BallinaBallina  ForumForum  PytėsoriPytėsori  KėrkoKėrko  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimi  
Tė nderuar anėtarė dhe vizitor, sė shpejti do tė aktivizohet domain-i me emrin gjelikosovar. Ju ftojmė tė sjellni shėnime pėr kėtė rac autoktone si dhe per sportet tjera. Tė nderuar anėtarė megjithėse administratorėt dhe moderatorėt e kėtij forumi do mundohen tė fshijnė ose redaktojnė shkrime tė kundėrshtueshme sa mė parė, mirpo ėshtė e pamundur qė tė rishikohet cdo mesazh. Prandaj ju duhet tė kuptoni se mesazhet e postuara nė kėtė forum janė shprehje e opinionit tė autorit dhe jo tė administratorit, moderatorėve apo webmasterit (pėrvec rasteve kur kėta tė fundit janė autorė tė shkrimeve) dhe ata nuk mund tė mbahen pėrgjegjės.  Ju falenderojme, stafi i forumit !

Share | 
 

 Gjeli Kosovar

Shko poshtė 
Shko tek faqja : Previous  1, 2, 3 ... 10, 11, 12, 13  Next
AutoriMesazh
urim

avatar

Numri i postimeve : 2
Registration date : 23/07/2012

MesazhTitulli: Re: Gjeli Kosovar   Mon Aug 20, 2012 9:31 pm

pershendetje,urime festen e fiter bajramit te gjithve.ishalla ju shkon meraku ne vend e me sukses,kalofshi mir te gjith ju pershendes
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
shabani

avatar

Numri i postimeve : 21
Age : 52
Lokacioni : mitrovice
Registration date : 24/11/2011

MesazhTitulli: Re: Gjeli Kosovar   Sat Aug 25, 2012 9:54 pm

mirmrama tegjithfe meraklive te gjelit kosovar marakun siekini a kan fillu tju kendojn ketu tena kan fillu te kendoin po poipresim se ku ponalen dhe mesiguri dot kan rezulltat shum temir si ne za ashtu edhe ne gjatsi
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
meha

avatar

Numri i postimeve : 24
Lokacioni : Mitrovicė,, Brain Gollak
Registration date : 11/12/2011

MesazhTitulli: Re: Gjeli Kosovar   Sun Aug 26, 2012 3:39 pm

O mirdita te gjithve folni o bura qa jeni nal qysh i keni punt me merak a keni bo boll a keni si vjet probleme me naj smundje apo jo un sivjet nuk kom mujt me bo as njo te ksoj roce autoktone mir po dhash zoti shnet tjetrin vje kur ja nis sezona e qeljes kini mu qudit so kom me qel zoj te ksoj race dhe so kan me kendu tek un mir po sezoni nuk um ka shku huq pasi kam qel pej muajit te tret e deri pardje turen e mramt kam qel zogh te katunit dhe italjaka ghat ter sezonit a turen kto dje qe e kam qel jan shkurtzat japoneze te cilat i kam qel bashk me kolegun Shabanin per ghys dhe e kem njet ket pun me zgheru ma shum kam qen ne vizit te shabani dhe ja kam pa pulat tona autoktone dhe dhe ghelin e sivjetshit i cili veq ja ka fillu me kendu perte 1 minuti dhe i kish kogja shum goti 40 copa dhe shum ne xhendje te regullt dhe ndoshta ka koh me na qu naj link me ndighu gjelin si i kendon pershendetje te ghithve dhe nese kini naj foto te ktyre pulave qone
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
burimi

avatar

Numri i postimeve : 29
Registration date : 25/04/2012

MesazhTitulli: Re: Gjeli Kosovar   Sun Aug 26, 2012 9:55 pm

mirdita, te un osht hala heret per fillimin e kendimit spaku edhe nja 2 muaj por boj apel te disa persona qi jan duke i kendu gjelat e ri spaku let bojn nej video ingjizim e leti qesin ne yutube, ti shofmi e ti ndegjojm te ghiith ne,,, 2 persona umkan lajmru qi jan duke i kendu gjelat permi 1 minut por as njoni pi tinve nuk i qiti ne jutube pse a mos jan duke e prit me arrit 2, minutin pasi sa po shof une 1 minutin e kemi bo mod, qata persona teri vjet edhe ka 40sec i qitshin kendimet e sivjet permi 1 minut e nuk pi qesin,,ok apeli im osht tjemi ma realista pak edi se televizorin e mban reklama edhe marakun ton duhet ta zbukurojn reklamat, por pas reklames tjet edhe realiteti i sinqert, juv pershendes te gjithve,
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
shabani

avatar

Numri i postimeve : 21
Age : 52
Lokacioni : mitrovice
Registration date : 24/11/2011

MesazhTitulli: Re: Gjeli Kosovar   Sun Aug 26, 2012 11:02 pm

pershendetje te gjithve ,po per ty o burim po te tregoj se une nuk jam merakli i djeshit po jam qe nje kohe te gjate ni shok i imi ka qen sot tek une po gjeli im nga nxehtesia ka kenduar edhe po te trego se une nuk i mbaj per reklama po i mbaj per qef timin ,edhe po asht qashtu qysh e ka shkruar zoteria po e ka kalue minutin kjo eshte e vertet e sa per ne ytube kush don i qet kush nuk don si qet une merakune mbaj per vetet,ju pershendes nga Mitrovica
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
burimi

avatar

Numri i postimeve : 29
Registration date : 25/04/2012

MesazhTitulli: Re: Gjeli Kosovar   Tue Aug 28, 2012 11:44 pm

pershendetje. shaban ekam dit qi emer per siper kumentin tim, por masi ekam shkru umra mend se tuka pershtat sikur ty qi tukam drejtu por um fal shum se kurfar mendimi skam pas per ty as per shkrimin e zotriut,meha, amo ki te drejt me reagu se ke menu qi per ty kam shkru por te boj be ne zot se kurfar mendimi skam pas per ty por per disa shok te tjer beso qe 2 muj naper telefona tim qu sms, o burim ka fillu gjeli i ri me kendu permi 60sec o myt ti i lut une po qite bre ta ni ne jutube ani ani se dota qes edhe hupi mo ajo teme.. e skisha koh me reagu ne forum pak me disa fjal te shkurta qi tjemi ma zerioza pak,,, te pershendes shaban shum secili prej neve i run per marak te vetin per hobi te vet por une ekam permend jutuben qi ti ngojm e ti shofmi te gjith ne maraklit qi sjemi afer dikush ne perendim se mukon ne kosov te jemi te gjith vallai kisha ardh ne shpi te ti e ekisha ngu gjelin e kishmi pi kafe por arsija qi jemi larg e na bashkon vetum, jutubja,apo video klipi,, mfal per keqkuptim
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
fahredini

avatar

Numri i postimeve : 13
Registration date : 28/03/2011

MesazhTitulli: Re: Gjeli Kosovar   Mon Sep 17, 2012 1:25 am

pershendetje ju pershendes te gjithe kultivuesit e gjelit kosovare te ket forumi te mrekulluueshem nikosishte edhe moderatorin. kisha pasure deshire ta degjoj ni mendim te juajin rethe gjelite kosovare pasi qe une edhe nuke kame edhe shume njohuri rethe tyre edhe meqense i njo bukure mire , por vetem desha ta di nje mendim nga jushe rethe tyre, se pershtypja ma e madhe te kjshe ashte gjatija e kendimit apo edhe kualiteti i zanit te cilin aje e kendon ,kisha pasure deshire ta perceptoni ne menyren e juaj kete pjtje qe e kam ba ju faliminderit.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Luki
Administrator
avatar

Numri i postimeve : 179
Age : 58
Lokacioni : Prishtinė
Registration date : 30/07/2009

MesazhTitulli: Re: Gjeli Kosovar   Mon Sep 17, 2012 2:57 pm

Pershendetje,

Eshte gjatesia e zerit ajo qe e karakterizon Gjelin kosovar dhe e ban ate qe eshte, pra te radhitet ne kategorine e Gjelave kendimgjate (Longcrower).Pa kete gjatesi ndoshta nuk do te ishte edhe interesant kultivimi i tyre, mirepo kualiteti i zerit eshte nje element permbajtesor.Melodia e zerit per mua personalisht eshte ajo qe me terhjeke dhe qe e vleresoj paralel me gjatesine.

Jane dy elemente te lidhura njera me tjetren, e qe te gjithe gjelat nuk i kane.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
skender bajraktari

avatar

Numri i postimeve : 38
Age : 64
Registration date : 08/01/2011

MesazhTitulli: Re: Gjeli Kosovar   Mon Sep 17, 2012 4:00 pm

jungatjeta


kisha me pershendet shokun tem te dashur faredinin i cili edhe pse nuk ka gjel kosovar eshe t interesu per keto dy elemente thelbesore te gjelit'kosovar, pra gjhatesin dhe kualitetin e zerit.

jan keto per mu dy komponente thelbesore qe siq tha edhe salihu e karakterizojn gjelin kosovar, por un kisha me shtu edhe nje element tjeter qe i jep gjelit note me te madhe dhe vler me te madhe e aj element eshte MOS SHKURTIMI gjat seris se kendimit , pra nese nje gjel kendon njeher 50 apo 60 e tonaj veq shkurton per mu eshte katastrof. derisa nje gjel kendon ne seri 4-5 her nashta edhe ma shkurt e ka ze te ambel e ka nisje te mire perfundim te mire qe gjithashtu ka rendesiaj per mu ka note me te madhe se aj i pari. pra duhet ti ndjekim ato vija qe pik se pari nuk shkurtojn apo eventualisht shkurtojn me pak (se ska gjel qe fare nuk shkurton na ato e dim)por mundesisht ti kultivojm ata qe kan ze melodik , te embel per veshqe shkurtojn me pak kan nisje te kenges dhe fund te mire por pra mos ta harrojm GJATESIN. keta jan elementet kryesore te gjeli kosovar kurse elemente si te them DYTESORE jan te jet mundesisht total i zi te ket trup te mire qendrim te mire mos te ket e brina te ket lafsha mesatare etj .

faredin ma mer mendja se me keto fjal ta kam sqaru se si duhet te jet nje gjel kosovar duke e falenderuar edhe salihin per sqarimin e tij ne lidhje me karakteristikat e kesaj rase mbreterore.tung


lus kultivuesit e vjeter qe te me plotesojn nese kam len diqka pa sqru . dhe qdo diskutim ne lidhje me ket rase e ben forumin ton qe te leviz perpara edhe te hiqet qaj numti 13 qe ka stagnu qe nje koh te gjate .falemnderit per mirekuptim.


Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Leskovec90

avatar

Numri i postimeve : 1
Registration date : 18/10/2012

MesazhTitulli: Re: Gjeli Kosovar   Thu Oct 18, 2012 1:39 am

Pershendetje te gjithve personalisht nuk mirrna me ket profesjon apo hobi ama punoj me do italian qka mirren mw ket profesion e a ka naj nja prej juve qka mundet mem ndimu me pru ket rac ne itali asht shum me rendsi...apo kush mundet mem qu fotografi te mira per me ba ni artikull ne gazet ne itali
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
burimi

avatar

Numri i postimeve : 29
Registration date : 25/04/2012

MesazhTitulli: Re: Gjeli Kosovar   Sat Oct 20, 2012 12:53 am

pershendetje, per te gjith, si poju shkon maraku o shok a juvkan rrit e a jon afer pergaditjes per kendim,, te une mir jan rrit sa i perket kendimit edhe pak dumi me prit spaku edhe 2 muj pengesa dihet apo kuptohet qi pe ka kjo rasa jon imunitetin shum te dobte piujuv duhet koplet viti me kalu teri sa pona bohen me kendu,,, para 4 dite ka qen ni koleg nga bosnja musafir ne zvicer e po ashtu um boni telefon per me ardh ne vizit te une masi poashtu ishte afer meje ku banoj e aj ishte ,,bajro, nga bosnja e kalum ni dit te mir te vendi ku i maj pulat e mi pa te gjitha konbinimet se ku i maj e ku i kultivoj meni numer rreth 65, pula te rases ton gjeli kosovar juv pershendes te gjithve
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
burimi

avatar

Numri i postimeve : 29
Registration date : 25/04/2012

MesazhTitulli: Re: Gjeli Kosovar   Sat Oct 20, 2012 1:13 am

pershendetje zotri nga italia. une jam burimi i cili ikam ne zvicer ket ras te gjelit kosovar nese don apo ki vullnet mi kultivu e me rujt ket ras ike ne zvicer afer dhe pa broblem i tejkalon naper kufi zvicerr e itali,, ka shum njerz si ti qi kan pas vullnet mi pas afer veti po transportimi ka qen i rond apo penges kriesore,,e tash sa i perket transportimit e keni let shum masi qi ikam pru une ne zvicerr muni mu lajmru e ju ndimoj per krejt evropen e keni let tash me bo ket ras masi gjindet ne zvicer..ch..i keni edhe me special unaza ne kom me regjistrim te vitit edhe personal numrin te zvicrres me ,ch, ku mun me mar pjes edhe naper panaira ne itali ku mahet seminari i shpezve,, une ikam pas ne zvicerr ,ne gjermani,, ne panaira ket ras se ekan unazen ne kom edhe ekan te lejume me bo reklamacion naper seminara ket rasen ton si krejt rasat tjera,, e pa unaz nuk mun me mar leje e mi qu ne seminar nashta e din ket,, te pershendes e qe numri i telefonit tim nese ki interes lajmrohu,,,,0762316153, burimi
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
shabani

avatar

Numri i postimeve : 21
Age : 52
Lokacioni : mitrovice
Registration date : 24/11/2011

MesazhTitulli: Re: Gjeli Kosovar   Sun Oct 21, 2012 6:20 pm

pershendetje merakun si ekini apoju kendojn klikoni se disa shokve pojukendoin t eune jo nigjel te hershum ekam ai veq gati poibon 8 mui e nuk pom kendon gjith mkan kendu paiba 6 mui eky hala asht vesh me penla asht skuq e mekendu hala abon si asht nemevc a qka munet mepas kalofshi mir
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
burimi

avatar

Numri i postimeve : 29
Registration date : 25/04/2012

MesazhTitulli: Re: Gjeli Kosovar   Sun Oct 21, 2012 11:39 pm

pershendetje, shaban jo nuk ma mer mendja qi osht nemvc, por osht puna qi ka pas nej penges gjat rritjes me imunitet ka shku ma gadale gjat zhvillimit por duro e prite se ka me kendu bile jan edhe do sheja te mira te tina ,masi u vanu kaq shum duhet me kendu mir aj gjel,, po kam infurmata qi jan ti kendu disa gjela por doti pritum ne jutube nashta ekan lon per vitin e ri mi qit ma interesant kur po ndrrohet viti ,,, hahahaha,,
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
shabani

avatar

Numri i postimeve : 21
Age : 52
Lokacioni : mitrovice
Registration date : 24/11/2011

MesazhTitulli: Re: Gjeli Kosovar   Mon Oct 22, 2012 10:29 pm

pershendetje koleg burim kta jan shum thershum umra nipul klluq ne shkurt vo tmijat sumbajshin e midha shoku sali 8 copa prej tyne u qelen veq 3 zoj kta qejan 1 gjel e 2 pula kta jan vi e salihit e urriten shum mir dhe pa pengesa deri tash po shpresojm se dot del i mir se une ikam pak me vones ikam permi 20 copa mir shu jan mesiguri edhe 2 muj sbesoj sium kenndojn ikam ngjendje shum temir e ishalla dalin tmir taman per sene tre menaj kang tmir shpresoj edhe tegjith shokve te kti maraku tjudalin tmir perqefi ju pershendes tegjithve shabani
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
burimi

avatar

Numri i postimeve : 29
Registration date : 25/04/2012

MesazhTitulli: Re: Gjeli Kosovar   Sun Oct 28, 2012 2:19 pm

me fat ju koft ,,kurban,bajrami, te gjithve
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Dani-Vushtrri

avatar

Numri i postimeve : 1
Registration date : 05/11/2012

MesazhTitulli: Re: Gjeli Kosovar   Mon Nov 05, 2012 11:55 am

Pershendetje te gjitheve,

Te nderuar, tek ne dikund dikund kane filluar te kendojne, shpresoj se se shpejti disa nga ata do ti ndegjojme
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
burimi

avatar

Numri i postimeve : 29
Registration date : 25/04/2012

MesazhTitulli: Re: Gjeli Kosovar   Wed Nov 07, 2012 3:07 am

urime urime per shokun ton qi na erdh ne forum ,,DANI,, po kuje bre dan qish moti me bekimin te pritshmi meu lajmru ne forum e tani me komuniku ma shpesh qikjo faqe e forumit na bashkon qi te jemi me komunikim me te afert me vet si pona shkon maraku jon i gjelave,, ok ke bo mir shum qi je paraqit ne ket faqe te kti forumi ani kur ti tregoj bekimit flak keni me qu, hahahah,,, tfala burimi,,
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
kumanova

avatar

Numri i postimeve : 2
Registration date : 17/11/2012

MesazhTitulli: Re: Gjeli Kosovar   Sat Nov 17, 2012 9:09 pm

pershendetje te gjithve si jeni si ja kaloni me merakun, a keni sivjen gjela te ri a ja kan nis me ju kendue,klm te gjith
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Luki
Administrator
avatar

Numri i postimeve : 179
Age : 58
Lokacioni : Prishtinė
Registration date : 30/07/2009

MesazhTitulli: Re: Gjeli Kosovar   Mon Nov 19, 2012 4:39 pm

Pershendetje,

Meraku tek une eshte nen parashikim, aty ku kam shpresue me se shumti aty me kane deshtue.

nga 4 gjela te nje linje 3 kane qene te paralizuar, kembet e shtrembera, saqe me marrjen e peshes edhe u ban te palevizshem.(Arsyeja sipas te gjitha gjasave lidhja afert e gjakut)

dy gjela zogj, tjere kane fillue te kendojne,ende nuk e kane marre formen definitive, po pres edhe pak

gjatesia 30 - 42, ndersa tjetri 35 -47 sekonda (ne keto intervale sillen kenget e tyre)Dy gjera ne kete bote jane te pakufijshme:universi dhe budallallėku njerėzor
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
fahredini

avatar

Numri i postimeve : 13
Registration date : 28/03/2011

MesazhTitulli: Re: Gjeli Kosovar   Sun Nov 25, 2012 2:01 am

Pershendetje te gjithe kultivusve posaqerisht te gjelit kosovare ju uroj sukses edhe me te mdhaja ne kultivimin e juaj, vetem perpara se ju jeni ata qe e kultivoni dhe ruajn ket pasuri tonen shum te qmuar dhe te ralle mes racave te tjera qe jan ne bote. ju pershendes perzemersisht.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
skender bajraktari

avatar

Numri i postimeve : 38
Age : 64
Registration date : 08/01/2011

MesazhTitulli: Re: Gjeli Kosovar   Wed Nov 28, 2012 2:25 pm

o vllezer shqipetar me fat ju qoft 100 vjetori i shpalljes se pavaresise se shqiperis.dhasht zoti qe sa me shpejt te ndodhe edhe akti i bashkimit kombetar
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
kumanova

avatar

Numri i postimeve : 2
Registration date : 17/11/2012

MesazhTitulli: Re: Gjeli Kosovar   Wed Nov 28, 2012 11:32 pm

urime edhe ty baci skend 100vjetori i pavarsis te shqiperis dhe te gjith shqiptarve ku do qe jan,dhe bashkim kombetar ja kalofshi mir
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
skender bajraktari

avatar

Numri i postimeve : 38
Age : 64
Registration date : 08/01/2011

MesazhTitulli: Re: Gjeli Kosovar   Wed Dec 12, 2012 2:05 am

salih a ka diqka te re ne lidhje me regjistrimin e gjelit kosovar.qa po thot ministri .te dhenat e pregatitura jan te sakta dhe munesh me ja dergu lirisht.dhasht zoti qe te regjistrohet dhe te kryhet kjo pun niher e pergjithmon qe te hin nen mbrojtjen e shtetit. te pershendes
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Luki
Administrator
avatar

Numri i postimeve : 179
Age : 58
Lokacioni : Prishtinė
Registration date : 30/07/2009

MesazhTitulli: Re: Gjeli Kosovar   Fri Dec 14, 2012 12:59 am

Pershendetje,

Ta shofim Skender, se fundi i kam intensifikuar kontaktet me zyrtarin per mbrojtjen e natyres, ne Kuader te Institutit egzistojne disa dispozita ligjore ne kuader te ligjit per mbrojtjen e natyres dhe ta shofim. Informata te bollshme i kam siguruar dhe pres pra te kontaktojme dhe te shofim a nevoitet ende ndonje informate shtese.Sidoqofte kur te ndodh kjo gje, e besoj se se shpejti do te jeni te gjithe te informuar.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Sponsored content
MesazhTitulli: Re: Gjeli Kosovar   

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
Gjeli Kosovar
Mbrapsht nė krye 
Faqja 11 e 13Shko tek faqja : Previous  1, 2, 3 ... 10, 11, 12, 13  Next

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Gjeli Kosovar - Kosova Longcrower :: Shpezėt Shtėpiake :: Gjeli Kosovar-
Kėrce tek: