BallinaBallina  ForumForum  PytėsoriPytėsori  KėrkoKėrko  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimi  
Tė nderuar anėtarė dhe vizitor, sė shpejti do tė aktivizohet domain-i me emrin gjelikosovar. Ju ftojmė tė sjellni shėnime pėr kėtė rac autoktone si dhe per sportet tjera. Tė nderuar anėtarė megjithėse administratorėt dhe moderatorėt e kėtij forumi do mundohen tė fshijnė ose redaktojnė shkrime tė kundėrshtueshme sa mė parė, mirpo ėshtė e pamundur qė tė rishikohet cdo mesazh. Prandaj ju duhet tė kuptoni se mesazhet e postuara nė kėtė forum janė shprehje e opinionit tė autorit dhe jo tė administratorit, moderatorėve apo webmasterit (pėrvec rasteve kur kėta tė fundit janė autorė tė shkrimeve) dhe ata nuk mund tė mbahen pėrgjegjės.  Ju falenderojme, stafi i forumit !

Share | 
 

 Sykuqja

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Blerim Dermaku
Moderator
avatar

Numri i postimeve : 27
Age : 32
Registration date : 12/01/2010

MesazhTitulli: Sykuqja   Thu Jan 14, 2010 10:45 pm


Sykuqi (Rutilus rutilus)
Eshte nje peshk qe i mvishet familjes se krapit gjindet gati ne ter evropen dhe ashtu edhe tek ne ne kosove eshte shum e perhapur dhe nuk ka shum kerkesa te mdha ne ujrat qe jeton jeton si peshk ne tuf ku ka ma shum sykuqe d.m.th nuk osht vetiak dhe jeton ne ujra te ngadlshme dhe te qeta.
Sykuqet nuk arrin madhesi shum te medha rriten mas shumti 25 deri 45 cm dhe ktu pesha qe mund te ken mund te qendron ne 1.5 kg , sykuqja mnd te jetoi deri ne 12 vjet.
Sykuqi ne te shumten e kohes se vitit jeton ose rrin ne afersi te bregut te ujrave dhe e preferon vendin ku ka bim ne uje por mund ta gjesh edhe ne zonat ma te fella te ujit.
Mas shumti ushqehen prej bimve ne uje prej insekteve pre krimbave etj.
Sykuqi masi qi ti bon dy tri vjet osht ne gjendje me u shumu dhe shumzimi fillon prej prilli e deri ne maj.
Sykuqin mund ta gjuajm me tape apo me peshkim me korrp ushqyese ne thelles.
Per me e gjujt sykuqin te duhet najllon 0.20 dhe mas mir osht me perdor grepa 12-18 dhe mas mir kapet me krimba apo nje kokerr kallamoqi.
por ushqimi ma i preferuar i saj eshte krimbi.buka.kallamoqi.
Sykuqen mund ta peshkojm gjat ter vitit po osht e preferueshme me e ushqye pak para se tja fillojm peshkimit dhe ne kete menyr arritet sukses shum ma i madh.
Sykuqe ka edhe ne lumenje edhe ne liqe.
Por edhe nje keshill prej meje koha ma e mir per me e gjujt sykuqin jane muajt mars,prill,shtator,tetor.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Blerim Dermaku
Moderator
avatar

Numri i postimeve : 27
Age : 32
Registration date : 12/01/2010

MesazhTitulli: Re: Sykuqja   Mon Aug 09, 2010 4:15 pm

Pershendetje

Une kete vit kam pa se ka punu sykuqi shum mir dhe me eksemplare shum te mira sidomos ne liqenin e badofcit dhe ne batllav kam has ne disa ekzemplare te mir dhe gjat veres ju kisha prapozu me peshku sykuqin me grur te zier dhe mundesh me u knaq tru peshku edhe pse sykuqi peshkohet ma shum per peshkim sportiv se sa per peshk luftarak se ai nuk mund te luftoj shum pershkak te madhesis mesatare qe e ka po edhe pse mundesh me peshku shum prej tyne ne nje koh te shkurter une ju kisha preferu me i leshu prap qe ata te rriten dhe te zhvillohen dhe ndoshta nje dit do te kemi ekzemplare te shumta 1kg qe do te luftonin ma mir gjat peshkimit , dhe mua nuk um kan pelqy garat e peshkimit me tape ne kosove qe i kom percjell ku ata peshit shum te vegjel i kapshin dhe i matshin dhe nuk i leshojshin prap kjo sosht e mir mati vlla dhe lshoj qe ata te rriten per vitin tjeter mos te kqyrim veq me marr prej natyre po edhe te rikthejm diqka apo te japim diqka per natyren po prap se prp osht mir ajo parulla qe me e perkthy ne shqip i bjen kape dhe leshoe .

Tung kalofshit mir dhe QELLOFSHIT ...................... ... .
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
Sykuqja
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Gjeli Kosovar - Kosova Longcrower :: Llojet e Peshkut nė ujrat e ėmbla :: Llojet tjera tė peshkut-
Kėrce tek: