BallinaBallina  ForumForum  PytėsoriPytėsori  KėrkoKėrko  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimi  
Tė nderuar anėtarė dhe vizitor, sė shpejti do tė aktivizohet domain-i me emrin gjelikosovar. Ju ftojmė tė sjellni shėnime pėr kėtė rac autoktone si dhe per sportet tjera. Tė nderuar anėtarė megjithėse administratorėt dhe moderatorėt e kėtij forumi do mundohen tė fshijnė ose redaktojnė shkrime tė kundėrshtueshme sa mė parė, mirpo ėshtė e pamundur qė tė rishikohet cdo mesazh. Prandaj ju duhet tė kuptoni se mesazhet e postuara nė kėtė forum janė shprehje e opinionit tė autorit dhe jo tė administratorit, moderatorėve apo webmasterit (pėrvec rasteve kur kėta tė fundit janė autorė tė shkrimeve) dhe ata nuk mund tė mbahen pėrgjegjės.  Ju falenderojme, stafi i forumit !

Share | 
 

 Feeder fishing (Peshkimi me korp ushqyese)

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Blerim Dermaku
Moderator
avatar

Numri i postimeve : 27
Age : 32
Registration date : 12/01/2010

MesazhTitulli: Feeder fishing (Peshkimi me korp ushqyese)   Mon Feb 08, 2010 9:19 pm

Dua te flas pak per shtagat qe perdoren per feeder apo shqip per shtagat qe perdoren per peshkim me korp ushqyese.

Ketu jane tri lloj themelore te shtagave qe perdoren per feeder :

-Shtagat per feeder qe quhen te lehta : Madhesi e tyre eshte 3m deri 3.6m dhe kan aksion apo casting waight deri ne 40 gram perdoren per ujra te qeta apo shum te ngadalshme (Liqe dhe Lumenje) ku mund te gjuajm deri ne 40 metra po mund te shkoj edhe deri ne 50 metra larg nvaret prej shtages dhe prej personit qe e gjuan.

-Shtaga per feeder te mesum (Medium): Gjatesi prej 3.3 m deri 3.9m dhe aksion apo casting waight deri ne 60 gram keto perdoren per ujra te qeta dhe per ujra te rrjedhshme po ku nuk osht uji edhe shum i shpejt ( Liqe dhe lumenje) dhe me kto shtaga mund te gjuajm ne distanca ma te medhaja se me shtagat paraprake dhe mund ti perdorim edhe per peshqi ma te medhejn siq osht krapi e tj .

-Shtaga per feeder te rend (Heavy): Gjatesi 3.9m deri 4.5m dhe aksion apo casting waight deri ne 100 gram kjo bon per lumenje dhe liqe si edhe tjerat po me kete mund te gjuash ne nje distanc deri ne 100 metra dhe eshte shum e mir per krap edhe per ngjala dhe natyrisht qe ehe per peshqit tjer.

Me feeder mund te peshkosh gati se cdo peshk qe peshkohet ne thellesi ne liqe apo ne lumenje kjo metod eshte shum e mir se ja prezenton peshkut ushqimin shum leht aty ku don ti dhe kjo osht shum e sukseeshme por duhesh te jesh preciz ne gjuajtje dhe mundesisht ta gjuash korpen ushqyese gjithnje ne te njejtin vend. Mund te kete shtaga per feeder edhe ne mes te ketyre kategorive por keto jone tri kategorit kryesore ne literatur dhe ne praktik.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
Feeder fishing (Peshkimi me korp ushqyese)
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Gjeli Kosovar - Kosova Longcrower :: Tema tė ndryshme rreth peshkimit :: Paisje Peshkimi-
Kėrce tek: