BallinaBallina  ForumForum  PytėsoriPytėsori  KėrkoKėrko  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimi  
Tė nderuar anėtarė dhe vizitor, sė shpejti do tė aktivizohet domain-i me emrin gjelikosovar. Ju ftojmė tė sjellni shėnime pėr kėtė rac autoktone si dhe per sportet tjera. Tė nderuar anėtarė megjithėse administratorėt dhe moderatorėt e kėtij forumi do mundohen tė fshijnė ose redaktojnė shkrime tė kundėrshtueshme sa mė parė, mirpo ėshtė e pamundur qė tė rishikohet cdo mesazh. Prandaj ju duhet tė kuptoni se mesazhet e postuara nė kėtė forum janė shprehje e opinionit tė autorit dhe jo tė administratorit, moderatorėve apo webmasterit (pėrvec rasteve kur kėta tė fundit janė autorė tė shkrimeve) dhe ata nuk mund tė mbahen pėrgjegjės.  Ju falenderojme, stafi i forumit !

Share | 
 

 Ujku (Canis lupus L.)

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Naki
WebMaster
avatar

Numri i postimeve : 69
Lokacioni : Lipjan
Registration date : 11/09/2007

MesazhTitulli: Ujku (Canis lupus L.)    Thu Dec 16, 2010 7:13 pm

Ujku (Canis lupus L.) ėshtė kafsha mė e madhe e llojit tė qenve nė Evropė, nė Azi dhe nė Amerikėn Veriore. Si ēdo pėrfaqėsues i kėsaj familjeje, ujku nxiton dhe mban vrapin pėr njė kohė tė gjatė. Shqisat e tė dėgjuarit dhe tė nuhaturit i ka shumė mė tė zhvilluara se shqisėn e tė pamurit. Ujku jetėn e tij e gjallėron pėrbrenda familjes apo ndonjė grupi tė llojit tė vet tė pėrbėrė nga 10 deri 15 anėtarė. Shkon sė bashku nė grup nė gjueti. Thėniet e trashėguara pėr ujkun si bishė e rrezikshme, gjakpirėse apo dinake i zmadhojnė aftėsitė dhe vetit reale tė tij. Ujku gjithnjė pėrpiqet t'i shmanget ballafaqimit me njeriun, pėr jetėn e tė cilit ai zakonisht nuk paraqet ndonjė rrezik. Gjatė gjuetisė ėshtė i durueshėm dhe gjuan edhe tufa tė kafshėve si dhenė e dhi shtėpiake qė janė zakonisht nėn pėrkujdesen e qenve. Ka ndodhur qė ujqit tė kenė sulmuar strehimore tė arinjve, dhe raste tė kanibalizmit nė mesin e ujqėrve. Mirėpo ushqimi i tyre, sidomos nė verė, pėrbėhet kryesisht nga kafshė tė vogla dhe shpezė, dhe fruta tė ndryshme. Nė tė kaluarėn e largėt trojet e ujqve shtriheshin nė njė hapėsirė tė gjerė tė planetit, nga Evro-Azia deri nė Indi dhe Japoni, dhe nga Amerika Veriore deri nė Meksika. Ujqit gjallėronin nė tunda, nė stepa, nė zona pyjore, dhe rrėzė shkretėtirave. Por edhe Evropa, nė historinė e saj ishte e mbushur plotė ujq. Sot, nė Evropė kanė mbetur vetėm mbeturina tė trojeve tė ujqve nė malet e Spanjės, e Italisė vendet skandinave si dhe tek ne nė Ballkan. Paraqitja mė e shpeshtė e ujqve nė Evropė ndodh nė pjesėt lindore tė saj, posaēėrisht nė Karpate. Ujqit gjatė dimrit tėrhiqen edhe nė vende larg trojeve tė zakonshme tė tyre. Sipas studimeve mė tė reja ujku ėshtė paraardhėsi i gjitha racave tė qenve shtėpiak, me njė fjalė ujkun shtėpiak, ujkun e zbutur ne e quajmė qen.
Burimi Wikipedia.Enciklopedia e Lirė
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://www.nasergashi.com
 
Ujku (Canis lupus L.)
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Gjeli Kosovar - Kosova Longcrower :: Kafshėt dhe Shpezėt :: Kafshėt e egra-
Kėrce tek: