BallinaBallina  ForumForum  PytėsoriPytėsori  KėrkoKėrko  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimi  
Tė nderuar anėtarė dhe vizitor, sė shpejti do tė aktivizohet domain-i me emrin gjelikosovar. Ju ftojmė tė sjellni shėnime pėr kėtė rac autoktone si dhe per sportet tjera. Tė nderuar anėtarė megjithėse administratorėt dhe moderatorėt e kėtij forumi do mundohen tė fshijnė ose redaktojnė shkrime tė kundėrshtueshme sa mė parė, mirpo ėshtė e pamundur qė tė rishikohet cdo mesazh. Prandaj ju duhet tė kuptoni se mesazhet e postuara nė kėtė forum janė shprehje e opinionit tė autorit dhe jo tė administratorit, moderatorėve apo webmasterit (pėrvec rasteve kur kėta tė fundit janė autorė tė shkrimeve) dhe ata nuk mund tė mbahen pėrgjegjės.  Ju falenderojme, stafi i forumit !

Share | 
 

 Gjeli Kosovar

Shko poshtė 
Shko tek faqja : Previous  1, 2, 3, ... 11, 12, 13  Next
AutoriMesazh
Luki
Administrator
avatar

Numri i postimeve : 179
Age : 58
Lokacioni : Prishtinė
Registration date : 30/07/2009

MesazhTitulli: Re: Gjeli Kosovar   Wed Feb 16, 2011 3:03 am

Pershendetje,

Po fillon nje erė e re, nje fryme e re e diskutimeve.
Bėni lloj lloj pyetjesh, jo se do t'ju pergjegjem vetem une, por te gjithe bashkarisht.
Bėni pyetje dhe kerkesa konstruktive, nė forumin e parė dhe tė vetem ne gjuhen shqipe, sa i perket Races Gjeli Kosovar Kendimgjate.
Falenderim i veqant, per Naki-n, i cili me perkahu.dhe u jetesua kjo qeshtje.

Ishte nje kerkese me larte rreth shitblerjeve te Gjelave-pulave do ta hapim nje rubrike te veqant dhe aty mund ti publikojme postimet e juaja.

Une disa postime i fshiva duke e pare se nuk qojne drejt temes por vetem dalin jashte temes dhe devijojne ne qeshtje te tjera.

Ruzhdi, kemi shkruar neper forume te kroateve, pikerisht se ka qene tema Turski -kosovski pjevac, dhe kemi arrijt me fakte ti bindim dhe si rezultat eshte ndrrue tema vetem ne kosovski pjevac.
Kemi hasur edhe aty ne njerez te kuptueshem, pra ata te pakuptueshmit i kemi mundur ne gjuhen e tyre.


Edituar pėr herė tė fundit nga saluki nė Wed Feb 16, 2011 5:21 pm, edituar 1 herė gjithsej
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
fan

avatar

Numri i postimeve : 45
Age : 48
Lokacioni : shkup.
Registration date : 17/01/2011

MesazhTitulli: Re: Gjeli Kosovar   Wed Feb 16, 2011 11:22 am

po shum mir ashtu duhette mos mohohet pasurija juaj mund te them jona edhe pse jam nga maqedonija.
ikom lexu te gjitha postimet me fakt ashtu asht se turrski ash tjeter tjeter pamje ka tjeter tkendumetash pershendetje te gjithve tung kalovshi mir Very Happy
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
skender bajraktari

avatar

Numri i postimeve : 38
Age : 64
Registration date : 08/01/2011

MesazhTitulli: Re: Gjeli Kosovar   Wed Feb 16, 2011 4:58 pm

pershendetje

zotri moderator per ti ikur disa mosmarveshjeve qe po frigohem do ta prishin ket forum lus te gjith pjesmarsit qe nese dojn me lavderu ndonji gjel( qe kuptohet se kemi deshir te gjithe qe rezultatet tona ti shef e ndegjoj n edhe te tjeret)ateher at gjel , kengen e tij ta prezentojn ne forum e mos te themi jo ka knu edhe ma shum jo e kom inqizu ma von jo keshtu jo ashtu edhe let fol secili per gjelat qe kan dhe qe i kan kultivu vet edhe mos te gjelozojm se dikush po bohet bajat ktu !!!!!!! se na e dim tash kush qa ka edhe kush ku i ka mar edhe qa po kultivon . kemi raste kur knusi ka knu 64 sekonda edhe njeri nuk fol as nuk lavdohet po e din shumica kush osht aj kemi raste ku gjeli knon krkrkrkrkrk e dikush livdohet pom knon gat dikujt gjith diten i bojn kek kek kek e niher i knojn e u bo nomi ti lojm keto sene edhe dikush shkrun vet e kishe dikush ka shkru per to leni foret se dikujt pi shkoni ne nerva prandaj nuk jom lajmeru deri tash dhe edhe ni her lus moderatorin ne ket rast salihin qe meniher ti denoj me vrejtje ata qe i bojn keto sene se ska kuptim mo me keto fore realitet dhe vetem realitet dhe vetem me fakte .falemnderit
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Luki
Administrator
avatar

Numri i postimeve : 179
Age : 58
Lokacioni : Prishtinė
Registration date : 30/07/2009

MesazhTitulli: Re: Gjeli Kosovar   Wed Feb 16, 2011 5:32 pm

Pershendetje,

I nderuari Skender, kerkesen tuaj e keni te bazuar, pajtohem me ju.
Forumin duhet te jete gjithperfshires ju jeni ata qe me kerkesat tuaja, sygjerimet e juaja, ndihmoni qe ky forum te jete atraktiv per te gjithe.

Po e persis ēdo postim qe nuk ka per qellim temen, dhe i cili e devijon temen dhe nxiit mosmarreveshje ndaj kolegeve te tjere do te fshihet, dhe do ti jipet verejtje secilit, e qe mund te pasoj edhe me ēkyqjen nga forumi.

Respekt per te gjithė
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Luki
Administrator
avatar

Numri i postimeve : 179
Age : 58
Lokacioni : Prishtinė
Registration date : 30/07/2009

MesazhTitulli: Re: Gjeli Kosovar   Sat Feb 19, 2011 1:10 am

Pershendetje,

Po e persis ēdo postim qe nuk ka per qellim temen, dhe i cili e devijon temen dhe nxit mosmarreveshje ndaj kolegeve te tjere do te fshihet, dhe do ti jipet verejtje secilit, e qe mund te pasoj edhe me ēkyqjen nga forumi.
Poashtu edhe shkruarja me Bold nuk do te tolerohet, nga arsyet se ky forum lexohet edhe ne vendet tjera,nuk eshte sipas rregullave te miresjelljes (Bontonit).
Ju kisha lutur qe secili nga ju te jape kontributin e vet ne drejtim te permbajtjes nga shkrimet e tilla.

Analizojini gjerat, ne adresen e meposhtme nese dikush nga ju ka ndonje i de, ndonje pergjigje, perndryshe ketu eshte nje intervenim i imi, dhe po aty eshte pergjigjja, por megjithate une personalisht nuk pajtohem me te pergjigje, dhe jam ne pregaditje te intervenimit tjeter ne drejtim te zbardhjes se origjines se races.

http://en.wikipedia.org/wiki/Talk:Kosova_Long_Crowing_Roster
Edituar pėr herė tė fundit nga saluki nė Sat Feb 19, 2011 1:22 am, edituar 1 herė gjithsej
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Naki
WebMaster
avatar

Numri i postimeve : 69
Lokacioni : Lipjan
Registration date : 11/09/2007

MesazhTitulli: Re: Gjeli Kosovar   Sat Feb 19, 2011 1:36 am

Salih po e perkthej qe lexuesit te kan me shume njohuri. Nese nuk e kam perkthyer origjinal kerkoj falje Wink
Cito :

Origin: The breed originated in the region Kosovo and surrounding areas. Its ancestors were imported by Ottoman Turks from eastern parts of the Ottoman Empire.
Please,I have question here: Its ancestors were imported by Ottoman Turks from eastern parts of the Ottoman Empire.
my comment regarding that constations:
It is known that invaders do not bring any natural or other resources to a foreign country for further cultivation. Instead, they use all the natural or other resources of the occupied country for their own interests.
The Kosovo LongCrower is an autochthonous breed of Kosovo. The thesis stating that this breed was brought from Turkey is not true, because there is no evidence to support it. Given that many Balkan countries were invaded by the Ottoman Empire, then the assumption that this breed was brought from Turkey (there is no such breed of chicken in Turkey i.e. it never existed there) may raise the following question: Why this breed was not taken to other countries that have been under the Ottoman occupation except to Kosovo? While this breed does not exist in Turkey at all, how it has managed to survive only in Kosovo so far? It is known that the Berat’s Crower, which was taken to Turkey by emigrants from Albania, still exists there. There are no other documents and arguments related to it. The breed that is known in Turkey and which is under the protection of state is the breed Denizli. There is monument of it in the city of Denizli.
So, these allegations support the fact that the Kosovo LongCrower is an autochthonous breed of Kosovo, and that there is no similar breed with such specifications in the world.
Origjina: race me origjinė nga Kosova rajoni dhe zonat pėrreth. Paraardhėsit e tij ishin importuar nga turqit otomanė nga pjesėt lindore tė Perandorisė Osmane.
Ju lutem, unė kam pyetje kėtu: paraardhėsit e tij ishin importuar nga turqit otomanė nga pjesėt lindore tė Perandorisė Osmane.
Komenti im nė lidhje me atė konstatim:
Ėshtė e njohur se pushtuesit nuk sjellin ndonjė burime natyrore apo tė tjera pėr njė vend tė huaj pėr kultivim tė mėtejshėm. Nė vend tė kėsaj, ata pėrdorin tė gjitha resurset natyrore ose tė tjera tė vendit pėr interesat e tyre.
Kėndimgjati i Kosovės ėshtė njė racė autoktone e Kosovės. Teza duke deklaruar se kjo race ishte sjellė nga Turqia nuk ėshtė e vėrtetė, sepse nuk ka prova pėr tė mbėshtetur atė. Duke pasur parasysh se shumė vende tė Ballkanit u pushtuan nga Perandoria Osmane, atėherė supozimi se kjo race ishte sjellė nga Turqia (nuk ka race tė tillė tė pulave nė Turqi dmth ajo kurrė nuk ka ekzistuar atje) mund tė ngrejė pyetjen e mėposhtme: Pse kjo race nuk ėshtė marrė nė vende tė tjera qė kanė qenė nėn pushtimin otoman, pėrveē nė Kosovė? Ndėrkohė qė kjo race nuk ekziston nė Turqi, nė tė gjitha, se si ka arritur tė mbijetojnė vetėm nė Kosovė deri mė tani? Ėshtė e njohur se Kenduesi Beratit, i cili u dėrgua nė Turqi nga ana e emigrantėve nga Shqipėria, ende ekziston aty. Nuk ka dokumente tė tjera dhe argumente qė lidhen me tė. Race qė ėshtė i njohur nė Turqi dhe qė ėshtė nėn mbrojtjen e shtetit ėshtė Denizli. Nuk ėshtė monument i tij nė qytetin te Denizlit.
Pra, kėto pohime mbėshtesin faktin se Kėndimgjati i Kosovės ėshtė njė racė autoktone e Kosovės, dhe se nuk ka race tė ngjashme me specifikimet e tilla nė botė.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://www.nasergashi.com
Naki
WebMaster
avatar

Numri i postimeve : 69
Lokacioni : Lipjan
Registration date : 11/09/2007

MesazhTitulli: Re: Gjeli Kosovar   Sat Feb 19, 2011 1:48 am

Pjesa e dyte
Cito :


1. Chickens in general has been domestificated in South-East Asia 10 000 years ago. No ancestors of chickens are in Europe, nor Kosovo. Due to this reason, logicaly, those domestificated ancestors MUST BE imported by someone both to Europe as well as to Kosovo from South-East Asia.

2. Yes, Kosova Long Crowing Roster is autochthonous breed of Kosovo and it was selected (created) here. Bud local people in Kosovo must create it from something (as there is no wild chickens. As stated above, those ancestors were imported by somebody from the East... However, it does not mean that Kosova Long Crowing Roster comes from Turkey. His ancestors was absolutely different breed which was later in Kosovo selected (breeded) into new breed - present days known as "Kosova Long Crowing Roster".

3. Invaders always bring food with them (often also domestic animals). They do not intent to share it with local people, they bring it only for their own purpose (not to be hungry and to be strong enough to battle). When Turks were overmatched, logicaly those chickens remain here. If the breed was good, of course, local people continue to keep it. However, under different conditions and the selection (evolution) process, those old breed was developed into new breed.
So I think it is clear now.Retrieved from "http://en.wikipedia.org/wiki/Talk:Kosova_Long_Crowing_Roster"
1. Pulat nė pėrgjithėsi ka qenė prona familjare nė Azinė Jug-lindore 10 000 vjet mė parė. Nuk ka paraardhėsit e pulave janė nė Evropė, as nė Kosovė. Pėr kėtė arsye, logjikisht eshte dashur per tu importuar nga dikush edhe nė Evropė, si dhe nė Kosovė nga Azinė Jug-Lindore.
2. Por, Gjeli Kosovar (kendimgjati) ėshtė racė autoktone e Kosovės dhe ajo ėshtė pėrzgjedhur (i krijuar) kėtu. Por njerėzit lokale nė Kosovė eshte dashur ti krijojnė atė nga diēka (si nga pula e egėr. Siē u tha mė lart, ate qė etėrit ishin importuar nga dikush nga Lindja ... Por, kjo nuk do tė thotė se Gjeli Kosovar vjen nga Turqia. Paraardhėsit e tij ishin raca absolutisht tė ndryshme e cila mė vonė nė Kosovė u kryqezua (breeded) nė racė te re - ne ditėt e sotme e njohur si "Gjeli Kosovar kendimgjati".
3. Pushtuesit gjithmonė sjellin ushqim me vete (shpesh edhe kafshėt shtėpiake). Ata nuk kan qėllim pėr tė ndarė atė me njerėz vendas, ata e sjellin atė vetėm pėr qėllimin e tyre (tė mos jenė tė uritur dhe tė jetė mjaft e fortė pėr tė luftuar). Kur turqit u terhoqen, logjikisht ato pulat mbeten kėtu. Nėse race ishte e mirė, natyrisht, njerėzit lokal kan vazhduar pėr ti mbajtur ato. Megjithatė, nėn kushte tė ndryshme dhe (evolucionin) procesin e pėrzgjedhjes, ata race tė vjetėr e zhvilluar nė racė tė re.
Kėshtu qė unė mendoj se ėshtė e qartė tani.

Marrė nga "http://en.wikipedia.org/wiki/Talk:Kosova_Long_Crowing_Roster"


Edituar pėr herė tė fundit nga Naki nė Sat Feb 19, 2011 2:00 am, edituar 1 herė gjithsej
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://www.nasergashi.com
Naki
WebMaster
avatar

Numri i postimeve : 69
Lokacioni : Lipjan
Registration date : 11/09/2007

MesazhTitulli: Re: Gjeli Kosovar   Sat Feb 19, 2011 2:16 am

Pershendetje Burim.
Une lexova faqen 2 dhe postimin qe ti kerkon te fshihet nga Skender Bajraktari. Shkrimi origjinal i Skenderit eshte ky: Kliko ku shkrun Spoiler e shef.
Spoiler:
 
Une ketu nuk po shof asgje te keqe vetem se autori i shkrimit kerkon fakte dhe deshmi per ate qe shkruhet. Ky forum ka edhe flashe dhe cdo video apo inqizim e ben perfekt. nese nuk dini me kontaktoni ne mesazh privat e ve une per ju.
Shkrimi i Skenderit ska asnje urrejtje apo fyerje dhe nuk ka arsye te fshihet.
Ju faleminderit
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://www.nasergashi.com
Luki
Administrator
avatar

Numri i postimeve : 179
Age : 58
Lokacioni : Prishtinė
Registration date : 30/07/2009

MesazhTitulli: Re: Gjeli Kosovar   Sat Feb 19, 2011 2:21 am

Naser, shume mire,une e kam edhe pergjigjen tjeter do ta postoj aty ne ate adrese, posa ta pregadis ne gjuhen angleze, por a ta dergoj ne PM dhe perktheje pasi qe munesh sigurisht ma mire e mashpejt se une.

Burim, prej nje forumi ku shkruanim te gjithe ne gjuhen kroate, ti ke qene i suspenduar, dhe je regjistruar pra me nje ndryshim te vogel, arsyeja ka qene pothuaj se e njejta ne ēka po pretendon tani edhe ne kete forum te bejsh, nga ajo kohe e lajmerimit tend te serishem ne ate forum, ne te tjeret nuk kemi shkruar aty ma, pikerisht me kesi gjerash ēka po pretendohet edhe ketu.
Dua ta bej me dije, se ky forum eshte i pari ne gjuhen shqipe i ketij lloji, dhe nuk eshte prone private e askujt, dhe askush nuk do te interferoj ne moderim dhe perveq stafit te autorizuar te ketij forumi. Anetarsimi eshte vullnetar poashtu edhe ēkyqja nga forumi.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
fan

avatar

Numri i postimeve : 45
Age : 48
Lokacioni : shkup.
Registration date : 17/01/2011

MesazhTitulli: Re: Gjeli Kosovar   Sat Feb 19, 2011 2:24 am

pershendetje

o burra hajt lenima ktate zana te bajm komente si duhe
se kshtu nuk bon
rrokmi me do komente te mira
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Naki
WebMaster
avatar

Numri i postimeve : 69
Lokacioni : Lipjan
Registration date : 11/09/2007

MesazhTitulli: Re: Gjeli Kosovar   Sat Feb 19, 2011 2:24 am

saluki shkruajti:
Naser, shume mire,une e kam edhe pergjigjen tjeter do ta postoj aty ne ate adrese, posa ta pregadis ne gjuhen angleze, por a ta dergoj ne PM dhe perktheje pasi qe munesh sigurisht ma mire e mashpejt se une.
Veje ne anglishte se mund ta lexojne edhe vizitoret qe nuk e flasin gjuhen shqipe dhe ketu kemi edhe tre anetare qe jan nga anglia e pasi ta vesh une e perkthej ska problem.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://www.nasergashi.com
Luki
Administrator
avatar

Numri i postimeve : 179
Age : 58
Lokacioni : Prishtinė
Registration date : 30/07/2009

MesazhTitulli: Re: Gjeli Kosovar   Sat Feb 19, 2011 2:48 am

Kryesisht pergjigja dhe argumentet e mija do te jene nga periudha ilire, pikerisht nga adhurimi i shpezeve dhe kultivimi i tyre siq eshte shqiponja dhe pellumbi Ilir,pra edhe shpezet te tjera siq jane pula,pra gjeli kosovar, ngjyra kuq e zi te adhuruara nga ata te cilat sot jane ne flamur, ne pellumbin ilir pra edhe ne gjelin Kosovar.
argumenti ne piken 3, do te jete perafesisht: Nese pushtuesit i kane sjell si eshte mundur ato ti sjellin mu ne Kosove, dhe mos te mbijetojne as ne vendin e origjines por perveq ketu.
Por do ta pregadis detalisht te mos ngutem.

Ne wikipedia ne Shqip aty eshte teksti im komplet rreth Gjelit Kosovar
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Mehmeti

avatar

Numri i postimeve : 1
Registration date : 19/02/2011

MesazhTitulli: Re: Gjeli Kosovar   Sat Feb 19, 2011 12:07 pm

Une i lexova te gjitha shkrimet per Gjelin kosovar kendimgjatin. E njof mire kete race dhe ditet ne vijim do te kyqem me shkrime per kete race.
nje gje ju siguroj se gjeli kosovar ose kendimgjati apo siq eshte i njohur ne bote "The Kosovo Long Crower Rooster " eshte autokton nga kosova dhe tezat se eshte sjellur nga Turqit nuk qendrojne fare, thjesht jane vetem teza dhe shkrime nga njerez qe skan ide per kete race dhe sjellin shkrime copy paste nga faqe te ndryshme.
Ju pergezoj per kete forum qe sa kam shfletuar neper faqe interneti eshte i pari ne shqip, shpresoj se do te dini ta ruani por sa njof webmasterin apo krijuesin e kesaj faqe ai eshte shume i afte ta mirembaje si duhet.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
amar0306

avatar

Numri i postimeve : 1
Lokacioni : Vushtrri
Registration date : 20/02/2011

MesazhTitulli: Re: Gjeli Kosovar   Sun Feb 20, 2011 3:42 pm

Pershendetje te gjithve shume hap i qelluar forumi ne gjuhen shqipe.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Luki
Administrator
avatar

Numri i postimeve : 179
Age : 58
Lokacioni : Prishtinė
Registration date : 30/07/2009

MesazhTitulli: Re: Gjeli Kosovar   Sun Feb 20, 2011 8:13 pm


Pershendetje,

Uikendin e kaluam kush ku mundi, pra edhe pati vizita tek shoket meraklite, ne Vushtrri, bisedat ishin rreth pregaditjeve per kombinimet e ardhshme te mundshme.
Eshte kenaqsi te ndegjosh se ndonje gjel qe ka kenduar ne gjatesine te cilen e permendi ju, pa marre parasysh i kujt eshte, ishalla e presim dhe e ndegjojme te gjithe, ishalla nuk i prishet inqizimi, dhe ishalla e ka inqizue komplet.
Sa i perket pershendetjeve tua ndaj tij ati jane qeshtje qe nuk bahen permes forumit.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Luki
Administrator
avatar

Numri i postimeve : 179
Age : 58
Lokacioni : Prishtinė
Registration date : 30/07/2009

MesazhTitulli: Re: Gjeli Kosovar   Mon Feb 21, 2011 12:28 pm

Pershendetje,

Shume jeni te preokupuar me gjelin e Shkaut sa po leni pershtypje se po gezoheni qe gjithmone tjeter kund te kendojne gjelat me gjate e veq ne Kosove jo, bile une personalisht po e fitoj kete bindje, e ishalla jam gabim.
Dhe tjetra une nuk po kerkoj kurrfare inqizimi prej fillimit deri ne fund, per asgje dhe askend, dhe lidhur me gjelat e shkaut kur mos me shkruani mua dhe as te tjereve ne kete forum. Nese keni personalisht ndonje diskutim qe i afron njerezit, qe ngjalle interesim, shkruani, nese jo mos nxitni tensione me gjela te huaj ju lutem.

Mos te behet forumi, vetem diskutime e diskutime pa fund vetem nga ana e juaj.
Burim ne PM, i ke lexuar komentet tuaja qe ti kam derguar.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Luki
Administrator
avatar

Numri i postimeve : 179
Age : 58
Lokacioni : Prishtinė
Registration date : 30/07/2009

MesazhTitulli: Re: Gjeli Kosovar   Wed Feb 23, 2011 1:12 pm

Pershendetje,
Marrė nga "http://en.wikipedia.org/wiki/Talk:Kosova_Long_Crowing_Roster
Vazhdimi i tekstit te mesiperm:
Discussion about the origin of the Kosovo Crower
Taking into account the period of time you are referring to, I think that your findings are right. But, I was talking about and I referred to the period of time before the Ottoman Empire.
The most famous populations in the ancient history of the Balkans were the Greeks, Illyrians and Thracians. The Illyrians, as descendants of the Pelasgians, are one of the most ancient inhabitants of the Balkans. The Illyrians developed their culture, language and anthropologic features in their native land, which is the western part of the Balkan Peninsula, according to the ancient writers, who mentioned them in their works. The problem of the Illyrian origin and language, as well as their cultural features, is one of the main goals of the illyrology. Various points of view that occurred regarding this issue are divided into two main theories: The theory which considers the Illyrians as indigenous inhabitants of the Balkans and the theory which considers the Illyrians as denizen in the Balkans. There are discrepancies among the theories that consider the Illyrians as denizen into the Balkan Peninsula, as regards the country they came from, as well as the time of their arrival. Archeological discoveries after World War II prove the autochthonism of the Illyrians. Numerous theories also explain the Illyrian culture, comparing it with different European and world cultures. The origin of the Illyrians is also reflected in the description of their cults, which is closely related to their movements. The Illyrians developed their social and artistic culture in their ethnic territories. The Illyrian art in the early Iron Age is represented in various figures of animals and is characterized by its decorative style, combined with geometric motifs. The prehistoric Illyrian art is mainly featured by mud or bronze animal or birds’ images, which represented their religious cults. The cult was like a religious service containing a mystical ceremony in honor of a deity. Many cults are expressed by different motives that decorated special objects, which graphically symbolized birds, snakes, the sun etc. The Illyrian cult of the sun was very important. This Illyrian cult was also expressed through various pendants in birds’ shapes. One of very important Illyrian cults was undoubtedly the cult of birds, which appears in many symbolic figures. This indicates that birds have played an important role in Illyrian symbolism. The birds that are most frequently found in the Illyrian ruins so far are the eagle and the dove. The cult of these birds is documented by archaeological resources and writings. However, neither material resources nor the writings are sufficient enough to enable a clear picture of these cults in all Illyrian areas. The symbol of birds is undoubtedly one of the first symbols that man has used to describe religious cults. The large number of them tells us that these symbols existed in parallel with other cults and symbols. This is yet another proof that birds have lived among the people since ancient times. According to further presentations of birds, it is clear that this animal had a significant role in the Illyrian religion. Although there are many images of birds, they are not sufficient for recognizing the cult of bird. This fact, however, must not make us conclude that the Illyrians did not know the cult of birds, respectively the eagle and the dove, as well as the rooster and the hen. The written resources of recent periods are very important, because they describe some important features of the Illyrian cult, which were impossible to be obtained only from archaeological material.
According to church resources the most important birds were the eagle and the dove called the Illyrian angel. The eagle remained a national symbol, whereas the Illyrian Angel (Columba Ilyrica) remained a living legend. Colors that dominated in the ancient Illyrian cults were red and black. The Illyrian dove (columba illyrica) and the Illyrian insect (stictoleptura cordigera illyrica), as well as the Albanian national flag are in the same colors. Thus, it is not a coincidence that the Kosovo Crower is in these two colors, which are not found anywhere else.
Point 3 of your finding sounds logical, but is not justified as far as the Kosovo Crower is concerned. I don’t agree with you, because I think that if this breed was brought by Ottomans or other invaders, it would survive in other countries as well (not only in Kosovo) ..
On this aspect, I strongly object to this theory, because it is not founded and I hope that you will also agree with the aforementioned arguments.

Perkthimi shqip:
Diskutim rreth origjinės sė Gjelit Kosovar
Konstatimet e juaja janė tė drejta per periudhen nė tė cilėn referoheni por e ju po flisni per njė periudhė tjetėr, kurse unė po flas pėr dhe po i referohem pėr atė periudhė qė ajo daton para kohės sė perandorisė otomane.
Popujt qė u bėnė mė tė njohur nė historinė e lashtė tė ballkanit janė grekėt, ilirėt dhe trakėt. Ilirėt, si trashėgimtarė tė pellazgėve, ilirėt janė ndėr banorėt mė tė lashtė tė gadishulit ballkanik. Kulturėn, gjuhėn dhe tiparet antropogjike ilirėt i formuan nė vendin e tyre, nė pjesėn perėndimore tė gadishullit tė ballkanit, aty ku shkrimtarėt antikė i pėrmendin nė veprat e tyre. Problemi i prejardhjes ilirėve me veēoritė e tij gjuhėsore e kulturore, ka pėrbėrė njė nga synimet mė kryesore tė ilirologjisė. Rreth kėtij problemi janė shfaqur pikėpamje tė ndryshme tė cilat ndahen nė dy teori kryesore: Teoria e cila ilirėt i konsideron si banor autokton tė ballkanit dhe Teoria e cila ilirėt i konsideron si tė ardhur nė ballkan. Nė mesin e teorive qė i quajnė ilirėt tė ardhur nė gadishullin ballkanik, ka mospėrputhje si pėrsa i takon vendit nga vijnė, ashtu edhe kohės sė ardhjes sė tyre. Zbulimet arkiologjike tė pas luftės sė dytė botėrore e vėrtetojn autoktonitetin e ilirėve. Teori tė shumta pasqyrohen edhe nė spjegimin e kulturės ilire, duke e krahasuar me kultura tė ndryshme evropiane dhe botėrore. Ēėshtja e preardhjes sė ilirėve ėshtė e reflektuar edhe nė pėrshkrimin e kulteve tė tyre, ku gjithashtu ėshtė e lidhur ngushtė me lėvizjet apo moslėvizjet e tyre popullore. Kulturėn shoqėrore dhe artistike, ilirėt e zhvilluan nė trojet etyre etnike. Arti ilir nė periudhėn e hershme tė hekurit karakterizohet me stilin e tij dekorativ. arti figurativ nė iliri u zhvillua mė vonė; atė e shohim tė pėrfaqėsuar nė figura tė ndryshe kafshėsh tė trajtuara nė mėnyrė tė stilizuar si dhe nė objekte tė tjera, si art dekorativ i ndėrthurur me motive gjeometrike. Arti figurativ ilir parahistorik kufizohej kryesisht nė punimin me baltė ose nė bronz tė figurave tė kafshėve, tė shpendėve tė cilėt kishin tė bėjnė me kultet fetare. Kulti ishte si njė shėrbesė fetare pėr nder tė njė hyjnie qė nė vehte pėrmbante ceremoni mistike qė bėhet pėr kėtė qėllim. Gjurmėt e shumta tė kulteve shprehen pėrmes motiveve tė ndryshme, qė zbukuronin objektet e veēanta dhe qė nė mėnyrė grafike simbolizonin shpendėt, gjarpėrin, diellin e tė tjera. Kulti ilir i diellit ishte shumė i rėndėsishėm. Ky kult diellor tek ilirėt shprehej dhe pėrmes varėseve tė ndryshme nė formė shpendėve. Njė ndėr kultet shumė tė rendėsishėm nė jetėn ilire ishte ishte pa dyshim kulti i shpendėve i cili paraqitet nė shumė figura simbolike tė kulturės materiale. Nga kjo del se shpendėt kan luajtur njė rol tė rėndėsishėm nė simbolikėn ilire. Ndėr shpendėt qė mė sė shpeshi i gjejmė nė gėrmadhat ilire tė njohura deri mė tani jan shqiponja dhe pėllumbi. Kulti i kėtyre shpendėve ėshtė dokumentuar me burime arkeologjike dhe ato tė shkruara. Mirėpo, as burimet materiale e as ato tė shkruara nuk janė tė mjaftueshme pėr tė pasur njė pasqyrė tė qartė mbi tė gjitha aspektet e kėtyre kulteve nė tė gjitha viset ilire. Shpendėt si simbole i gjejm shumė heret dhe pa dyshim se jan ndėr simbolet e para qė njeriu i ka pėrdorur pėr pėrshkrimin e kulteve tė besimit fetar. Numri i madhė i paraqitjeve tė shpendėve flet pėr atė qė kėto simbole kanė ekzistuar nė mėnyr paralele me kultet dhe simbolet tjera. Kjo ėshtė edhe njė dėshmi se shpendėt kan jetuar nė mesin e njerėzve qė nga kohėt e lashta. Sipas kėtyre paraqitjeve tė shumta tė shpendėve tė cilat disa do tė shohim mė tej, kanė pasur pa dyshim domethėnie simbolike, ėshtė e qartė se kjo kafshė nė religjionin dhe simbolikėn e ilirėve ka pasur rol shumė tė theksuar. Edhe pse figurat e shpendėve jan tė shumta ato nuk mjaftojn pėr njohjen e kultit tė shpendėve. Ky fakt, ndėrkaq, nuk guxon tė na shtie drejt pėrfundimit qė ilirėt nuk e kanė njohur kultin e shpendėve pėrkatėsishtė tė shqiponjės dhe pėllumbit tė tyre, pra e dhe tė Gjelave-pulave. Edhe burimet e shkruara nė periudhat e mė vonėshme kanė rėndėsi tė jashtėzakonshme pėr arsye se bėjnė tė mundur qė pėr kultin e shpendėve te ilirėt tė njohim disa veēori tė rėndėsishme tė cilat nuk do tė mund t'i nxirrnim vetėm nga materiali arkeologjik. Sipas burimeve kishtare shpendėt mė tė rėndėsishėm ishin shqiponja dhe pėllumbi ilir i quajtur nga ilirė engjėllesha ilire. Shqiponja mbeti njė simbol kombėtar, kurse pėllumbi ilir (Columba Ilyrica) mbeti njė legjend e gjallė. Ngjyrat dominuese tek ilirėt ka qen ajo e kuqe dhe e zezė. Ngjyrat e kuqe dhe e zezė pa dyshim daton qė nga periudha e vjetėr e kulteve ilire. Tė pajisuar me kėtė ngjyrė sotė i gjejmė pėllumbin ilir (columba illyrica) dhe insektin ilir (stictoleptura cordigera illyrica) dhe pikėriaht me tė njejtėn ngjyrė ėshtė edhe flamuri kombėtar shqipėtar, pra nuk eshte rastesi qe edhe Gjeli Kosovar i ka keto dy ngjyra, dhe si i tille nuk gjendet askund tjeter.
Pika e 3 e konstatimit tuaj, e ka logjikėn e shėndoshė, por tė pa argumentuar sa i pėrket racės sė Gjelit Kosovar.Nuk pajtohem me juve, sepse si ėshtė e mundur qė nėse janė sjell nga pushtues tė ndryshėm apo otoman, pra kjo racė tė mbijetoj vetėm nė Kosovė, e jo edhe nė vendet tė tjera, qė kanė qenė nėn okupim otoman apo tjetėr okupues..
Nga ky apekt e mbroj fuqishėm, dhe e kundėrshtoj kėtė teori, sepse nuk eshtė e bazuar, e shpresoj se me gjuhen e argumenteve tė mėsipėrme pajtoheni edhe ju rreth kėtij konstatimi.

Wikipedia is based on the facts. Illyrians may keep many animals, but it do not needs to mean that the same animals (or directs offsprings) still live on the territory originaly inhabited by Illyrians. Just another example: in Serbia there are some autohtonous chicken breeds which are not originaly from native Serbian stock, but they were based on the animals imported from other parts of Europe around 1900 and in Serbia hybridised with local stock. Altough, it is currently considered as native Serbian breeds, the source of the breed was imported from abroad. The same case is also many other European chicken breed e.g. in Slovakia, Czechia, Sweden etc.
Point 3 of your finding sounds logical, but is not justified as far as the Kosovo longcrower is concerned. I don’t agree with you, because I think that if this breed was brought by Ottomans or other invaders, it would survive in other countries as well (not only in Kosovo).
I did not tell that Kosova Long Crowing Rooster was imported by somebody. I have told, that ancestors (absolutely different kind of breed) was imported, and later upon those breed was selected (developed) a new breed called Kosova Long Crowing Rooster.
Due to this reason, it CAN NOT survived in other countries as it has been developed in Kosovo. In other countries might be developed other kinds of breeds based on the same source imported by Ottoman Turks, however, this breed (if exists) must looks differently, because there are another environmental conditions and another breeders which has developed the breed under another direction... However, during ages, these breeds could extinct... Many old European breed exctinct during ages due to lack of interest by breeders. Some of them survived, but are extremely endangered or are not the pure stock but hybrids with other imported breed (e.g. Icelandic chickens). — Preceding unsigned comment added by Kprwiki (talk • contribs) 12:22, 22 February 2011 (UTC)
Retrieved from "http://en.wikipedia.org/wiki/Talk:Kosova_Long_Crowing_Roster"

Perkthimi:
Wikipedia bazohet nė fakte.Ilirėt ndoshta kanė mbajtur shumė shtazė, por nuk nėnkuptohet qė ato shtazėt e njėjta janė direkt pasardhės, dhe ende gjallė nė teritoret e banuara nga Ilirėt.Edhe njė shembull tjetėr: Nė sėrbi janė disa raca autoktone tė cilat nuk janė origjinale dhe autoktone, por ato janė tė bazuara nė shtazėt e importuara nga pjesėt tjera tė Europės rreth viteve 1900, dhe nė Sėrbi janė hibridizuar me shtazėt lokale.
Megjithate, aktualisht konsiderohen si raca vendore Sėrbe,por origjina e racės ėshtė e importuar nga jashtė.Rastet e ngjajshme janė edhe te rastet e racave tė shumta nė vendet europiane, si pėr shembull nė Sllovaki,Ēeki, Suedi etj.
Pika e 3 e konstatimit tuaj, e ka logjikėn e shėndoshė, por tė pa argumentuar sa i pėrket racės sė Gjelit Kosovar.Nuk pajtohem me juve, sepse si ėshtė e mundur qė nėse janė sjell nga pushtues tė ndryshėm apo otoman, pra kjo racė tė mbijetoj vetėm nė Kosovė, e jo edhe nė vendet tė tjera, qė kanė qenė nėn okupim otoman apo tjetėr okupues..
Unė nuk thashė se Gjeli Kosovar ėshtė importuar nga dikush.Unė kam thėnė se pushtuesit (absolutisht raca tė ndryshme) janė importuar, dhe mė vonė kėto raca janė selektuar dhe zhvilluar nė racė tė re e quajtur Gjeli Kosovar Kėndimgjatė.
Duke u bazuar nė kėtė arsye, kjo nuk ka mundur tė egzistoj nė vende tė tjera, por kjo ėshtė zhvilluar nė Kosovė.Nė vende tjera janė zhvilluar raca tė tjera duke u bazuar nė tė njėjtėn origjinė tė importuar nga otomanėt,megjithate kjo racė (nėse egziston) duhet tė duket mė ndryshe, sepse ketu ka kushte tė tjera, tjetėr ambient rrethues, dhe kushte tė tjera dhe kultivues tė cilėt e kanė zhvilluar racėn me udhėzime tė tjera. Me vjetrimin e tyre, kėto raca mund tė zhduken.Shumė raca tė vjetra Europiane janė zhdukur gjatė vjetėrsimit tė tyre si rezultat i mos interesimit tė kultivuesve. Disa nga ato kanė mbijetuar, por janė ektrem tė rrezikuara, apo nuk janė origjinale, por janė hibryd me racat tė tjera tė importuara (Pulat e Islandės).
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
HOROZ

avatar

Numri i postimeve : 8
Age : 33
Lokacioni : Bosnia and Herzegovina
Registration date : 24/01/2011

MesazhTitulli: Re: Gjeli Kosovar   Thu Feb 24, 2011 3:28 pm

Malo sam pretrazivao po internetu i naidoh na nesta vrlo interesantno

http://www.vuutv.net/dc60b094ef:ayfRUXYdW1g.html Very Happy Very Happy Very Happy

interesuje me da li neko zna gdje je ovaj raj Kosovskih pjevaca i ko je sretni vlasnik ovog ogromnog jata
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
skender bajraktari

avatar

Numri i postimeve : 38
Age : 64
Registration date : 08/01/2011

MesazhTitulli: Re: Gjeli Kosovar   Mon Feb 28, 2011 1:45 am

koleg te dashur pasi qe garat e mbajtura per vitin 2011 per gjelin kosovar ne panairin e shpezetaris qe u mbajt ne mitrovice ne prezencen e 3 gjyqetarve gjeli im me fitoren unanime te gjyqetarve fitoi vendin e pare si gjeli me i sukseseshem i vitit. Une ,skenda si pronar dhe kultivues i kesaj rase u dekorova me DIPLOM gje qe i falenderoj gjyqetaret e nderuar edhe stafin e ketyre garave .Uroj qe ne vitin e ardheshem ne keto gara pjesmarrja te jet me e madhe dhe le te fitoi me i miri. falemnderit
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
baki302000

avatar

Numri i postimeve : 6
Age : 46
Lokacioni : Mitrovice
Registration date : 11/01/2011

MesazhTitulli: Re: Gjeli Kosovar   Mon Feb 28, 2011 11:01 pm

albino Pershendetje mjeshter i Gjelave kengegjate Skender Bajraktari dhe njeherit te pergezoj per 2 rezultatet e arritura si Kultivues shume i suksesshem i races autoktone Gjeli Kosovare kengegjat dhe per vendin e I -re me Gjelin tend.
O dihet se ma i forti je gje qe u pa se kush i ka gjelat me te forte.
Edhe pas lajmerimeve paraprake nepermes tel. dhe shpalljeve te vendosura neper te gjitha shoqatat e kultivuesve ne tere Kosoven se kur do te mbahet panairi, ata qe kan pasur gjela te ekzpozojne dhe te tregojn racen e tyre kane pase mundesi te tregohen me daten 27.02.2011 ne Mitrovice.
Kurse ata qe kan gjela dhe arsyetohen se un e kam kshtu un e kam ashtu, arsyetime nuk ka. Ne panairin qe u mbajt dje ne Mitrovice u pa kush eshte me i miri, pa keqkuptime apo idhnime.
Eshte nje fjale e urte qe thote :
Te tregohesh i zoti ne nje sport duhet te garosh (marresh pjese neper gara) pa marre parasysh qfar niveli jane ato.
Ashtu qe une i pershendes te gjithe pjesmarresit ne panair dhe i pergezoj per rezulatatet e arritura. Pershendetje te veqant edhe ty Salih si gjygjtare i kat. A te pulave. E di se e keni pasur veshtire te vendosni mirepo gje qe u pa.
Ok pershendetje nga une Baki302000. lol!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Naki
WebMaster
avatar

Numri i postimeve : 69
Lokacioni : Lipjan
Registration date : 11/09/2007

MesazhTitulli: Re: Gjeli Kosovar   Tue Mar 01, 2011 12:14 am

Urime Skender per suksesin qe paske arritur.
A ka ndonje inqizim nga ky panair dhe gare ne Mitrovice? Nese ka sillne ne forum per opinion dhe lexues te interesuar.
Skender, edhe njehere urime dhe suksese
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://www.nasergashi.com
fan

avatar

Numri i postimeve : 45
Age : 48
Lokacioni : shkup.
Registration date : 17/01/2011

MesazhTitulli: Re: Gjeli Kosovar   Tue Mar 01, 2011 2:13 am

urime baca skend te uroj suksese mete mira ne vitet e arrdhshme .
te pershendes shif eqita menjher sun prita mashum se tregoj diqka
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
baki302000

avatar

Numri i postimeve : 6
Age : 46
Lokacioni : Mitrovice
Registration date : 11/01/2011

MesazhTitulli: Re: Gjeli Kosovar   Tue Mar 01, 2011 10:44 am

Pershendetje te nderuar.
Ja disa foto nga Panairi i dyte i shpeztaris se Kosoves se mbajtur me 27.02.2011 ne Mitrovice. Shpresoj se pak a shume do ta rifreskoj kete teme dhe do ti ngjalle debatet e metejshme me kultivuesit e mirefillt.
Pershendetje edhe per juve Moderator te nderuar Naki dhe Sali.
Shpresoj se u ndat te kenaqur nga une.Pershendetje te gjitheve dhe suksese ne kultivimin dhe shumimin e metejshem. BAKI
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
skender bajraktari

avatar

Numri i postimeve : 38
Age : 64
Registration date : 08/01/2011

MesazhTitulli: Re: Gjeli Kosovar   Tue Mar 01, 2011 8:44 pm

pershendes te gjithe ata qe me uruan fitore per vendin e pare por kjo seshte fitore vetem e imja por e gjithe shoqeris son sepse sivjet ka pas gjela shum te mire qe kan qen gati krahperkrah gjelit tim por qe mendimi i gjyqetareve kesaj radhe ka qen ne anen e gjelit tim .uroj qe ne vitin qe vjen pjesemarja te jet me e madhe dh e mos te hezitojn edhe ata qe kan e ti sjellin gjelat ne mejdan aty dihet cili eshte me i miri. edhe njeher flm per urimet qe mi keni derguar por me te vertet me vjen keq qe ne urimet e mia nuk shof urime nga rivalet me te denj te mite por sido qe te jet flm
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
baki302000

avatar

Numri i postimeve : 6
Age : 46
Lokacioni : Mitrovice
Registration date : 11/01/2011

MesazhTitulli: Pershendetj Fan   Thu Mar 03, 2011 10:36 am

fan shkruajti:
urime baca skend te uroj suksese mete mira ne vitet e arrdhshme .
te pershendes shif eqita menjher sun prita mashum se tregoj diqka

Pershendetje Fan dhe njeherit urime per gjelin e ri, ishalla ja sheh hajrin dhe ki sukses me te. E ki prej vijes me te mire te gjelave Kosovar. Ma merr mendja se shume shpejt kena me e pa rezultatin tend. Me vjen keq qe nuk mundem mu taku pasi qe kishe qene te na mysafir, po tjeter here me kysmet. Klm. Very Happy Very Happy Very Happy
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Sponsored content
MesazhTitulli: Re: Gjeli Kosovar   

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
Gjeli Kosovar
Mbrapsht nė krye 
Faqja 2 e 13Shko tek faqja : Previous  1, 2, 3, ... 11, 12, 13  Next

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Gjeli Kosovar - Kosova Longcrower :: Shpezėt Shtėpiake :: Gjeli Kosovar-
Kėrce tek: