BallinaBallina  ForumForum  PytėsoriPytėsori  KėrkoKėrko  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimi  
Tė nderuar anėtarė dhe vizitor, sė shpejti do tė aktivizohet domain-i me emrin gjelikosovar. Ju ftojmė tė sjellni shėnime pėr kėtė rac autoktone si dhe per sportet tjera. Tė nderuar anėtarė megjithėse administratorėt dhe moderatorėt e kėtij forumi do mundohen tė fshijnė ose redaktojnė shkrime tė kundėrshtueshme sa mė parė, mirpo ėshtė e pamundur qė tė rishikohet cdo mesazh. Prandaj ju duhet tė kuptoni se mesazhet e postuara nė kėtė forum janė shprehje e opinionit tė autorit dhe jo tė administratorit, moderatorėve apo webmasterit (pėrvec rasteve kur kėta tė fundit janė autorė tė shkrimeve) dhe ata nuk mund tė mbahen pėrgjegjės.  Ju falenderojme, stafi i forumit !

Share | 
 

 Gjeli Kosovar

Shko poshtė 
Shko tek faqja : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 11, 12, 13  Next
AutoriMesazh
taschek

avatar

Numri i postimeve : 6
Age : 40
Lokacioni : Hungary
Registration date : 03/08/2011

MesazhTitulli: Re: Gjeli Kosovar   Thu Sep 08, 2011 12:39 pm

Sorry. Could somebody translate to me this text? (English):


"gani edhe prej knojsive qe i kan komt e zeza kan dal knojsi te mire por knojsit duhet ti ken komt ngjyre ulliri sipoas standardeve qe i ki ne faqen e par te pershendes"

I don't understand (I use google translated.)

Thanks.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Luki
Administrator
avatar

Numri i postimeve : 179
Age : 58
Lokacioni : Prishtinė
Registration date : 30/07/2009

MesazhTitulli: Re: Gjeli Kosovar   Fri Sep 09, 2011 10:14 am

Hi,

citate:gani edhe prej knojsive qe i kan komt e zeza kan dal knojsi te mire por knojsit duhet ti ken komt ngjyre ulliri sipas standardeve qe i ki ne faqen e par te pershendes"translation:rosteer which have black legs is showing good results, but rooster must to have olive-green legs reffering to the standards which you can to find in page number one, regards
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
fahredini

avatar

Numri i postimeve : 13
Registration date : 28/03/2011

MesazhTitulli: Re: Gjeli Kosovar   Thu Sep 29, 2011 11:25 pm

pasi qe kame lexuar te 7 faqet e keti forumi per gjelin kosovar kisha pas deshir tju pershendes te gjithe pjesmarsit e keti forumi ne respekt te veqant Moderatorit,pershendetje te sinqert keni nga fahredini mitrovic
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Luki
Administrator
avatar

Numri i postimeve : 179
Age : 58
Lokacioni : Prishtinė
Registration date : 30/07/2009

MesazhTitulli: Re: Gjeli Kosovar   Fri Sep 30, 2011 2:08 am

Pershendetje Fahredin,

Fahredin, te kam thene edhe me heret por po e perseris se ketu mund te shkruani edhe per bylbylat, pra krahas temave qe jane te prezentuara ne kete forum.
Lutesh pra, udhezoji edhe anetaret e shoqates tuaj Malino nga Mitrovica dhe kultivuesit te tjere anekend nga Kosova qe te anetarsohen ne kete forum, se me anetarsimin e tyre mund te kontribuojne ne zgjerimin dhe pasurimin e ketij forumi dhe jetezgjatjen e tij, njekohsisht kembimi i pervojave te kultivuesve mund te behet ketu.
Falemnderit ne lajmerim,
Respekt
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
skender bajraktari

avatar

Numri i postimeve : 38
Age : 64
Registration date : 08/01/2011

MesazhTitulli: Re: Gjeli Kosovar   Fri Sep 30, 2011 2:58 pm

o fahredin welcome ne forumin ton o burr.tash masi pe din ku jemi kallxom a po te knojn bylbylat e ri se te une pom doket dyjat jon dal qika . a te kan dal hiq mashkuj edhe a tu kan rrit mire .ademi a ka qel a e ka ndrru sorten apo qashtu me te vjetren.dilni dilni rrina e pim nej qaj ju pershendes


skenda
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
fahredini

avatar

Numri i postimeve : 13
Registration date : 28/03/2011

MesazhTitulli: Re: Gjeli Kosovar   Fri Sep 30, 2011 8:46 pm

ju faliminderit shpresoj qe sadopak mund te kontriboj edhe une ne ket forum te mrekullushem si dhe te vetmin e kesaj lamije ne kosove. dhashte zoti qe ne te ardhmen keme qka te mesohemi dhe si ti mesojm brezat e ardhshem per kultivimin e gjelit kosovar kendim gjat.Mbaze punes te palodhsme te disa kultivusve te vjeter, ne veqanti te z skender bajraktarit i cili siq edhe dihet me munde temadh ka dite ta ruaj si dhe ta forcoj racen.Mirpo mbetet edhe nje pune apo svid shume emadhe siper te ashtu edhe per te gjithe kultivuesit apo dashamiret e kesaj race te bukur autoktone kosovareE ajo eshte standartizimi gjenetik si dhe prenzantimi apo zyrtarizimi i tina ne arenen nderkomtare para se te jete vone. Me respekt te veqant per z Sali morinen ne punen e tina per shume deshmi te arsyshme ne mbrojtjen e kesaj race.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
fan

avatar

Numri i postimeve : 45
Age : 48
Lokacioni : shkup.
Registration date : 17/01/2011

MesazhTitulli: Re: Gjeli Kosovar   Tue Oct 18, 2011 12:54 am

https://www.youtube.com/watch?v=1dK_0WDgmdE
ja sa per fillim e tte shofmi se qka del
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
fan

avatar

Numri i postimeve : 45
Age : 48
Lokacioni : shkup.
Registration date : 17/01/2011

MesazhTitulli: Re: Gjeli Kosovar   Wed Oct 19, 2011 10:28 pm

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
fan

avatar

Numri i postimeve : 45
Age : 48
Lokacioni : shkup.
Registration date : 17/01/2011

MesazhTitulli: Re: Gjeli Kosovar   Wed Oct 19, 2011 10:32 pm

Od 20. listopada 2011." border="0" />Od 20. listopada 2011." border="0" />Od 20. listopada 2011." border="0" />Od 20. listopada 2011." border="0" />Od 20. listopada 2011." border="0" />Od 20. listopada 2011." border="0" />
japra diqka edhe prej meje
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
fan

avatar

Numri i postimeve : 45
Age : 48
Lokacioni : shkup.
Registration date : 17/01/2011

MesazhTitulli: Re: Gjeli Kosovar   Thu Oct 20, 2011 12:32 am

tjuv tregoj edhe diqka se ne forum nuk ka faqe per ket merak hahhh hahahh https://www.youtube.com/watch?v=LgqwGCAtyXA
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Luki
Administrator
avatar

Numri i postimeve : 179
Age : 58
Lokacioni : Prishtinė
Registration date : 30/07/2009

MesazhTitulli: Re: Gjeli Kosovar   Thu Oct 20, 2011 11:28 am

Pershendetje Ruzhdi,Fotot jane shume te mira, dhe dita e mire shifet ne mengjez (keshtu thone kah ne).

Edhe zogezat edhe gjeli po duken shume te mire.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
fan

avatar

Numri i postimeve : 45
Age : 48
Lokacioni : shkup.
Registration date : 17/01/2011

MesazhTitulli: Re: Gjeli Kosovar   Thu Oct 20, 2011 1:47 pm

pershendetje baca sali

hahah mos pom bon qef hahah ishalla dalin tmir por ta shofmi kalovsh mir
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
drenicalia

avatar

Numri i postimeve : 3
Lokacioni : skenderaj-KOSOVE
Registration date : 01/02/2011

MesazhTitulli: Re: Gjeli Kosovar   Wed Oct 26, 2011 9:14 pm

hajt ngoni knojsi ne mitrovic te njani qe i kish veq tre knusa qata e kum lyp edhe vjet se i ka qit internet gjelat per me ja marr nja e sot e gjeta me menzi veq ktynehere kur na knojshin neve ne drenic para 40 vjete ani sot aty u knaqa me za te mire po edhe gat kur njet skisha nie ishalla ja run zoti j lypa nja sma dha ish tahmaqar po um tha vo te dha naten e mire plaku nga terdevci une spo die me shkru veq ni nip i jemi po mi shkrun.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Luki
Administrator
avatar

Numri i postimeve : 179
Age : 58
Lokacioni : Prishtinė
Registration date : 30/07/2009

MesazhTitulli: Re: Gjeli Kosovar   Fri Oct 28, 2011 4:48 pm

Merhaba Plak nga Terdevci,Mixho, ka gjela mjaft ama si ktyne her por besa edhe me te mire.Kur te vie pranvera lute nipin le te shkruan dhe ne do ti pergjigjemi, ve do te japim dhe do te qelėsh zogj dhe do te kesh edhe ti.

respekt per ty dhe nipin, rrnofshi
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
skender bajraktari

avatar

Numri i postimeve : 38
Age : 64
Registration date : 08/01/2011

MesazhTitulli: Re: Gjeli Kosovar   Fri Oct 28, 2011 11:35 pm

omixhok nga terdevci

koka bo mire qe paske ni gjela te mire e me zo te mire edhe gat masi spe permen emnin e tij une e di ku koke kon me siguri koke kon te ali krasmirovci po vall aj i ka shum te mire.kqyr nmujsh me ja mar nej pul se krejt knojsit e mir jon prej sortes tina po du me thon prej pulave te tina edhe te un vjet o dal ni knus shum i mire prej ni pules tina edhe sivjet e kom ni knus prej pules tina veq hala spo knon te shofim qa po na del.e kur te knon dot ftoj ty dhe nipin ton te nderuar qe te vini te un me e ndigju qat gjel te pershendes
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
drenicalia

avatar

Numri i postimeve : 3
Lokacioni : skenderaj-KOSOVE
Registration date : 01/02/2011

MesazhTitulli: Re: Gjeli Kosovar   Tue Nov 01, 2011 7:56 pm

nuk asht gjeli i alis qe po thoni ju po une jam kan ne mitrovice te shabani emnin e kish shaban edhe kush doni me ngue qysh duhet me knue gjeli qashty kur njet skisha nie ikum kqyr niternet po ky qe e kish nja kraht e kuq e nja krejt i zi veq shkoni e ngoni qysh duhet me kendue gjeli mire edhe shume ma gjat se ata qe i ka ne internet zoti ja rujt ishalla mi jep vot qe um ka than shabani se ai djali tjeter um tha jo une sdha vo ,po vllavi tina um tha qe kam me ti dhan qishty migjo mashallah qa kum nie aty
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
fan

avatar

Numri i postimeve : 45
Age : 48
Lokacioni : shkup.
Registration date : 17/01/2011

MesazhTitulli: Re: Gjeli Kosovar   Thu Nov 03, 2011 11:50 pm

pershendetje

e shoki nuk asht aq kollaj me kan kollaj bahet haos me knusa por ishalla te shnoshen se zdi njeri se qkamet than por ku kom ni se kan qel shum zoj pa qeter mei rrok naj smuj mas miri me qel pak un ikom qel 20 cop asnja smuka smu vetem qe spo kendon ika ba 8 nuj hala spo kendon.
a per ket semundjen qe po thet un ekom ni ni shok se ja shtrridh prej ne fillim te syrit per rreth te skepit e te syri iden nifa sendi i barrdh vetem duhesh me dit se si duhet nuk asht let me ba ket.
por kjo asht vetem ne qoft se ash ajo semundje qe po them por mendoj se ajo semundje ash tung kalovshi mir
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
HOROZ

avatar

Numri i postimeve : 8
Age : 33
Lokacioni : Bosnia and Herzegovina
Registration date : 24/01/2011

MesazhTitulli: Re: Gjeli Kosovar   Fri Nov 04, 2011 11:42 am

Esselamu Allejkum meraklije, odavno nema nikog ni na jednom forumu da se javi i oglasi. nadam se da je godina bila uspjesna na svakom planu a pogotovo na uzgoju dobrih pjevaca. Jesu li HOROZI poceli pjevati a koke nositi Very Happy .

Na koji nacin i od koga da kupim jedan par kvalitetnih pjevaca i sto je najbitnijekako da ih dobavim u Bosnu?
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
HOROZ

avatar

Numri i postimeve : 8
Age : 33
Lokacioni : Bosnia and Herzegovina
Registration date : 24/01/2011

MesazhTitulli: Re: Gjeli Kosovar   Fri Nov 04, 2011 5:49 pm

EID MUBARAK


Dragi moji prijatelji,

sve najbolje povodom Kurban Bajrama, vama i vasim obiteljima, neka sreca, blagostanje i obilje zdravlja u vasoj kuci okrilje pronadju!

Bajram Serif Mubarek Olsun - ili - kako kazu - Eid Mubarak.

Od srca,

Vas Faruk
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
fahredini

avatar

Numri i postimeve : 13
Registration date : 28/03/2011

MesazhTitulli: Re: Gjeli Kosovar   Sat Nov 05, 2011 12:32 am

pershendetje te gjithe kultivuesve ne forume psaqerishte moderatorit po te keti forumi niherit desha vetem te noftoj permes keti forumi se pari se me DATEN 08 JANARE 2012 ne qendren e kultures REZHEP MITROVICA ne MIROVICE do te mbahet organizimi i PANAIRIT TE SHPEZTARIS per radhe te trete dhe niherit tradicional po ne ate komune, jeni te mirseardhur te gjithe kultivuesit ane bane kosove si dhe jashte vendi.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
skender bajraktari

avatar

Numri i postimeve : 38
Age : 64
Registration date : 08/01/2011

MesazhTitulli: Re: Gjeli Kosovar   Mon Nov 07, 2011 12:26 am

o marakli sipas muhabeteve qe i kemi si po duket sivjet shum prej neve kan humb zoj e edhe te rritur nga lythat edhe nga qajo masa e sariht qe po ju bohet ne goj.kom kontaktu nepermes internetit me disa veterinar te shpezve dhe ju kom tregu hallet e mija per ket smuj qe shumicen e neve na ka rrok 3 prej tyre me kan propozu ORVAGIL hapa (jon hapa qe i perdorin grate). si perdoren

mundeni me ja dhon direkt ne goj me pi pa e shtyp cello hap

mundeni me shtyp edhe me ja qit ne goj

por se pari nese ka sariht si djath duhet me ja pastru dmth me ja hiq e tonaj me ja qit si prashak ne goj

terapija zgjat 5 dit ren 1 her ne dit edhe ato ne mramje


te un o kallxue suksesshme 1oo%

suksese edhe ishalla nuk ju smuhen kuuuurr
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
fan

avatar

Numri i postimeve : 45
Age : 48
Lokacioni : shkup.
Registration date : 17/01/2011

MesazhTitulli: Re: Gjeli Kosovar   Mon Nov 07, 2011 1:56 am

me fat kurban bajramin te gjithve.

po bac un kom pas probleme me pllumbat e ukom dhan qat ilaq si po fue se per para kom rujt edge plluma ashtu asht kur i rrokte ajo semundje jav ipshna at ilaq dhe juv kalonte po te un nuk osht paraqit ajo smundje te pulat hala . ishala juv bojn mamir e nuk juv smuhem.

jobe burim un nuk idhnona edhe nuk jom fanati si mem arrdh inat pse ti pershembull iki matmir apo naj kush qeter .
se po ka raste nuk pot vin shoqrija edhe nuk poflasin si duhet prej gjelozis qi kan ajo nuk asht mir secili me at merakun e vet se un tash jakom nis edhe shqiponj me ru jt apo si poju thijni do hut i thojn jakom nis me ru vetem se eko qef.
ikom edhe prishtinka e jom tu prit se qkapo dali adot dalin temi ajo hala sjakan nis me kendu.
tung kalovshi mir dhe ishalla juv shendoshen e nuk jauv rrok smundja kurr tung
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Luki
Administrator
avatar

Numri i postimeve : 179
Age : 58
Lokacioni : Prishtinė
Registration date : 30/07/2009

MesazhTitulli: Re: Gjeli Kosovar   Fri Nov 18, 2011 9:10 pm

Pershendetje,

Lexues dhe vizitore te nderuar dua ta uroj dhe pershendes kultivuesin nga Ferizaji Nezirin, i cili ka postuar ne You Tube gjelin e tij.
Me plote kuptimin e fjales i uroj nga zemra dhe i deshiroj suksese te tjera te metejme edhe ne te ardhmen ne kultivimin e kesaj race te pulave.

Gjeli i tij i postuar ka gjatesine e kendimit 64 sekonda, dhe eshte gjeli i pare i inqizuar ne kete gjatesi te kendimit, per me teper referojuni ketij linku

https://www.youtube.com/watch?v=yNX5rLtoCtk
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
fan

avatar

Numri i postimeve : 45
Age : 48
Lokacioni : shkup.
Registration date : 17/01/2011

MesazhTitulli: Re: Gjeli Kosovar   Sat Nov 19, 2011 12:59 am

urime ska koment tash per tash vetem per para
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Luki
Administrator
avatar

Numri i postimeve : 179
Age : 58
Lokacioni : Prishtinė
Registration date : 30/07/2009

MesazhTitulli: Re: Gjeli Kosovar   Sat Nov 19, 2011 1:44 am

Te nderuar,
Une e ceka se ky eshte gjeli i pare i inqizuar me kete gjatesi dhe si i tille mbetet i vetmi deri me tani, dhe urimet me te sinqerta.
Per hir te races po shkruaj pa dashte te bej polemika me askend se ne kemi prova dhe kemi ndegjuar edhe te tjere autokton ketu ne Kosovė edhe me gjate se ky, pra nuk eshte vetem ky edhe ai i 2008-shit.Ai i 2008-shit eshte blere si i tille dhe nga ai nuk kemi ndegjuar asgje deri me sot.
Mbi 60 sekonda kane kenduar edhe gjela te tjere, si i Danit nga Vushtrrija, i Skendes nga Vushtrrija, i Safetit nga Mitrovica.
Nuk po i permendi qe ti xhelozojme keta kultivues por meritojne ti permendi ketu, dhe keta kultivues si edhe Neziri nga Ferizaj, me mjeshtrite e veta dhe kombinimet e veta kane arrijte te nxjerrin kampionė.Pra baza e Gjelit Kosovar mbetet ne Kosove,

Nese doni te komentoni keto pohimet e mia, jeni te lire, por gjithnje vetem me fakte dhe me qellim te nxitjes se bisedave te shendosha, qe i kontribuojne forumit dhe races.

Poashtu shfrytezoj rastin t'ju informoj edhe per nje risi tjeter.
Posta e Kosoves me daten 21.11.2011 do te lėshoj ne Qarkullim te rregullt Pullėn Postare
me emrin dhe foton e Gjelit Kosovar Kendimgjate, me nominalet e pullės 0.70 cent dhe 1.0 euro.
Pra dergesat Postare nga Kosova do te qarkullojne me foton e gjelit tone, pra Gjelit Kosovar.
Shpresojme se perveq tjerash eshte edhe nje mirenjohje e Gjelit Kosovar te vendosur ne Pulle Postare, sepse Filateliste dhe kultivues te ndryshem anembane botes do te kene mundesi te dijne per autoktonitetin e Gjelit Kosovar i cili eshte i vetmi dhe unikat ne tere boten.
Respekt
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Sponsored content
MesazhTitulli: Re: Gjeli Kosovar   

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
Gjeli Kosovar
Mbrapsht nė krye 
Faqja 5 e 13Shko tek faqja : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 11, 12, 13  Next

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Gjeli Kosovar - Kosova Longcrower :: Shpezėt Shtėpiake :: Gjeli Kosovar-
Kėrce tek: