 100 000 dolar dhe nje barke.
Mashtrimi rastesisht eshte hetuar kur peshqit pas gares jane filtruar.
Poashtu para disa vitesh kamera ka inqizuar nje profi peshkatar i cili i nxirrte nga kafazi gjate kohes se gares peshqit te cilet i kishte vendosur ne kafaz disa dite para gares dhe kafazin e kishte lene ne uje.

Nga keto dhe arsyet e ngjajshmejane futur kritere shtese, qe secili fitues i garave te ngjajshme do te kaloj neper detektorin e genjeshtrave.

klm
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Sponsored content
MesazhTitulli: Re: Vitamina D - luan rol kyq per trurin e njeriut   

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
Vitamina D - luan rol kyq per trurin e njeriut
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Gjeli Kosovar - Kosova Longcrower :: SHPS " Fletėverdha " Lipjan :: Kontakte , Informacione, Vėrejtje, Ndihma, Sygjerime ...-
Kėrce tek: