BallinaBallina  ForumForum  PytėsoriPytėsori  KėrkoKėrko  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimi  
Tė nderuar anėtarė dhe vizitor, sė shpejti do tė aktivizohet domain-i me emrin gjelikosovar. Ju ftojmė tė sjellni shėnime pėr kėtė rac autoktone si dhe per sportet tjera. Tė nderuar anėtarė megjithėse administratorėt dhe moderatorėt e kėtij forumi do mundohen tė fshijnė ose redaktojnė shkrime tė kundėrshtueshme sa mė parė, mirpo ėshtė e pamundur qė tė rishikohet cdo mesazh. Prandaj ju duhet tė kuptoni se mesazhet e postuara nė kėtė forum janė shprehje e opinionit tė autorit dhe jo tė administratorit, moderatorėve apo webmasterit (pėrvec rasteve kur kėta tė fundit janė autorė tė shkrimeve) dhe ata nuk mund tė mbahen pėrgjegjės.  Ju falenderojme, stafi i forumit !

Share | 
 

 Tinka

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Blerim Dermaku
Moderator
avatar

Numri i postimeve : 27
Age : 32
Registration date : 12/01/2010

MesazhTitulli: Tinka   Fri Jan 15, 2010 6:50 pm


Tinka (Tinca tinca)
Tinka apostrofohet ne familjen e peshqive te llojit te krapit tinken mund ta gjejm ne te shumten e rasteve ne fund te ujrave te qeta ku ne fund te atyre ujrave mbizotron lloqi jon shum peshqi rrezistent dhe kane aftesi te veqanta per nxehtesin dhe ftohjen dhe mund te mbijetojn edhe ne ujra me shum pak oksigjen.
Tinken mund ta gjejm gati ne ter evropen perveq ne : Greqi,Shotland dhe Skandinavin veriore... dhe pas gjith ketyrave duhet ta cekim se osht i vetmi lloj peshku qe i perballon ndotjeve te ujit.
Madhesia mesatare e keti peshku osht 25-35 cm por nese kan jet te mir mund te rriten deri ne 65 cm dhe mund ta arrijne peshen deri ne 8 kg dhe jetezgjatja e tinkes mund te arrij deri ne 18 vite.
Menyrat mat mirat per gjuajtjen e tinkes jane me tape dhe me korp ushqyese ne stinen e veres tinka rrin afer bregut ndersa ne vjesht largohet ne thellesi.
Deri tashi mas mir u kon me perdor skrranja , krimba dhe kallamoq per gjuajtjen e tinkes mas miri osht me ja prezentu ushqimin ne fund te ujit si me tape ashtu natyrisht edhe me korp ushqyese po me aq sa di une me korp ushqyese mund tja prezentosh ushqimin ma mir edhe e kap ma leht dhe punon ma shum dhe osht me rendesi qe mos te perdorim tape dhe plumbaqe te renda po pak mate lehta qe mos ta ndje peshku shum kur ta kap grrepin dhe ta ngreh sepse tremben tinkat tjer dhe ai .
Koha ma e mir per gjuajtjen e tinkes osht : prej Mai deri ne Shtator dhe ne keta muaj osht mas miri me i gjujt ne mengjes heret apo ne mbremje po kjo nuk dotethot se nuk punon edhe ne mesdit e sidomos kur osht koha e nxeht dhe ka vronesira.
Nje tip prej meje mas miri perdorni ushqim te gjall per gjuajtjen e tinkes si psh. krimba skrranja e tj. dhe mbane mend se peshku mas shumti gjindet aty ku ka bime ne uje apo rreth atyre bimve kete po e them se i kom pa ketu tek ne ca peshkatar qe ngurrojn me peshku ku ka bari ne uje po bash qaty rrin tinka sykuqja fleteverdha dhe shum peshqi tjer pra provone dhe ma merr mendja qe do te keni suksese
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
Tinka
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Gjeli Kosovar - Kosova Longcrower :: Llojet e Peshkut nė ujrat e ėmbla :: Llojet tjera tė peshkut-
Kėrce tek: