BallinaBallina  ForumForum  PytėsoriPytėsori  KėrkoKėrko  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimi  
Tė nderuar anėtarė dhe vizitor, sė shpejti do tė aktivizohet domain-i me emrin gjelikosovar. Ju ftojmė tė sjellni shėnime pėr kėtė rac autoktone si dhe per sportet tjera. Tė nderuar anėtarė megjithėse administratorėt dhe moderatorėt e kėtij forumi do mundohen tė fshijnė ose redaktojnė shkrime tė kundėrshtueshme sa mė parė, mirpo ėshtė e pamundur qė tė rishikohet cdo mesazh. Prandaj ju duhet tė kuptoni se mesazhet e postuara nė kėtė forum janė shprehje e opinionit tė autorit dhe jo tė administratorit, moderatorėve apo webmasterit (pėrvec rasteve kur kėta tė fundit janė autorė tė shkrimeve) dhe ata nuk mund tė mbahen pėrgjegjės.  Ju falenderojme, stafi i forumit !

Share | 
 

 Gjeli Kosovar

Shko poshtė 
Shko tek faqja : Previous  1, 2, 3 ... , 11, 12, 13  Next
AutoriMesazh
Valdrin

avatar

Numri i postimeve : 1
Age : 27
Lokacioni : Gjilan
Registration date : 28/12/2012

MesazhTitulli: Re: Gjeli Kosovar   Fri Dec 28, 2012 10:39 pm

mfal une kom pas me heret pula greke i thujshmi te zeza me kaqurota qesine..
te njejta,
mirpo zogjt vet nuk kan qet.. te kuq kurr rall gjithmon te zi krat e bardh
pastaj kur u rritshin u bojshin te zii ose te zi krat e kuq kapak
a sjon qeta original a ?
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Luki
Administrator
avatar

Numri i postimeve : 179
Age : 58
Lokacioni : Prishtinė
Registration date : 30/07/2009

MesazhTitulli: Re: Gjeli Kosovar   Mon Dec 31, 2012 12:51 am

Pershendetje Valdrin,

Siq po e shef dhe po e veren edhe ti, pra behet fjale per nje gjel kosovar, pra per gjelin e Pejes,apo Gjakoves ne baze te pershkrimit tend i cili gjel gjatesine me te madhe te kendimit mund ta kete deri ne 25 sekonda.Dallimet e jashtme i veren edhe vet nese ban krahasimin me fotot qe ketu jane te postuara, apo edhe duke e lexuar standardin.

Gjelat qe i pershkruan ti jane poashtu gjel kosovar, dhe nese mund ti kategorizoj jane nenrace ne kuader te races se gjelit kosovar.

Raca e gjelit kosovar e ka prejardhjen nga Drenica dhe eshte quajte gjithnje gjeli i Drenices.Ne kohera te ndryshme njerez tane meraklinje nga te gjitha trevat tona kane marre ekzemplare te kesaj race nga miqet,shoket,dashamiret apo ndonje te aferm qe e kane pas ne Drenice.Pra keshtu me kohe jane formuar tiparet dhe specifikat e nenraces Gjeli i Pejes,Gjakoves i Gjilanit,i Brezhnices-Brezhnica eshte nje fshat ne komunen e Prishtines ne te cilin fshataret mbi 90 % te pulave qe i mbajne e kane kete race, pra te keta eshte raca e pulave ngjyre bardhe me pika te zeza apo ngjyre zeze me pika te bardha dhe madhesia e tyre mendoj se eshte identike si e pulave te cekura, pra te dugagjinit. Eshte pak shqetsuese tek keto qe nenracat qe i ceka me siper sepse sa po shof une dhe sa po mundem me i percjell tek keta kane filluar te humbin tiparet e tyre, kombinimet po behen duke u munduar qe kultivuesit te nxjerrin egzemplare me te bukur, e jo duke ju permbajt tiparit themelor qe eshte kendimi i gjate. Gjeli i Gjilanit eshte pak me specifik sepse mendoj se ai ne madhesi dallon nga keta te pershkruarit me sipas dhe gjatesia e kendimit te tij eshte me e gjate dhe ngjyra tek keta mund te jete edhe ngjyre hiri.

Kisha pas deshire secili kultivues i ketyre gjelave te me plotesoj me informata rreth kesaj qe e ceka, eventualisht te me demantoje ne kete drejtim.

respekt per secilin kultivues,shkruani pervojat e juaja personale
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
meha

avatar

Numri i postimeve : 24
Lokacioni : Mitrovicė,, Brain Gollak
Registration date : 11/12/2011

MesazhTitulli: gjeli kosovar    Mon Dec 31, 2012 9:36 pm

Te gjith kultivusve te gjelit kosovar ju uroj vitin e ri dhe so ma tegjat te te kenges madheshtore e cila e knaq marukun ton MehA
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
burimi

avatar

Numri i postimeve : 29
Registration date : 25/04/2012

MesazhTitulli: Re: Gjeli Kosovar   Tue Jan 01, 2013 12:02 am

pershendetje dhe urime te gjithve ju koft viti i ri. e maraku na shkoft me rezultat te mir,,, une jakam fillu me qel zoj nja 60 vo ikam vndu edhe nja 1 jav um qelin kombinimin ekam zogzat e sivjeme ikam kthy te baba i vet te shofmi se qka dotna japin. gjela te sivjetit kam pas Shum pak edhe qata qi ipata te hershmit mu smuhen e do mat vonshum ikam nja 2 pi tinve jakan fillu me kendu qe nja 3 dit ka 35sec pere fillim ta shofmi sa dot shkojn ditet ne vijim, kalofshni mir ,,,skendo qoma imelen e internetit tonden
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
shabani

avatar

Numri i postimeve : 21
Age : 52
Lokacioni : mitrovice
Registration date : 24/11/2011

MesazhTitulli: Re: Gjeli Kosovar   Sun Jan 20, 2013 3:51 pm

ju pershendes te gjithve si e keni merakun, apo ju kendojne , ishalla kendoje si gjithehere ,te une kan fillue me kendue ,besa ne ket vit kam filluar me qeljen e zogjve qe me 10 janar jan 11 copa ,pres edhe du pula te qelin javen e ardheshme ju pershendes te gjithve , me ket video,,,
www.youtube.com/watch?v=dytpQUd6KCM
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Luki
Administrator
avatar

Numri i postimeve : 179
Age : 58
Lokacioni : Prishtinė
Registration date : 30/07/2009

MesazhTitulli: Re: Gjeli Kosovar   Mon Jan 21, 2013 2:09 am

Pershendetje Shaban,

Gjelin e ndegjova, eshte shume i mire, ka ze te mire, ngadal dhe embel, dhe gjatesi te konsiderushme. Suksese, dhe shpresoj se edhe ata dy te tjere qe i ke se shpejti do ti shohim dhe ndegjojme ketu.

suksese
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
shabani

avatar

Numri i postimeve : 21
Age : 52
Lokacioni : mitrovice
Registration date : 24/11/2011

MesazhTitulli: Re: Gjeli Kosovar   Tue Jan 22, 2013 10:09 pm

Pershendetje Sali flm per koment gjeli ,me tvertet e ka ni za te mrekullushem por mbi tegjitha javlen te komentohet saher qe kendon gjitheher pa kputje,edhe kta 2 te tjert per za jan mate ult por jo me nota zanin siky a saiperket gjatsis jan te njejt ,kombinimi qe ekemi ber gjeli i yte me pul time,qe 4vite meradh gjelat e tu qe ju ikeni jap jan tegjitha keto rezulltate qe jan derimetani kush ka kombinu me keta gjela gjdokund kan dhan rezulltate te mdhaja me gjatsi qe kurr mepar nuk kapas,preji kti kombinimi qe ju keni ber vetem tek une ka mbet gjeli i vjeter icili gjel qe une tani ekam,po shihen rezulltatet e kti gjeli ,shpresoj qe ky gjel qe une e kam qe 4 vite mund te them se gjdo kombinim qe ekam ber me ket gjel jaka vle ,ju pershendes tegjith meraklit e gjelit Kosovar
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
shabani

avatar

Numri i postimeve : 21
Age : 52
Lokacioni : mitrovice
Registration date : 24/11/2011

MesazhTitulli: Re: Gjeli Kosovar   Sun Jan 27, 2013 5:21 pm

pershendetje shok une kam vendos qe tihjeki tegjitha pulat e races kendim gjat une i hiqi pershkak se nukam vend te mjaftushem per to per ket edhe i hjeki te ineresuarit mund te kontaktoin ne keta numra 044595072 049690427
jan 4gjela 4pula ju pershendet shabani
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Deqani

avatar

Numri i postimeve : 3
Registration date : 21/02/2013

MesazhTitulli: Re: Gjeli Kosovar   Thu Feb 21, 2013 8:39 pm

afro Pershendeje adhurues te Gjelit Kosovare, une e kultivoj racen e pulave te Gjakoves kaloni mire
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Deqani

avatar

Numri i postimeve : 3
Registration date : 21/02/2013

MesazhTitulli: Re: Gjeli Kosovar   Thu Feb 21, 2013 9:55 pm

Pershendetje a do te organizohet ndoj panair ndokund ne Kosove bounce
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
beri

avatar

Numri i postimeve : 9
Lokacioni : mitrovice
Registration date : 02/01/2012

MesazhTitulli: Re: Gjeli Kosovar   Fri Feb 22, 2013 4:04 pm

deqani panairi eshte mbajt me 17.02.2013,ne mitrovice edhe ka qen shum shum mir,edhe me duket qe luki ka ba njoftimin nepermjet kesaj faqje
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Deqani

avatar

Numri i postimeve : 3
Registration date : 21/02/2013

MesazhTitulli: Re: Gjeli Kosovar   Fri Feb 22, 2013 6:48 pm

Po mire po une jom inkuadru me vones ne ket forum sjom kon i informuar per ket forum se ka te ketije llojit ne Kosove, Mirpo qenka ni forum shume i qelluar, ku mund ti shkembejm idet e mendimet te ndryshme rreth mbajtjes dhe kultivimit te ksaj race te pulave.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
leotrim latifi

avatar

Numri i postimeve : 1
Registration date : 28/04/2013

MesazhTitulli: Re: Gjeli Kosovar   Sun Apr 28, 2013 11:20 pm

Pershendetje miq te dashur un jam i ri ketu desha te pyes juve si marakli te pulave gjelave sepse jam ne hapat e par te ides se hapjes se nje ferme pulash me intereson nje pul vojse sa shitet me shumic dikun 2000 pula ne start nese keni mundesi te me tregoni ja u di per nder .Flm nje marakli i ri per pula
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Luki
Administrator
avatar

Numri i postimeve : 179
Age : 58
Lokacioni : Prishtinė
Registration date : 30/07/2009

MesazhTitulli: Re: Gjeli Kosovar   Tue Apr 30, 2013 11:42 am

Pershendetje,

Ketu kemi te bejme vetem me racen tone autoktone,ju sygjeroj kontaktoni ndonje ferme perkatese dhe kembeni dhe shfrytezoni pervojat e tyre
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
burimi

avatar

Numri i postimeve : 29
Registration date : 25/04/2012

MesazhTitulli: Re: Gjeli Kosovar   Sun Jun 02, 2013 10:44 pm

pershendetje sali aje mir qish eki marakun a ke qel zoj qysh pot rriten sa gonbinime i nxorre keni hup krejt bre sali as te dhana nuk po ka ne ket faqe as fotografija te shpezve jeni kyq ma Shum naper fejzbuka por jutubja dhe faqja e kti forumi osht ma e mir ku japim shkelqim mat mir ksaj faqe me disa Foto e te dhana se sa fejzbuki, juv pershendes Shum
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
burimi

avatar

Numri i postimeve : 29
Registration date : 25/04/2012

MesazhTitulli: Re: Gjeli Kosovar   Sun Jun 02, 2013 10:46 pm

o skend qysh te kam a te qelen luftarakt qka ti pruni shena vot.sa zoj i ki te gjelit kosovar dhe qysh iki pershendetje nga burimi
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Luki
Administrator
avatar

Numri i postimeve : 179
Age : 58
Lokacioni : Prishtinė
Registration date : 30/07/2009

MesazhTitulli: Re: Gjeli Kosovar   Tue Jun 04, 2013 12:42 pm

Tung Burim,
ke te drejt per faqe, por une e kam hape per juve, per meraklit, te cilet po hezitjne te kyqen me se pari, e ata qe jane nuk po shkruajne.
Kombinmime sa te duash por shume dobet po rriten, shume me veshtiresi.
Te ti si I ke punet, si e ke merakun.
deri sa te pergjigjet Skenda po them se luftaraket ju kane qel, mire jane.
Kurse edhe prej zogjeve ka mjaft dhe mjaft mire I jane tue u zhvillue te ai.

hajde lajmerohu me shpesh, te fala
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Adii

avatar

Numri i postimeve : 2
Age : 33
Lokacioni : Deqan
Registration date : 08/06/2013

MesazhTitulli: Re: Gjeli Kosovar   Sat Jun 08, 2013 9:00 pm

Pershendetje adhurues te, Gjelit Kosovar si jeni si i keni punet me merakun a kini qel hiq zogj a jone mire, pom doket jeni hup diqka krejt spo komentoni hiq, une e kom vizitu edhe ma heret ket forum po nuk jom kon i antarsuar e kshtu vendosa edhe une mu antarsu ne ket forum. ju flm.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Luki
Administrator
avatar

Numri i postimeve : 179
Age : 58
Lokacioni : Prishtinė
Registration date : 30/07/2009

MesazhTitulli: Re: Gjeli Kosovar   Fri Jun 28, 2013 12:22 am

Pershendetje  anetar dhe kultivues, poashtu pershendetje edhe per  anetarin e ri Adii,

Forumi eshte mjaft i vizituar, por jo te shkruajne anetaret, nuk e dij pse po hezitojne te shkruajne, forumi eshte i yni dhe  mund te shprehemi lirshem rreth merakut dhe ideve rreth kultivimit te tyre.

zogje kemi qele te gjithe,nga kultivuesit se paku nga ata qe une i njoh personalisht, ka patur probleme rreth rritjes se tyre edhe rreth atyre problemeve do te mund te diskutonim ketu.

Adi, po e shof ne baze te fotos se je kultivues, mundesh te na tregosh edhe ti per vehten tende,a ke qele zogj, sa gjela dhe pula i ke, qfarekendimi kane.

Une kam qele, dhe jane ne rritje, por po ka probleme te kohepaskohshme rreth rritjes se tyre. te paret me datojne nga data 23.03.2-13, dhe prej tyre njeri po kendon,pra eshte qudi sepse eshte pak heret ka fillue dikund mbas muajit te dyte te kendoj, zakonisht duhet te fillojne me kendim  kah muaji i 5-te.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Adii

avatar

Numri i postimeve : 2
Age : 33
Lokacioni : Deqan
Registration date : 08/06/2013

MesazhTitulli: Re: Gjeli Kosovar   Sun Jun 30, 2013 1:58 pm


  • Pershendetje dhe flm edhe per ty Luki dhe kultivuesit te tjere,    Po une e kultivoj ket nene racen apo racen si po e quni ju te Gjelit Kosovar, e qe zakonisht kultivohet me shume ne Gjakove e ne rrethinen e saj, e jo kendim gjatin e Kosoves                                             1. Po kame deshire mi bo dhe mi kultivu edhe ket kendim gjatin e Kosoves, kam disa pula por jo edhe shume prej gjelave te mdhej per momentin kam vetem njerin ket ne foto dhe kendon bukur gjat per ket rac si i takon e kalon 20 sec, e kta zakonisht shkojn ka 9-15 sec, e kshtu besoj se e dini edhe ju pak a shume per ket rac, zogj kam qelur disa jane 3 mujsh e disa jane me te ri po ka ngapak probleme po mire jone ka rriten, por vo po fillojne me bo pak vone e spo muj bash heret mi qel.       met mira.


 06.30.2013
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Luki
Administrator
avatar

Numri i postimeve : 179
Age : 58
Lokacioni : Prishtinė
Registration date : 30/07/2009

MesazhTitulli: Re: Gjeli Kosovar   Sun Jun 30, 2013 3:47 pm

Pershendetje,

Per me ba ve me heret nese ke hapsire mbrenda i mbyll kah tetori nentori dhe i ushqen me koncentrat, patjeter se do te mbledhesh ve sa te duash.
nder specifikat e tjera te kesaj race ndryshon edhe sasia e veve qe e bajne ne rast ushqimit te rregullt me koncentrat adekuat, pra koncetrat per pula vojse. e qe ne treg gjendet sa te duash dhe kushton njesoj sikurse misri apo gruri.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Luki
Administrator
avatar

Numri i postimeve : 179
Age : 58
Lokacioni : Prishtinė
Registration date : 30/07/2009

MesazhTitulli: Re: Gjeli Kosovar   Sat Sep 21, 2013 9:44 pm

Pershendetje te nderuar,

si po ju shkon meraku

deri me tani ne Prishtine kendojne 2 gjela, njeri 45 sekonda ndersa tjetri 55 sekonda
urojme qe ky te jete minimumi i mundshem
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
shabani

avatar

Numri i postimeve : 21
Age : 52
Lokacioni : mitrovice
Registration date : 24/11/2011

MesazhTitulli: Re: Gjeli Kosovar   Sun Sep 22, 2013 7:35 pm

pershendetje merakli edhe ketu tek ne ne mitrovice kan fillu para 2 muj e gjys te kendoin 3 prei tyre i   pari47 i dyti 53 itreti tani qe kafillu me kendu shkon gjatsia e ti deri 62 sek ky i fundit gjindet te une uroi qe edhe shokve tjer tju kendoin mir si ne gjatsi dhe za te bukur
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
burimi

avatar

Numri i postimeve : 29
Registration date : 25/04/2012

MesazhTitulli: Re: Gjeli Kosovar   Sun Sep 22, 2013 10:49 pm

ku jeni bre o shok hajde urime urime ju koft ki rezultat Shum i mir qi jupaska dal por ekeni miritu masi qi jam vet kultifus i ksaj rase edi se boll rond po osht teri sa pi rritum e sa po bohen me kendu,,, Shum mir sali per ty kam informata edhe disa dit ma para me tregoj shoku shenasija qi ish kon ekish pa gjelin ekish ndegju Shum Shum i mir tha ish brravo sali vetum te para por edhe nga kolega tjeter nga mitrovica Shum suksese edhe ati per kto rezultatet e mira qi i paska. kemi deshir te madhe masi i keni lajmru boneni nej ingjizimi e qitni ne jutube edhe ne ket faqe te forumit kemi deshir mej ngu kojkat e reja te gjelave shpresoj se doti kemi sa ma frik edhe me vido klipa ...juv pershendes burimi nga zvicrra te une dot ket por ma von ka dhjetori ose januari pasi qi ikam sivjet Shum me vones zojt
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
NEZIR

avatar

Numri i postimeve : 1
Lokacioni : FERIZAJ
Registration date : 17/11/2013

MesazhTitulli: Re: Gjeli Kosovar   Sun Nov 17, 2013 5:18 pm

MIRSE JU GJETA TE GJITHVE ANTARVE TE GJELIT KOSOVAR
lol!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Sponsored content
MesazhTitulli: Re: Gjeli Kosovar   

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
Gjeli Kosovar
Mbrapsht nė krye 
Faqja 12 e 13Shko tek faqja : Previous  1, 2, 3 ... , 11, 12, 13  Next

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Gjeli Kosovar - Kosova Longcrower :: Shpezėt Shtėpiake :: Gjeli Kosovar-
Kėrce tek: