BallinaBallina  ForumForum  PytėsoriPytėsori  KėrkoKėrko  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimi  
Tė nderuar anėtarė dhe vizitor, sė shpejti do tė aktivizohet domain-i me emrin gjelikosovar. Ju ftojmė tė sjellni shėnime pėr kėtė rac autoktone si dhe per sportet tjera. Tė nderuar anėtarė megjithėse administratorėt dhe moderatorėt e kėtij forumi do mundohen tė fshijnė ose redaktojnė shkrime tė kundėrshtueshme sa mė parė, mirpo ėshtė e pamundur qė tė rishikohet cdo mesazh. Prandaj ju duhet tė kuptoni se mesazhet e postuara nė kėtė forum janė shprehje e opinionit tė autorit dhe jo tė administratorit, moderatorėve apo webmasterit (pėrvec rasteve kur kėta tė fundit janė autorė tė shkrimeve) dhe ata nuk mund tė mbahen pėrgjegjės.  Ju falenderojme, stafi i forumit !

Share | 
 

 Mrena

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Blerim Dermaku
Moderator
avatar

Numri i postimeve : 27
Age : 32
Registration date : 12/01/2010

MesazhTitulli: Mrena   Fri Jan 15, 2010 8:10 pm


Mrena (Barbus barbus)
Mrena e don ujin e levizshem dhe i perket familjes se krapit dhe shenjat e mrenes se lumit jane flatrat e saj te medha dhe paricat e shumta te vogla qe i ka dhe trupi i saj i petonavt dhe ne form te plumbit te shigjetes qe asaj i jep mundesi qe ne menyr shum te mir te reagoi ne ujra te shpejta mrenat siq e dim jetoin ne fund te lumit dhe gjenden ne ter europen perveq ne Shotland , Irland , Danimark dhe skandinavi .
Mrenat mund te arrin madhesi deri ne 90 cm dhe pesha e sai mund te arrij deri ne 9 kg po me marr mesataren ato i bejn 30-60 cm madhesi dhe 1-4 kg pesh.
Gjuajtja e sai mund te behet me korp ushqyese me tapa dhe me plumbaqe levizese ne thellesi edhe pse me tapa osht shum veshtir nese uji osht shum i shpejt.
Mas miri osht me perdor shtaga 3 - 3.5 m 40-60 gr casting weight dhe peri ish kon mir me kon 0.25 e grepi ish kon mir me kon prej madhesis 6-10 nese e gjuan me korp ushqyese ateher mas miri osht me e ushqye me nje perzierje prej krimbi djathi dhe ushqimi te posaqeshem per mrena.
Koha ma e mir per gjajtjen e mrenes osht : shtaor - nentor dhe ne kete koh provone me gjuajt prej akshami deri edhe naten.
Nje tip per ushqim mas miri perdorni skrranja , krimba dhe djath dhe natyrish ushqimin qe e blejm ne dyqan te peshkimit qe eshte i dedikuar posaqerish per mrena.
Edhe nje gje mrenat jan shum frikacake pra ne vendin ku peshkoni duhet te jeni shum te qet kjo osht shum me rendesi nese doni te korrni suksese.
..............................Mrenen mund ta gjejm ne te gjith lumenjet e kosoves......................................
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
Mrena
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Gjeli Kosovar - Kosova Longcrower :: Llojet e Peshkut nė ujrat e ėmbla :: Llojet tjera tė peshkut-
Kėrce tek: