BallinaBallina  ForumForum  PytėsoriPytėsori  KėrkoKėrko  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimi  
Tė nderuar anėtarė dhe vizitor, sė shpejti do tė aktivizohet domain-i me emrin gjelikosovar. Ju ftojmė tė sjellni shėnime pėr kėtė rac autoktone si dhe per sportet tjera. Tė nderuar anėtarė megjithėse administratorėt dhe moderatorėt e kėtij forumi do mundohen tė fshijnė ose redaktojnė shkrime tė kundėrshtueshme sa mė parė, mirpo ėshtė e pamundur qė tė rishikohet cdo mesazh. Prandaj ju duhet tė kuptoni se mesazhet e postuara nė kėtė forum janė shprehje e opinionit tė autorit dhe jo tė administratorit, moderatorėve apo webmasterit (pėrvec rasteve kur kėta tė fundit janė autorė tė shkrimeve) dhe ata nuk mund tė mbahen pėrgjegjės.  Ju falenderojme, stafi i forumit !

Share | 
 

 Sander lucioperca

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Blerim Dermaku
Moderator
avatar

Numri i postimeve : 27
Age : 32
Registration date : 12/01/2010

MesazhTitulli: Sander lucioperca   Wed Jan 20, 2010 6:24 pm


Ky peshk i takan familjes : Familie Percidae . Perhapja e tina osht prej arali e deri te lumi elbe ne gjermani por gjindet edhe ne europen perendimore ne spanj edhe ne USA, ne mengjes heret ne mengjes dhe ne mbremje ky lloj i peshkut ngritet ne shtresat e larta te ujit per tu ushqye ndersa koha e shumimit te tij osht ne muajt Prill dhe Mai ky peshk mund te jetoi 10-15 apo nganjeher edhe 20 vjet.
Menyra e nxenjes apo gjuajtjes se tij eshte:
-Koha ma e mir per me e gjujt kete peshk osht qershori sepse ne kete koh ka mbaru koha per shumzim dhe tash keta peshq kan nevoj te madhe per ushqim dhe mund te kapen shum leht por ne vjesht prap ja fillon me punu mir dhe mund ta peshkojm sukseshem deri ne dhjetor mas miri osht me e gjujt ne mengjes heret ne mbremje por edhe nten bon ky osht nje peshk qe ma shum i pelqen uji pak i trubullt dhe nese osht uji keshtu munt ta gjuajm edhe diten kete peshk mundesh me kap ne disa menyra por menyra qe me pelqen mu osht me peshk te gjall ne thellesi por mundesh me kap edhe me miza me tapa e tj.
Nje tip ky eshte nje nder peshqit ma te mir te shishem te ujrave te embela dhe ka shum menyra per pergaditjen e tij .
Ketu ne kosoven ton hala nuk kom has ne kete peshk po ne gjrmani kom has ne te dhe me ka pelqy shum .
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
Sander lucioperca
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Gjeli Kosovar - Kosova Longcrower :: Llojet e Peshkut nė ujrat e ėmbla :: Llojet tjera tė peshkut-
Kėrce tek: