BallinaBallina  ForumForum  PytėsoriPytėsori  KėrkoKėrko  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimi  
Tė nderuar anėtarė dhe vizitor, sė shpejti do tė aktivizohet domain-i me emrin gjelikosovar. Ju ftojmė tė sjellni shėnime pėr kėtė rac autoktone si dhe per sportet tjera. Tė nderuar anėtarė megjithėse administratorėt dhe moderatorėt e kėtij forumi do mundohen tė fshijnė ose redaktojnė shkrime tė kundėrshtueshme sa mė parė, mirpo ėshtė e pamundur qė tė rishikohet cdo mesazh. Prandaj ju duhet tė kuptoni se mesazhet e postuara nė kėtė forum janė shprehje e opinionit tė autorit dhe jo tė administratorit, moderatorėve apo webmasterit (pėrvec rasteve kur kėta tė fundit janė autorė tė shkrimeve) dhe ata nuk mund tė mbahen pėrgjegjės.  Ju falenderojme, stafi i forumit !

Share | 
 

 Gjeli Kosovar

Shko poshtė 
Shko tek faqja : Previous  1, 2, 3 ... 9, 10, 11, 12, 13  Next
AutoriMesazh
skender bajraktari

avatar

Numri i postimeve : 38
Age : 64
Registration date : 08/01/2011

MesazhTitulli: Re: Gjeli Kosovar   Tue May 15, 2012 12:18 am

ju ngjat jeta te gjithve falenderoj disa anetar te cilet po lajmerohen dhe kan dhan numrin e zogjeve te qelun sivjet por me habitin disa kultivues te vjeter te cilet hezitojn ta bejn kete .nuk kemi te bejm me nejfar inspektimi por thjesht eshte e udhes qe perafersisht te dihet numri i ekzemplareve te kesaj rase edhe nese te gjith sa ma shpejt ta japin numrin un kisha me bo ni rezyme ku secili qe hin ne ket forum kishte me pa se sa eshte numri total i zogjeve te sivjetit edhe pulave e knojsive ne pergjithesi.osht interesant me dit se a po vjen tue u rrit numri i maraklive apo tue ra por sipas gjitha gjasave numri po rritet. edhe perpos kesaj forumi po na shkon dobet pa foto te knojsive pa zoj pa nej foto te shokeve etj.pak ka komente me shkru kush qat din per nej kombinim nej ilaq per nej smuj qe po na sakaton qdo vjet.mu ma mer menja qe qdo njoni qe ka kompjuter edhe internet ulet qdo nat edhe e qel forumin gjeli kosovar e kur e qel qkruj diqka nonen ja kajsha tash bile osht koha e zojve kemi mjaft qa me shkru . qysh po na rriten , me qa pi ushqejna qfar koncentrati po perdorum qysh po jau qesim nej vitamin qe ju bon hajr , nejse na ma te vjetrit pak a shum i dina do sene po ka te ri qe nuk din edhe ju shkojn zojt posht prej mosdijeshajde mos te bohemi monoton veq disa vet kur jemi kogja shum apo?qitni foto te zojve te pulave te knojsive let bohet interesant se e kqyrin edhe prej veneve tjera edhe qe nuk din shqip po i shofin fotot. ju pershendes
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
skender bajraktari

avatar

Numri i postimeve : 38
Age : 64
Registration date : 08/01/2011

MesazhTitulli: Re: Gjeli Kosovar   Tue May 15, 2012 12:28 am

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
skender bajraktari

avatar

Numri i postimeve : 38
Age : 64
Registration date : 08/01/2011

MesazhTitulli: Re: Gjeli Kosovar   Tue May 15, 2012 12:41 am

qe per fillim disa foto te zojve 7 copa pak mat mdhaj edhe 2 te vogel
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
meha

avatar

Numri i postimeve : 24
Lokacioni : Mitrovicė,, Brain Gollak
Registration date : 11/12/2011

MesazhTitulli: Re: Gjeli Kosovar   Tue May 15, 2012 11:24 am

mir dita skend u per veti nuk posedoj zoj te kesoj  race mir po jom i  interesum mi bo dhe kisha shfrytzu rastin pasi qe edhe 12  dit me lirohen inkubatorat  me zoj te ri nese mundesh ti ose dikush tjeter ktu ne forum te mi siguroj nja 15  ose 20 ve normal  normal vetum net ma tregon qmimin  e saj perket ushqimit  te cillt konsumojn zojt tan ne tregun ton ka te lloj llojshum te te ghitha vendeve per reth ka edhe nga vendi jon sikurse esht fauna te xhith ata te cillt kultivoj zoj qysh moti din  se ne fillim i qitet  starter dhe pasi qe munet mi provu te ghitha koncetratet kshtu qe vet zogu tregon me zvillimin e tij i cili ushqim esht ma i miri pasi qe prej disa koncetrateve zojt behen kaps e masanej ngordhin  e saj perket ilaqeve ka te lloj llojshme mir po me keq ardhje them se ata shitsate te cillt i shesin nuk e din per qvar smundje jan vetum din  te thojn qitja 1 lug qajit ne 1lit uje esht per tana smundjet  kshtu qe kishte qen mir ne forumin ton te kyqet ndonje veterinor i vendit ton kshtu  normal me provoj te madhe  kshtu qe permes kti forumi kishte mujt mi kontribu degs te shpeztarispasi ktu ne vendin tan ka mar hov te dukshum  dhe na nevojiten kshillat kur dohet mi vakcinu so her edhe per qvar smunde jepet vakcina  me qa duhet mi dezifektu vendet  dhe kshtu me radh pershendetje te xhithve nga meha 
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
shabani

avatar

Numri i postimeve : 21
Age : 52
Lokacioni : mitrovice
Registration date : 24/11/2011

MesazhTitulli: Re: Gjeli Kosovar   Wed May 16, 2012 9:57 pm

mir mrama merakli te gjelit kosovar ju mesiguri keni ba kombinime te forta shpresoj dotju dalin shum temir dhe tju rriten mir deri ne kendim une partin e par ikam qel 15 shum mir jan deri tash po ikam edhe tri pula klluq dot qelen mir dot vazhdoj matutje vetem me pula klluqe mendoj per ket rac suksesi majmadh me pula se me inkubator ju pershendeje nga shabani
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
rusi11

avatar

Numri i postimeve : 4
Registration date : 06/03/2012

MesazhTitulli: Re: Gjeli Kosovar   Tue May 29, 2012 12:49 am

shum mir ju qe po qelni ishalla juv rriten pa problrm.
pershendetje fan ku je hup aje mir
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
fan

avatar

Numri i postimeve : 45
Age : 48
Lokacioni : shkup.
Registration date : 17/01/2011

MesazhTitulli: Re: Gjeli Kosovar   Tue May 29, 2012 12:53 am

qe edhe un pas gjat kohe u iunkuadrova satju pershendes dhe tju pys se deri ku jeni me kombinimet dhe aka naj kang te re.
ja pra ktu jam mir jom dot shkruj ne mp per at punen tung
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Luki
Administrator
avatar

Numri i postimeve : 179
Age : 58
Lokacioni : Prishtinė
Registration date : 30/07/2009

MesazhTitulli: Re: Gjeli Kosovar   Wed May 30, 2012 11:43 pm

Pershendetje

Edhe une sivjet e shtova numrin.Zakonisht e kam patur princip diku rreth 5-6 zogj ti qeli mirepo sivjet jam rreth 15-shit.Nga ata jane 5 kombinime, ta shofim inshalla rriten se par e mandej te shofim se ēka po del prej tyre.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
burimi

avatar

Numri i postimeve : 29
Registration date : 25/04/2012

MesazhTitulli: Re: Gjeli Kosovar   Thu May 31, 2012 1:36 am

shum mir ja paske bo ma shum zoj ma interesan, haha,, te une sivjet ma shum zogza po dalin se gjela shum pom vjen interesant se perpara merzi ishte mi bo nja 5-6 zogza se krejt gjela dilshin kurse sivjet e kundrta shum pula pom dalin e gjela ma pak.. nja 45 zoj ikam po ishalla rriten mir niher teri tash shum mir asht tiju shku rrita ne perjashtim disa mat ri qi i kam qel para 3 jave jan ti pas pengesa te barkut po nashta pshtojn,
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
bekimi

avatar

Numri i postimeve : 6
Registration date : 25/04/2012

MesazhTitulli: Re: Gjeli Kosovar   Wed Jun 06, 2012 1:51 am

kujeni o shok a pojuv rriten zojt te une shum mir jan niher mfal qi spo muj me bo nej foto por beso shum i nxant po jam ne pun po masi te kthehet shoki prej pushimit burimi kemi met sebashku mi bo disa foto e mi qit ne ket faqe te kti forumi um fal qi pju tham po nashta ju ne kosov jeni pak mat lir keni koh ju kisha lut qitni nej foto, se besoni ne mendje e kemi saher na me qit por shum shtres ne pun e qajo pak pona pengon qi po jemi mat rradh per me qit foto e ingjizime, juv pershendes dhe ju uroj pushime te mira gjat ksaj vere,
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
skender bajraktari

avatar

Numri i postimeve : 38
Age : 64
Registration date : 08/01/2011

MesazhTitulli: Re: Gjeli Kosovar   Fri Jun 08, 2012 1:11 am

pershendetje per te gjithe maraklit e gjelit kosovar

si duket per disa apeli im esht kuptu kurse per disa ka has ne vesh te shurdhet por ska lidhje edhe ashtu sa i perket vushtrris deri dikun e kam kuptu se kush sa zoj i ka por edhe sipas shenimeve qe i kan dhan numri i zogjeve te qelur ne ket vit eshte410 copa .ky numer eshte akoma perafersisht ema mer menja qe ka edhe njerz qe kan qel e un si njoh dmth ngat 5oo copa zoj gje qe tregon se interesimi per ket ras po shtohet qdo vit.


te shofim sa shampiona gjela po dalin !!!!!!!!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
meha

avatar

Numri i postimeve : 24
Lokacioni : Mitrovicė,, Brain Gollak
Registration date : 11/12/2011

MesazhTitulli: Re: Gjeli Kosovar   Mon Jun 25, 2012 4:13 pm

o mir dita te xhithve ne forumin ton qa jeni nal pse spo folni lidhur sa zoj i keni qel dhe si i keni a keni probleme lidhun me ritjen e tyre un per veti kom qel sivjet edhe jom tuj qel mir po te gjelit ton sivjet skom mujt mi qel pasi qysh ne filim te sezonit nuk kom gjet vez tash para 1 jave skenda mi ka afrue disa vez mir po pak pom duket shum von kshtu qe i faliminderoj shum kovshum shnosh tjetrin vit dhe njiherit shfytzoj rastin me then se kom qen ne vizit te skenda dhe i kom po zojt qe ika qel dhe kom vrejy qe esht nje merakli shum i madh i ksoj race ton te vlershmedhe kishte shum ne gjendje te mir dhe i kompo inkubatorat te cillt i maron pasi qe un merem me inkubatora dhe i maroj vet veq per nevojat e mija mir po skeda pi marojke shum tmir dhe te automatizur kshtu qe ma mer mendja se sko nevoj mi porosit jasht vendit ton pasi ktu i kem ngat
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
burimi

avatar

Numri i postimeve : 29
Registration date : 25/04/2012

MesazhTitulli: Re: Gjeli Kosovar   Wed Jul 04, 2012 1:10 am

ajeni mir o marakli si poju shkon sporti te une mir jan ti shku me perjashtim disa konmbinime ma von qi i bona smu rriten um cofen kta zojt e vonshum shanc spo ka mi rrit po qame bo maraku mbi te gjitha,,, juv pershendes te gjithve
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
skender bajraktari

avatar

Numri i postimeve : 38
Age : 64
Registration date : 08/01/2011

MesazhTitulli: Re: Gjeli Kosovar   Sun Jul 08, 2012 1:42 pm

meho flm per reklam per inkubator . paj kush ja din randesin tybe ata jon fal jon te mire nxojn vo boll 150 copa po qelin mire normal kush pi rrin gati edhe kush pi shtin vet taze . e sa per vo te pules ton kosovare shnosh pra ne pranver.

pershendetje per te gjithe maraklit
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
meha

avatar

Numri i postimeve : 24
Lokacioni : Mitrovicė,, Brain Gollak
Registration date : 11/12/2011

MesazhTitulli: Re: Gjeli Kosovar   Mon Jul 09, 2012 1:07 pm

inkubatort edhe nji her them se i ke te mir mir po procedura ata te cilt i marin lun rol te rendsishum nen 1 vezet duhet te jen te freskta prej 3 e deri 7 dit duhet te jen me gjel keto jan kushte filestore dhe shum te rendsishme dhe njiherit nuk duhet te mbahen ne frigorifer pasi qe mund te nkordh embrijoni 2 dit pa ishti vet ne inkubator inkubatori duhet te punoj ne that me ent e plota me uj qe te mbushet lagshti dhe te fitohet nje temperatur prej 38g vet nuk shtihen ne inkubator deri so nuk e morin temperaturen e dhomes dmth atu ku esht inkubatori i vendosun duhet te rin spoku 4 or dhoma ku rin inkubatori duhet te jet e ventilume mir dhe duhet ta ket nje temperatur deri 18 grad mundsisht dmth nuk guxon te ket ngitje te temeratures ne dhom dhe zbritje pasi qe ishti vet per inkubim lagshtija e ajrit ne inkubator duhet te jet 60 65 prej dites se 1 e deri 17 18 dit lagshtija ritet 70 ed deri 85 lagshtija matet me hidrometer nese esht lagshtija me e madhe ather zoght nuk rnojn shum dolin te ligavt a nese lagshtija esht ner 50%ather ghysa e zogjve ngordh ne ve disa mund te dalin dhe te verber lagshtija regullohet me en ne form katrore ku mund ti punoni te teneqeghit te fella 5 cm mir po per pos lagshtis lun rol edhe ventilimi ne inkubator nese esht ventilimi i dobt zojt dolin dopt dhe me zor ku mund te frehet tedisa zoj edh cpirat e grzoleste kapuna ne trup te zogut kshtu qe inkubatori duhet ti ket disa vrima ne hymje te inkubatorit dhe disa ne plafon kshtu qe ne hymje furnizohet me ajr te fresket e ne plafon e hjek ajrin e ndotun
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
shabani

avatar

Numri i postimeve : 21
Age : 52
Lokacioni : mitrovice
Registration date : 24/11/2011

MesazhTitulli: Re: Gjeli Kosovar   Sat Jul 14, 2012 4:49 pm

pershendetje o merakli a jeni mire po merakun si e keni sivjet jam pak me vones disa prej tyre i kam te hershem 10 copa dora e pare ,per te tjeret pak jam me vones por pulat e moqme pak me vones me kan ber ve por me ne fund banen dhe jam shume i knaqur prej pulave te moqme jam me dy kombinime dhe gjithsejet i kam 50 copa zoje jan shume ne gjendeje te mire ju pershendes te gjith meraklit e gjelit Kosovare.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
meha

avatar

Numri i postimeve : 24
Lokacioni : Mitrovicė,, Brain Gollak
Registration date : 11/12/2011

MesazhTitulli: Re: Gjeli Kosovar   Mon Jul 16, 2012 1:37 am

shaban faliminderit qe na ke pershendetur te ghithve ne ket forumin ton te meraklive me vjen mir mua personalisht qe i ke zojt mir se ti je nje kultivus i ghelit kosovor shum besnik dhe njiherit je nji merakli i vertet te deshiroj suksese dhe rezultote me te mdhajane kultivimin te gjelit ton autokton te kosoves
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
shabani

avatar

Numri i postimeve : 21
Age : 52
Lokacioni : mitrovice
Registration date : 24/11/2011

MesazhTitulli: Re: Gjeli Kosovar   Mon Jul 16, 2012 11:37 am

mender qofsh meho te nderun ini tegjithmeqense je marakli igjelit ton autokton mesiguri dotna bashkangjitesh ne ket marak kur tkem ne edhe ti dot kesh mesiguri nvitin e ardhshum dot furnizohesh me ve satedush me interesimin sieke ti dot startojsh dhe dotkesh rezulltat shum shum te madh po edhe tash kur tkam une dotkesh edh ti te persendesh shum
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
skender bajraktari

avatar

Numri i postimeve : 38
Age : 64
Registration date : 08/01/2011

MesazhTitulli: Re: Gjeli Kosovar   Fri Jul 20, 2012 10:31 pm

merakli te gjelit kosovar per hajr ju koft ramazani e ishalla allahu jau lehteson ngjinimin ne keto dite te nxeheta
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
meha

avatar

Numri i postimeve : 24
Lokacioni : Mitrovicė,, Brain Gollak
Registration date : 11/12/2011

MesazhTitulli: Re: Gjeli Kosovar   Sun Jul 22, 2012 1:22 am

o skend shokut ghith ashtu edhe ty te koft per hajr ramazani edhe te ghithve ne foruin ton te ghelit kosovar per hajr ramazani dhe agherim te let dhe njiherit ju deshiroj qe ghelat e juv tju kendojn sa ma ghat qe kenga e tyre tju relaksoj
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
urim

avatar

Numri i postimeve : 2
Registration date : 23/07/2012

MesazhTitulli: Re: Gjeli Kosovar   Mon Jul 23, 2012 11:56 pm

pershendetje te gjithve maraklive te gjelit kosovar,dhe ju uroj ramazanin te gjithve,ju deshiroj kultivim te sukseshem me gjelat te bukur qe i keni e ishalla jau run allahu,ju desheroj nje jet te lumter e klm pra te gjithve
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
burimi

avatar

Numri i postimeve : 29
Registration date : 25/04/2012

MesazhTitulli: Re: Gjeli Kosovar   Sun Jul 29, 2012 10:53 pm

pershendetje te gjithve, si i keni punt me marak ne disa vene sa kam infurmata jakan fillu gjelat e ri me kendu besoj e shpresoj se shpejti qi ti qesin ne jutube e veqanarisht ne ket faqe te forumit,, juv pershendes te gjithve dhe nezirin nga ferizaji ku sivjet ka qen kultivusi ma i hershum qi ka fillu me qel zoj dhe jakan fillu mej knu disa gjela te ri i deshiroj suksese,,,
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Luki
Administrator
avatar

Numri i postimeve : 179
Age : 58
Lokacioni : Prishtinė
Registration date : 30/07/2009

MesazhTitulli: Re: Gjeli Kosovar   Tue Jul 31, 2012 2:23 pm

Pėrshėndetje,Me merak nuk i kemi punet bash mire,sepse nder te tjera temperaturat jane te larta, dhe ushqim nuk jane tue konsumue sa duhet.Une per vedi ndosh njehere apo dy gjate dites edhe i laj dhe i freskoj me uj.

Perkunder moshes qe e kane tani 3 muaj, dhe perkunder asaj qe e ceka. jane rrite mire, por ende eshte heret te thuhet se jane rrite.

ta shofim e te presimsuksese
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
skender bajraktari

avatar

Numri i postimeve : 38
Age : 64
Registration date : 08/01/2011

MesazhTitulli: Re: Gjeli Kosovar   Sun Aug 19, 2012 10:40 pm

me fat fiter bajramin te gjith maraklive te shpezeve e sidomos maraklive te gjelit kosovar .ju desheroj qe bile nga nje gjel te jau kaloj minutin
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
burimi

avatar

Numri i postimeve : 29
Registration date : 25/04/2012

MesazhTitulli: Re: Gjeli Kosovar   Sun Aug 19, 2012 11:01 pm

pershendetje,, me fat fiter bajrami ju koft te gjithve maraklive te gjelit kosovar,e ishalla na shkon maraku mir pasi qi ska met koh shum per me fillu sezona e kendimit te gjelave te ri te shofim rezultate,,
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Sponsored content
MesazhTitulli: Re: Gjeli Kosovar   

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
Gjeli Kosovar
Mbrapsht nė krye 
Faqja 10 e 13Shko tek faqja : Previous  1, 2, 3 ... 9, 10, 11, 12, 13  Next

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Gjeli Kosovar - Kosova Longcrower :: Shpezėt Shtėpiake :: Gjeli Kosovar-
Kėrce tek: