BallinaBallina  ForumForum  PytėsoriPytėsori  KėrkoKėrko  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimi  
Tė nderuar anėtarė dhe vizitor, sė shpejti do tė aktivizohet domain-i me emrin gjelikosovar. Ju ftojmė tė sjellni shėnime pėr kėtė rac autoktone si dhe per sportet tjera. Tė nderuar anėtarė megjithėse administratorėt dhe moderatorėt e kėtij forumi do mundohen tė fshijnė ose redaktojnė shkrime tė kundėrshtueshme sa mė parė, mirpo ėshtė e pamundur qė tė rishikohet cdo mesazh. Prandaj ju duhet tė kuptoni se mesazhet e postuara nė kėtė forum janė shprehje e opinionit tė autorit dhe jo tė administratorit, moderatorėve apo webmasterit (pėrvec rasteve kur kėta tė fundit janė autorė tė shkrimeve) dhe ata nuk mund tė mbahen pėrgjegjės.  Ju falenderojme, stafi i forumit !

Share | 
 

 Ngjala (Anguilla anguilla)

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Blerim Dermaku
Moderator
avatar

Numri i postimeve : 27
Age : 32
Registration date : 12/01/2010

MesazhTitulli: Ngjala (Anguilla anguilla)   Mon Feb 08, 2010 9:22 pm

Ngjala (Anguilla anguilla)

Ky peshk mund te dallohet shum shpejt pershkak te trupit te tij ne form gjarperi siper trupit e ka nje ngjyr qe shkon nga e gjelberta e mbyllt e deri te e zeza ndersa barkun e kan prej te veres e deri te e bardha femrat arrijn nje gjatesi deri ne 150 cm ndersa mashkujt arrijn nje gjatesi prej 60 cm .

Ky lloj peshku eshte aktiv ne mbremje , naten opa heret ne mengjes dhe ushqehet prej krimbave peshqive te vegjel insekteve e tj.
Ky peshk para se ka ardh ne europen mesdhetare ka pas nje rrug te gjat sepse kta lloj peshqish lindin si lavra ne detin atlantik ne detin Saragassosee , dhe pastaj i nevoiten tre vjet per te aritur deri ne europ ketu tani ngjiten naper lumenj ne mbrendesi te europes edhe aty rriten ne madhesin e parapar dhe pasi te arrin kohen e shumimit te femrat eshte mosha 12 deri 15 vjeqare ndersa te meshkujt mosha 6 deri 9 vjeqare ato prap kethehen ne atlantik ne detin sargassosee dhe ketu pasi qe ti leshojn vezet vdesin.

Ky peshk osht i rrezikum sepse qysh para se te mberrin ne gadishullin europian ato kapen me peshkim masiv dhe shiten por armik edhe me i madh per to eshte ndotja e ujrave qe i pengon ne zhvillimin normal te ketij peshku
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Luki
Administrator
avatar

Numri i postimeve : 179
Age : 58
Lokacioni : Prishtinė
Registration date : 30/07/2009

MesazhTitulli: Re: Ngjala (Anguilla anguilla)   Wed May 26, 2010 11:49 am


Ngjala


Nje kohe te gjate eshte konsideruar si peshk i demshem, Ngjala,tani eshte e renditur ne kategorine e llojeve te rrezikuara.Bashkesia Europiane ka vendosur qe mbrojtjen e e ngjales ta vej si nder prioritetet, nga arsyet se ngjalat e vjetra veqanerisht ato nga 10 deri 15 vite ne rrugen migrimit nga lumenjet deri ne det hasin ne veshtirsi te shumta.Kjo eshte nje nga problemet, sepse ketu problem paraqesin turbinat e centraleve elektrike.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
Ngjala (Anguilla anguilla)
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Gjeli Kosovar - Kosova Longcrower :: Llojet e Peshkut nė ujrat e ėmbla :: Llojet tjera tė peshkut-
Kėrce tek: