BallinaBallina  ForumForum  PytėsoriPytėsori  KėrkoKėrko  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimi  
Tė nderuar anėtarė dhe vizitor, sė shpejti do tė aktivizohet domain-i me emrin gjelikosovar. Ju ftojmė tė sjellni shėnime pėr kėtė rac autoktone si dhe per sportet tjera. Tė nderuar anėtarė megjithėse administratorėt dhe moderatorėt e kėtij forumi do mundohen tė fshijnė ose redaktojnė shkrime tė kundėrshtueshme sa mė parė, mirpo ėshtė e pamundur qė tė rishikohet cdo mesazh. Prandaj ju duhet tė kuptoni se mesazhet e postuara nė kėtė forum janė shprehje e opinionit tė autorit dhe jo tė administratorit, moderatorėve apo webmasterit (pėrvec rasteve kur kėta tė fundit janė autorė tė shkrimeve) dhe ata nuk mund tė mbahen pėrgjegjės.  Ju falenderojme, stafi i forumit !

Share | 
 

 Informacione tė peshkimit

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Luki
Administrator
avatar

Numri i postimeve : 179
Age : 58
Lokacioni : Prishtinė
Registration date : 30/07/2009

MesazhTitulli: Informacione tė peshkimit   Wed Aug 26, 2009 9:55 am


Gjermani Stefen Hoffman ne lumin italian Po, ka peshkkuar silurin 253 sm gjatėsi dhe 118 kg tė rėndė.Ky kolos ėshtė zėnė mė 20 mars dhe edhe tutje vazhdon procedura e rrepte e IGFA (International Game Fish Association) e njohjes sė kėtij trofeu si rekord i ri botror.Luftėn e paharrueshme me kėtė peshk nė favor tė tij St
efen e fitoi me Shkopin e peshkimit Uni Cat New Age (3.40) dhe makinėn Penn Spinfisher 9500.


Edituar pėr herė tė fundit nga saluki nė Fri May 21, 2010 5:34 pm, edituar 3 herė gjithsej
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Luki
Administrator
avatar

Numri i postimeve : 179
Age : 58
Lokacioni : Prishtinė
Registration date : 30/07/2009

MesazhTitulli: Re: Informacione tė peshkimit   Fri Aug 28, 2009 11:30 am

Rekord i ri nė peshkimin e krapit


Rekordi i ri nė zėnjėn e krapit-38 kg e 150 gr. (krap i ėgėr). Kėtė zonjėn e krapit (ishte femėr) e ka peshkuar mė 17 dhjetor 2006, gjermani Dieter Markus Stein.

Si karrem ka pėrdorur Imperial Baits Pop Up Boil.Emri i liqenit ku ėshtė zėnė ky krap ka mbetur fshehtesi.


Edituar pėr herė tė fundit nga saluki nė Fri May 21, 2010 5:32 pm, edituar 1 herė gjithsej
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Naki
WebMaster
avatar

Numri i postimeve : 69
Lokacioni : Lipjan
Registration date : 11/09/2007

MesazhTitulli: Re: Informacione tė peshkimit   Wed Oct 14, 2009 3:40 pm

test
test
test
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://www.nasergashi.com
Luki
Administrator
avatar

Numri i postimeve : 179
Age : 58
Lokacioni : Prishtinė
Registration date : 30/07/2009

MesazhTitulli: Re: Informacione tė peshkimit   Fri Feb 19, 2010 6:13 pm

I denuar per shkak te peshkimit ne anen e gabuar te lumit Rajna

Nje Gjykate ne Gjermani i ka shqiptuar denimin prej 750 euro,nje peshkatari franqez i cili i ka peshkuar 5 peshq ne anen e gabuar te lumit Rajna ne barken e tij, pra ne pjesen Gjermane. Ai ka qene disa dhjete metra ne brendesi te vijes kufitare te lumit ku ndahet kufiri Gjermani - France. Policija kufitare Gjermane e ka kerkuar lejen gjermane t peshkimit nga ai.
Pasi ai nuk ka qene ne pozite t'ju tregoj lejen gjermane te peshkimit, sepse ai e ka poseduar vetem lejen franqeze, policija i ka konfiskuar paisjet dhe Gjykata per Kundervajtje ne Ofenburg i ka shqiptuar denimin ne te holla. prej 750 euro

Konstatimi i Gjykates ka qene" Kufijt neper lumenj egzistojn dhe askush nuk eshte permbi ligjin".


askush nuk ka qene ne gjendje ta konstatoj se peshqit e peshkuar te cilet kane qene shkak i ketij proqesi gjuqesor ēfare shtetsije kane patur, gjermane apo franqeze.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Luki
Administrator
avatar

Numri i postimeve : 179
Age : 58
Lokacioni : Prishtinė
Registration date : 30/07/2009

MesazhTitulli: Re: Informacione tė peshkimit   Fri Feb 26, 2010 3:38 pm


Rekord i ri botror-Trofta 18.8 kg

Ne Shtator 2009 amerikani Tom Healey, ne lumin Manistee River ne shtetin federal te, ka peshkuar Troften e lumenjeve 18,8 kg dhe te gjate 111 cm .

Para disa ditesh IGFA (International Game Fishing Association) e ka pohuar se ky eshte rekordi i ri botror kur eshte ne pyetje trofta e lumenjeve. Se me t` vertete behet fjale per kete lloj peshku e vertetuan edhe biologet nga Departmenti Resurseve Natyrore te shtetit Michigan .
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Luki
Administrator
avatar

Numri i postimeve : 179
Age : 58
Lokacioni : Prishtinė
Registration date : 30/07/2009

MesazhTitulli: Re: Informacione tė peshkimit   Tue Apr 20, 2010 3:32 pm

Fituesi i ēmimit te pare doli mashtruesGarat e peshkimit per peshkim te sharokut ne SHBA jane te rendesishme sepse fondi fitues eshte i vlefshem, te cilin gare me vite te tera e ka fituar ne SHBA Robby Rose nga Garlanda ne Teksas, dhe ai me vite te tera i ka fituar garat si ato te madhesise se peshkut te zene, dhe koleget e tij pjesemarres vazhdimisht kane thene se fitorja e tij nuk eshte bash e paster.Se ne verejtjet e kologeve te tij ka pasur te verteta u tregua ne rrethin Rockwall ne vjeshten e vitit te kaluar ne garen Bud Light Trail Boss Big Bass Tournament te mbajtue ne liqenin Ray Hubbard .
Sharoku te cilin e kishte zene Rose dhe te cilin e kishte pruar ne vlersim ne menyre enigmatike binte ne fund te rezervoarit ne te cilin mbaheshin peshqit para se te mateshin dhe prap te ktheheshin ne uje, mirepo gjyqtaret kur e shikuan peshkun e verejten se duket i dyshimit dhe e lane per shikim te metejme.Pas kesaj ai e nxjerri tegen (pjesen e metalte) qe peshonte 0,45 kg te cilin e kishte futur ne brendesine e peshkut vetem e vetem qe te peshoj me rende dhe ne kete menyre te fitoj vendin e pare. Pasi veq u zu nga gjyqtaret Robby Rose, i cili kishte fituar shume gara amatore tani ne nivel te profesionisteve me mbikqyrjen e gjyqtareve, perjetoi deshtim total. Ai per ēdo vit peshkonte me barka te ndryshme, te cilat i kishte marre ne baza sponzorimi apo donacioni. Tani veq ai e pranoi deshtimin dhe gabimin e vet, dhe i mbylli te gjitha web faqet dhe E-mailat qe i kishte deri me tani.Qe fati i keq i Rose te jete edhe me i madh mashtrimi i tij nuk perfundoj si kundervajtje por u cilsua si veper penale per shkak te fondit te madh dhe u cilsua si tentim i fitimit te 55.000 doleve ne menyre te kunderligjshmeKetu nuk behet fjal per madhesine e peshkut te kapur por behet fjale per tentim te fitimit te 55.000 doleve-(anijes se peshkimit ne kete vlere) thote prokurori Rockwall Kenda Culpepper.


Robby Rose me 13.prill definitivisht e pranoi mashtrimin dhe morri denimin prej 3000 dollaresh dhe obligimit te mbajtjes se burgut 15 ditesh, dhe i denuar me kusht 5 vite, poashtu 5 vite do te mbetet pa leje te peshkimit.


Edituar pėr herė tė fundit nga saluki nė Mon Sep 13, 2010 5:55 pm, edituar 1 herė gjithsej
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Blerim Dermaku
Moderator
avatar

Numri i postimeve : 27
Age : 32
Registration date : 12/01/2010

MesazhTitulli: Re: Informacione tė peshkimit   Sat Apr 24, 2010 6:33 pm

Ju informoj se te dielen me daten 25.04.2010 nga ora 7 e mengjesit fillon gara e peshkimit me tape per komunen e prishtines garat mbahen ne liqenin e batllaves ne orllan te restaurant guri dhe jane te organizuara nga shoqata e peshkatareve sportiv rekreativ KRAPI Prishtine .

Ju uroj suksese tegjith garuesve peshkatar sportiv te cilet marrin pjes ne kete gare komunale.

Tung kalofshit mir dhe qellofshit.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Luki
Administrator
avatar

Numri i postimeve : 179
Age : 58
Lokacioni : Prishtinė
Registration date : 30/07/2009

MesazhTitulli: Re: Informacione tė peshkimit   Thu May 20, 2010 4:41 pm

Foto qe vlen te shikohet


Siluri gjigant (monstrum) mbi 2.5 metra gjatesi

Peshkatarėt gjithnjė kontestohen rreth asaj se cili peshk ėshtė mė i forti, cili peshk bėnė rezistencėn mė tė madhe gjatė peshkimit.
Krapistat thonė se ky ėshtė krapi, tė tjerėt thonė se ėshtė peshku i tyre i preferuar, trofta, apo ndonjė tjetėr.Mirėpo nuk mundesh askush ta kontestoj faktin se “lufta “me silurin gjigant nė foto megjithate paraqet sfidė tė madhe jo vetėm pėr shkak tė furcės sė madhe me tė cilėn disponon ky peshk por edhe pėr ate se ka madhėsi mė tė madhe se secilido peshk tjetėr.
Kur ky silur gjendet i kapur ne grep, shumė me rėndėsi ėshtė tė jesh i qetė, sepse musteqoku 30-40—50 e mė tepėr kg ėshtė kundėrshtarė i madh dhe i rrezikshėm, i cili pėrveq fuqisė sė madhe shfrytėzon edhe manovrat e ndryshme pėr tu liruar nga grepi.Njė ndėr mė tė zakonshmit ėshtė mėshuarja me bisht perit tė shtėrnguar i cili zakonisht reflektohet me lakimin e madh te shkopit, drejtimin e tij dhe nė tė shumtėn e rasteve lirimin e tij nga grepi.Nėse nuk ke shkop adekuat, pej adekuat dhe grep adekuat, lufta me te zakonsht pėrfundon me thyerjen e shkopit dhe humbjen pra tė peshkut.
Forografija eshte e huazuar nga peshkimet ne lumin Po nė Itali dhe peshkime tė ngjajshme gjen edhe nė lumin Ebru tė Spanjės.Edituar pėr herė tė fundit nga saluki nė Fri Jun 25, 2010 4:33 pm, edituar 1 herė gjithsej
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Luki
Administrator
avatar

Numri i postimeve : 179
Age : 58
Lokacioni : Prishtinė
Registration date : 30/07/2009

MesazhTitulli: Re: Informacione tė peshkimit   Fri May 21, 2010 5:30 pmRekord tjeter ne zenjen e krapit

Anglezi Rob Hales ne nje liqe te njohur ne France, Renbow Lake e arriti nje rekord tjeter ne zenjen e krapit prej 40,8 kg. Ai peshkun e zuri me karremin Pop Up Boilie te firmes SBS.


Edituar pėr herė tė fundit nga saluki nė Thu Jun 10, 2010 10:38 am, edituar 1 herė gjithsej
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Blerim Dermaku
Moderator
avatar

Numri i postimeve : 27
Age : 32
Registration date : 12/01/2010

MesazhTitulli: Re: Informacione tė peshkimit   Wed Jun 09, 2010 10:57 pm

Pershendetje

http://www.balwois.com/balwois/administration/full_paper/ffp-1986.pdf

Ja hyni ketu ne kete link dhe e keni nje material shum te mir rreth lumit drenica ketu ne kosove dhe llojeve te peshkut qe jetojn aty kalofshit mir.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Luki
Administrator
avatar

Numri i postimeve : 179
Age : 58
Lokacioni : Prishtinė
Registration date : 30/07/2009

MesazhTitulli: Re: Informacione tė peshkimit   Thu Jul 22, 2010 9:33 am

Edhe peshku kerkon freskine,

Duke e pasur parasysh kohen e nxehte,(temperatuart mbi 30 grade) qe eshte duke marrur keto dite, ju sygjeroj se peshkimi me i suksesshem eshte ne oret e hershme te mengjezit, ne oret e pasdites-mbremje, por edhe gjate nates.

Kjo me se shumti ishte dashur te vlej per krapistat, pasi qe edhe temperaturat e ujit jane te larta dhe ne temperature te nxhehte uji permban sasi me te vogel te oksigjenit, keshtu qe ne intervalet kohore te pershkruara krapi eshte me i levizshem.

Pra te kerkohen ato vende ku uji eshte me i pasur me oksigjen.

Gjate dites mund te peshkohet vetem peshku i bardhe i vogel

suksese
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Blerim Dermaku
Moderator
avatar

Numri i postimeve : 27
Age : 32
Registration date : 12/01/2010

MesazhTitulli: Re: Informacione tė peshkimit   Mon Aug 09, 2010 4:23 pm

Pershendetje

Po saluk mir e ki qashtu osht qyh po thu edhe per deveriken e madhe vlen kjo qe ne keto temperatura te larta gjat dites eshte shum shtir qe punon po me provu ne thellesi pak ma te medha mundesh me pas suksese edhe gjat dites e sidomos ne peshkim te deverikes mbi 1kg po koha perfekte siq the edhe ti keto dit eshte gjat nates dhe ne mbremje apo mengjes ku peshku afrohet edhe ma afer bregut dhe eshte shum ma aktiv se gjat dites .

Tung kalofshit mir dhe Qellofshi ......................... ... .
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Luki
Administrator
avatar

Numri i postimeve : 179
Age : 58
Lokacioni : Prishtinė
Registration date : 30/07/2009

MesazhTitulli: Re: Informacione tė peshkimit   Mon Sep 13, 2010 5:34 pm

Pershendetje,

Krapistat nuk duhet ta leshojne shansin e kesaj vjeshte.
Pas temperaturave te larta verore, ramja e temperaturave i perkujton krapit qe eshte koha e tyre rreth grumbullimit te rezervave te tyre para fillimit te sezonit dimror.
krapi kapet vetem kur ti kesh shkopinjet e peshkimit ne uje
perpara krapista,dhe suksese
klm
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Luki
Administrator
avatar

Numri i postimeve : 179
Age : 58
Lokacioni : Prishtinė
Registration date : 30/07/2009

MesazhTitulli: Re: Informacione tė peshkimit   Wed Mar 02, 2011 5:01 pm

Vlorė: Mbytet peshkatari 24 vjeē

Njė peshkatar ėshtė mbytur nė ujėrat e detit Jon. Lajmi ėshtė bėrė i ditur nga Policia e Vlorės. Nga tė dhėnat mė tė fundit i mbyturi quhet Aleks Kociraj 24 vjeē, ndėrsa Rinald Japuaj ka mbijetuar.

Tė dy kėta tė rinj mbrėmjen e sė martės kishin dalė nė det nė zonėn e Orikumit me njė varkė tė vogėl pa motor dhe nė momentin qė kanė hedhur rrjetat pėr peshkim njeri nga peshkatarėt ėshtė zhdukur.

Policia ka filluar kėrkimet qė nė mesnatė po ende nuk ka gjetur trupin e Alkes Kociraj. Ndėrkaq Policia e Vlorės njofton se kanė rifilluar kėrkimet pėr peshkatarin e mbytur.

Forca tė shumta detare, tė policisė kufirit dhe ato tė Ndihmės sė Shpejtė po vazhdojnė operacionin.


Marre nga gazetat ditore
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Luki
Administrator
avatar

Numri i postimeve : 179
Age : 58
Lokacioni : Prishtinė
Registration date : 30/07/2009

MesazhTitulli: Re: Informacione tė peshkimit   Tue Mar 15, 2011 4:19 pm

Zuri peshkun krokodil-aligator

Amerikani Kenny William nė liqenin Chotard te lumi Mississippi ka peshkuar peshkun krokodil (Aligator) prej 150 kilogramėsh,shkruan AOL News. Ėshtė e gjatė mbi 2,6 metra dhe ėshtė nevoitur katėr njerėz qė tė njėjtin ta nxjerrin. Derisa e kam ngrehur nuk kam menduar se ėshtė peshk aq i madh. Derisaafrohej vėrejsha se ėshtė mė i madh se sa kam menduar – tha Kenny me krenari. Nė Departamentin pėr shtazė dhe parqe tė Mississippit mendojnė se bėhet fjalė pėr peshkun mė tė madh tė kėtij lloji qė ndonjėherė ėshtė peshkuar. Peshku mė tė madh Aligator deri mė tani ėshtė peshkuar nė vitin 1951 dhe ka peshuar 128 kilogram. Williams trofeun e tij do t’ja dhuroj Muzeut nė tė cilin edhe do tė vendoset ky peshk.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Luki
Administrator
avatar

Numri i postimeve : 179
Age : 58
Lokacioni : Prishtinė
Registration date : 30/07/2009

MesazhTitulli: Re: Informacione tė peshkimit   Wed May 11, 2011 4:19 pm

Te nderuar peshkatarė,

Njohtoheni se nga data 10.05.2011,eshte ne fuqi ndalesa e peshkimit per krap ne liqenin e Batllaves, si rezultat i proqesit te shumimit.Ndalesa eshte ne fuqi deri me daten 01.06.2011.Ndersa prej Restoran "Guri" e perpjete ndalohet peshkimi per periudhen e cituar me siper per te gjitha llojet e peshkut.
Deri ne njohtimin e ardhshem, luten peshkataret ta respektojne kete ndalese.

Lidhur me zbatimin e kesaj ndalese jane mjaft azhur rojet e peshkimit ne bashkepunim me SHPK.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Luki
Administrator
avatar

Numri i postimeve : 179
Age : 58
Lokacioni : Prishtinė
Registration date : 30/07/2009

MesazhTitulli: Re: Informacione tė peshkimit   Fri May 20, 2011 9:53 am

Rusi kap piranen gjigante 2,4 kilogramė

Moskė, 19 maj - Njė peshkatar rus ka mbetur i tronditur pasi nė liqenin Soleno arriti tė kapė piranen gjigante 2,4 kilogramė tė rėndė.
Ekspertėt lokalė ishin gjithashtu tė habitur nga kjo ngjarje e pazakontė. Peshqit e rritur pirana mund tė peshojnė deri nė njė kilogram, transmeton Interfax.
Nga frika se kjo piranė gjigante nuk ėshtė e vetmja, autoritetet e qytetit Bataiska po shqyrtojnė mbylljen e liqenit pėr notues.

marrė nga: www.koha.net
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
arber

avatar

Numri i postimeve : 2
Registration date : 08/06/2011

MesazhTitulli: Re: Informacione tė peshkimit   Wed Jun 08, 2011 9:36 pm

Pyetje:

a ben me dit a ka perfundu ndalesa per peshkim ne liqenin e badofcit edhe ate te batllaves a jo ?.......dhe nese ska mbaru kur mbaron me cilen dat f.l.m.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Luki
Administrator
avatar

Numri i postimeve : 179
Age : 58
Lokacioni : Prishtinė
Registration date : 30/07/2009

MesazhTitulli: Re: Informacione tė peshkimit   Thu Jun 09, 2011 12:46 am

Pergjigje:
Arber, ne biseden telefonike qe e pata me Kryetarin e Shoqates se Peshkatareve Llapi, z.Mirsim ai me njohtoj se ndalesa ka perfunduar, pra me 31.05.2011.
Sa i perket Liqenit te Badovcit, nuk jam ne dijeni, vetem mund te them se sigurisht edhe aty ka perfunduar ndalesa, duke e pare numrin e madh te peshkatareve qe peshkojne aty.

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
arber

avatar

Numri i postimeve : 2
Registration date : 08/06/2011

MesazhTitulli: Re: Informacione tė peshkimit   Thu Jun 09, 2011 2:07 pm

F..l.m shum per informata saluk te pershendes.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Luki
Administrator
avatar

Numri i postimeve : 179
Age : 58
Lokacioni : Prishtinė
Registration date : 30/07/2009

MesazhTitulli: Re: Informacione tė peshkimit   Tue Sep 27, 2011 10:27 pm

Garat ne Peshkimin e Krapit

Po ju informoj se nen patronatin e Shoqates se Peshkatareve Llapi, nga e Premtja 30.09.2011 deri te Dielen 02.10.2011, ne Liqenin e Batllaves do te mbahet garat e peshkimit per krap.
Te interesuarit mund te lajmerohen ne numrin e telefonit te Kryetarit te Shoqates z. Mirsini me nr.te telefonit 044 196 421 nga i cili edhe mund te merrni edhe informata me te rendesishme
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Luki
Administrator
avatar

Numri i postimeve : 179
Age : 58
Lokacioni : Prishtinė
Registration date : 30/07/2009

MesazhTitulli: Re: Informacione tė peshkimit   Tue May 01, 2012 12:36 am

PershendetjePeshkatar te nderuar, sezoni i peshkimit veq eshte ne vlug,Koha per fat te mire me ne fund veq u nxe mjaft mire.Shpresojme se shumica prej jush do ti permbaheni ndaleses e cila duhet te filloj prej o1.05 pra ndalesa ne peshkimin e peshkut te bardhe.

Gjithashtu shpresoj se do te kete parakushte te mira krapi te shumzohet kete vit ne liqenin e Batllaves.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
beri

avatar

Numri i postimeve : 9
Lokacioni : mitrovice
Registration date : 02/01/2012

MesazhTitulli: Re: Informacione tė peshkimit   Sun May 20, 2012 1:33 pm

a do te ket ne ket vit panair te shpeztaris, a ka mundesi mem tregu naj kush
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Sponsored content
MesazhTitulli: Re: Informacione tė peshkimit   

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
Informacione tė peshkimit
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Gjeli Kosovar - Kosova Longcrower :: SHPS " Fletėverdha " Lipjan :: Kontakte , Informacione, Vėrejtje, Ndihma, Sygjerime ...-
Kėrce tek: