BallinaBallina  ForumForum  PytėsoriPytėsori  KėrkoKėrko  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimi  
Tė nderuar anėtarė dhe vizitor, sė shpejti do tė aktivizohet domain-i me emrin gjelikosovar. Ju ftojmė tė sjellni shėnime pėr kėtė rac autoktone si dhe per sportet tjera. Tė nderuar anėtarė megjithėse administratorėt dhe moderatorėt e kėtij forumi do mundohen tė fshijnė ose redaktojnė shkrime tė kundėrshtueshme sa mė parė, mirpo ėshtė e pamundur qė tė rishikohet cdo mesazh. Prandaj ju duhet tė kuptoni se mesazhet e postuara nė kėtė forum janė shprehje e opinionit tė autorit dhe jo tė administratorit, moderatorėve apo webmasterit (pėrvec rasteve kur kėta tė fundit janė autorė tė shkrimeve) dhe ata nuk mund tė mbahen pėrgjegjės.  Ju falenderojme, stafi i forumit !

Share | 
 

 Dhelpra

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Naki
WebMaster
avatar

Numri i postimeve : 69
Lokacioni : Lipjan
Registration date : 11/09/2007

MesazhTitulli: Dhelpra   Thu Dec 16, 2010 6:50 pm

Dhelpra ėshtė kafshė gjitare grabitqare, e ngjashme me qenin e me ujkun, me trup shumė tė shkathėt, me turi tė mprehtė, me bisht tė gjatė e tė dendur si shtėllungė, qė ėshtė shumė dinake dhe e guximshme.Ajo jetėn e saj e gjallėron nė mėnyrė enigmatike dhe kryesisht gjuan gjahun e saj nėn errėsirėn e natės. Ditėn e kalon e strukur nė vende tė dendura apo godina ose nė strofullin e saj nė vend tė thatė, tė sigurt shpesh tė krijuar nė shkrepa, apo gryka me bimė tė dendura.Dhelprat mbesin me barrė gjatė janarit ose shkurtit dhe pjellin nga prilli tė vegjlit tė cilėt i rrisin nė nėntokė duke i ledhatuar me dushk dhe me qimet tyre. Nga vend lindja nė nėntokė pėr nė sipėrfaqe i krijojnė disa tunele. Kjo rrjetė ndėrtohet e zgjerohet rregullisht dhe pėrdoret pėr disa vite me radhė. Dhelprat janė besnike ndaj vendstrehimit tė tyre dhe nuk largohen shumė larg tij. Ato jetojnė tė vetmuara ose nė ēift tė pėrjetshėm.Fjala angleze moderne "dhelpra" ėshtė e vjetėr angleze, dhe vjen nga fukh Proto-gjermanike fjalė - krahasoni Fuchs gjermanisht, fauho gotik, e Vjetėr foa skandinav dhe vos holandisht. Ajo korrespondon me Proto-indo-evropiane PUK-kuptimin e fjalės "bisht tė saj" (krahasoni puccha sanskritisht, edhe "bisht"). Bisht shtėllungė ėshtė edhe burimi i fjalės pėr dhelpra nė Uellsh: llwynog, nga llwyn, "bush, zabel". Lituanisht: uodegis, nga uodega, "bisht", portugalisht: raposa, nga rabo, "bisht" dhe Ojibwa: waagosh, nga waa, e cila lidhet me lart dhe poshtė "fryrje" ose dridhje e njė kafshe ose bisht tė saj. Dhelprat i mashkullit janė tė njohur si qentė ose reynards, femra si dhelpėr femėr, dhe tė rinj si kits , pups, ose kėlyshė. Njė grup Dhelprat ėshtė njė "fshihem", "grup" ose "tokė".
Karakteristika tė pėrgjithshme: Fox Fennec ėshtė e llojeve mė tė vogėl tė dhelpra. Arctic fox mė bėni nė borė Skelet.Nė tė egra, Dhelprat mund tė jetojnė deri nė 10 vjet, por mė Dhelprat jetojnė vetėm pėr 2 deri 3 vjet pėr shkak tė gjuetisė, aksidenteve rrugore dhe sėmundjeve. Dhelprat janė pėrgjithėsisht mė tė vogla se anėtarėt e tjerė tė familjes Canidae si ujq, e mbaj poshtė tanimė, dhe qentė vendas. Reynards (Dhelprat mashkull) peshojnė mbi mesatare, 5,9 kilogram (£ 13) dhe Vixens (Dhelprat femra) peshojnė mė pak, nė rreth 5,2 kg (11,5 £). karakteristika Fox-si zakonisht pėrfshijnė njė surrat tė veēantė (njė "fytyrė dhelpėr") dhe bisht shtėllungė. Karakteristikat tjera fizike tė ndryshojnė sipas vendbanim. Pėr shembull, dhelpra fennec (dhe lloje tė tjera tė dhelpra pėrshtatur jetės nė shkretėtirė, tė tilla si dhelpra kit) i ka veshėt tė mėdha dhe lesh tė shkurtėr, ndėrsa dhelpra Arktik ka veshėt e vogėl dhe tė trasha, izolues lesh. Njė tjetėr shembull ėshtė dhelpra e kuqe e cila ka njė zhvillim tė sipėr tipike ngjyrė gėshtenjė, normalisht duke i dhėnė fund me bisht tė bardhė shėnon. madhėsive tė vegjlit mund tė ndryshojnė shumė sipas llojit dhe mjedisit - Fox Arktik pėr shembull, ka njė pjellė mesatare e katėr nga pesė, e deri njėmbėdhjetė si maksimale.Ndryshe nga shumė canids, Dhelprat nuk janė zakonisht paketė kafshėve. Nė mėnyrė tipike, ata jetojnė nė grupe tė vogla familjare, dhe janė ushqyesit oportune qė pre e ndjekur live (sidomos brejtėsve). Duke pėrdorur njė teknikė dhe duke praktikuar nga njė moshė tė re, ata janė zakonisht nė gjendje tė vrasin shpejt prenė e tyre. Dhelprat gjithashtu mblidhen njė numėr tė madh tė ushqimeve tė tjera duke filluar nga Grasshopers pėr fruta dhe manaferrat.Dhelprat janė zakonisht tepėr tė kujdesshėm ndaj njerėzve dhe nuk mbahen zakonisht si kafshėt shtėpiake shtėpie, megjithatė, dhelpra argjendi ishte e zbutur me sukses nė Rusinė pas njė program 45 vjeēar edukate selektive. Kjo edukate selektiv gjithashtu ka rezultuar nė tipare fizike dhe tė sjelljes qė janė parė shfaqen shpesh nė macet shtėpiake, qentė dhe kafshėt e tjera, tė tilla si ndryshimet pigmentim, veshėt dembel, bishta dhe kacurrela.
Gjuetia
Nė gjueti ato sulmojnė brejtėsit, shpezėt, pa kurrizorė tė mėdhenj, si dhe tė vegjėl tė lepurit, tė kaprollit dhe tė kafshėve shtėpiake. Ushqimi i tyre pos mishit nga gjahu pėrbėhet edhe nga bimėt, kokrrat dhe frutat e pemėve. Copa tė mbetura nga gjahu, i rezervojnė duke i tėrhequr deri tek godina e tyre.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://www.nasergashi.com
 
Dhelpra
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Gjeli Kosovar - Kosova Longcrower :: Kafshėt dhe Shpezėt :: Kafshėt e egra-
Kėrce tek: