BallinaBallina  ForumForum  PytėsoriPytėsori  KėrkoKėrko  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimi  
Tė nderuar anėtarė dhe vizitor, sė shpejti do tė aktivizohet domain-i me emrin gjelikosovar. Ju ftojmė tė sjellni shėnime pėr kėtė rac autoktone si dhe per sportet tjera. Tė nderuar anėtarė megjithėse administratorėt dhe moderatorėt e kėtij forumi do mundohen tė fshijnė ose redaktojnė shkrime tė kundėrshtueshme sa mė parė, mirpo ėshtė e pamundur qė tė rishikohet cdo mesazh. Prandaj ju duhet tė kuptoni se mesazhet e postuara nė kėtė forum janė shprehje e opinionit tė autorit dhe jo tė administratorit, moderatorėve apo webmasterit (pėrvec rasteve kur kėta tė fundit janė autorė tė shkrimeve) dhe ata nuk mund tė mbahen pėrgjegjės.  Ju falenderojme, stafi i forumit !

Share | 
 

 Peshqėt qė rrezikohen nga zhdukja

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Luki
Administrator
avatar

Numri i postimeve : 179
Age : 58
Lokacioni : Prishtinė
Registration date : 30/07/2009

MesazhTitulli: Peshqėt qė rrezikohen nga zhdukja   Tue Nov 10, 2009 12:33 pm

Organizata e njohur Nderkombetare per mbrojtjen e shtazeve WWF duke ju drejtuar opinjonit me 4 nentor te ketij viti ka kerkuar qe te ndalohet peshkimi i ngjales europiane te gjithe peshkatareve.
Nese ne teresi nuk ndalohet peshkimi per kete lloj peshku te kerkuar menjehere, shume lehte mund te vij qe ne te ardhmen e afert ky lloj peshku te zhduket. Populacioni i ketij lloji peshku eshte shkatrruar nga peshkimi i tepert i ketij peshku dhe nese nderpritet peshkimi ne ngjale tani vetem pas 60 deri 100 vitet e ardhshme mund te pritet rritja e numrit te ketij lloji peshku.Arsyeja per kete periudhe te gjate te rehabilitimit te numrit te peshkut- ngjales qendron ne ate se ngjala vetem njehere ne jeten e saj shumzohet dhe ate ne moshen mbi 20 vjeqare te jetes.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
Peshqėt qė rrezikohen nga zhdukja
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Gjeli Kosovar - Kosova Longcrower :: Tema tė ndryshme rreth peshkimit :: Biseda tė lira-
Kėrce tek: