BallinaBallina  ForumForum  PytėsoriPytėsori  KėrkoKėrko  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimi  
Tė nderuar anėtarė dhe vizitor, sė shpejti do tė aktivizohet domain-i me emrin gjelikosovar. Ju ftojmė tė sjellni shėnime pėr kėtė rac autoktone si dhe per sportet tjera. Tė nderuar anėtarė megjithėse administratorėt dhe moderatorėt e kėtij forumi do mundohen tė fshijnė ose redaktojnė shkrime tė kundėrshtueshme sa mė parė, mirpo ėshtė e pamundur qė tė rishikohet cdo mesazh. Prandaj ju duhet tė kuptoni se mesazhet e postuara nė kėtė forum janė shprehje e opinionit tė autorit dhe jo tė administratorit, moderatorėve apo webmasterit (pėrvec rasteve kur kėta tė fundit janė autorė tė shkrimeve) dhe ata nuk mund tė mbahen pėrgjegjės.  Ju falenderojme, stafi i forumit !

Share | 
 

 Ctenopharyngodon idella

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Blerim Dermaku
Moderator
avatar

Numri i postimeve : 27
Age : 32
Registration date : 12/01/2010

MesazhTitulli: Ctenopharyngodon idella   Fri Jan 22, 2010 4:04 pm


Ctenopharyngodon idella apo qysh i thojn anglisht (grass carp ) apo gjermanisht (Weiser Amur apo Graser) :
Ky peshk shumimin e ben ne ujra te nxehta dhe te shpejta e arrin madhesin prej 50 - 60 cm dhe mund ta arrij peshen deri ne 50 kg.
Eshte peshk qe jeton ne bashkesi mund ta gjesh ne liqe po edhe ne ujra tjera mund te ket po ma pak esht peshk i importuar nga azia lindore ne vitet e 70-ta esht pruar ose importuar ne europ per te menjanu problemin e rritjes shum te shpejt te barit ne uje po edhe pse ka ndihmu ktu osht nje problem tjeter qe jashteqitja e tij e stimulon shum rritjen e barit ne europ ky peshk ma shum shumohet ne menur artificiale ndersa ne kin prej nga vjen shumohet ne menyr natyrore dhe jeton ne ujra me temperatur 25 grad celsius ky peshk nese arrin temperatura nen 15 grad meniher e nderpren marrjen e ushqimit mas shumti ushqehet siq tham prej bimeve te ujit dhe mund te haj dy her ma shum ushqim ne dit se pesha e tij e trupit.
Ky krap mas miri kapet ne thellesi me plumbaqe levizese dhe si ushqim mund te perdorni skrranja , krimba , kumpira,buk etj. ndersa kaha ma e mir per kapjen e tij osht ne mengjes apo ne mbremje e deri naten kur koha osht pak me vronesira ky peshk osht shum luftarak dhe per kete arsye osht mir me kon shtagat dhe paisjet tjera per peshkim sa ma kualitative, osht me rendesi qe para se ta peshkojm ta ushqejm pak.
Dhe si peshk jeton edhe ne ujrat e kosoves dhe rrethines.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
Ctenopharyngodon idella
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Gjeli Kosovar - Kosova Longcrower :: Llojet e Peshkut nė ujrat e ėmbla :: Llojet tjera tė peshkut-
Kėrce tek: