BallinaBallina  ForumForum  PytėsoriPytėsori  KėrkoKėrko  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimi  
Tė nderuar anėtarė dhe vizitor, sė shpejti do tė aktivizohet domain-i me emrin gjelikosovar. Ju ftojmė tė sjellni shėnime pėr kėtė rac autoktone si dhe per sportet tjera. Tė nderuar anėtarė megjithėse administratorėt dhe moderatorėt e kėtij forumi do mundohen tė fshijnė ose redaktojnė shkrime tė kundėrshtueshme sa mė parė, mirpo ėshtė e pamundur qė tė rishikohet cdo mesazh. Prandaj ju duhet tė kuptoni se mesazhet e postuara nė kėtė forum janė shprehje e opinionit tė autorit dhe jo tė administratorit, moderatorėve apo webmasterit (pėrvec rasteve kur kėta tė fundit janė autorė tė shkrimeve) dhe ata nuk mund tė mbahen pėrgjegjės.  Ju falenderojme, stafi i forumit !

Share | 
 

 Gjeli Kosovar

Shko poshtė 
Shko tek faqja : Previous  1, 2, 3, ... 11, 12, 13  Next
AutoriMesazh
Luki
Administrator
avatar

Numri i postimeve : 179
Age : 58
Lokacioni : Prishtinė
Registration date : 30/07/2009

MesazhTitulli: Re: Gjeli Kosovar   Mon Feb 21, 2011 12:28 pm

Pershendetje,

Shume jeni te preokupuar me gjelin e Shkaut sa po leni pershtypje se po gezoheni qe gjithmone tjeter kund te kendojne gjelat me gjate e veq ne Kosove jo, bile une personalisht po e fitoj kete bindje, e ishalla jam gabim.
Dhe tjetra une nuk po kerkoj kurrfare inqizimi prej fillimit deri ne fund, per asgje dhe askend, dhe lidhur me gjelat e shkaut kur mos me shkruani mua dhe as te tjereve ne kete forum. Nese keni personalisht ndonje diskutim qe i afron njerezit, qe ngjalle interesim, shkruani, nese jo mos nxitni tensione me gjela te huaj ju lutem.

Mos te behet forumi, vetem diskutime e diskutime pa fund vetem nga ana e juaj.
Burim ne PM, i ke lexuar komentet tuaja qe ti kam derguar.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Luki
Administrator
avatar

Numri i postimeve : 179
Age : 58
Lokacioni : Prishtinė
Registration date : 30/07/2009

MesazhTitulli: Re: Gjeli Kosovar   Wed Feb 23, 2011 1:12 pm

Pershendetje,
Marrė nga "http://en.wikipedia.org/wiki/Talk:Kosova_Long_Crowing_Roster
Vazhdimi i tekstit te mesiperm:
Discussion about the origin of the Kosovo Crower
Taking into account the period of time you are referring to, I think that your findings are right. But, I was talking about and I referred to the period of time before the Ottoman Empire.
The most famous populations in the ancient history of the Balkans were the Greeks, Illyrians and Thracians. The Illyrians, as descendants of the Pelasgians, are one of the most ancient inhabitants of the Balkans. The Illyrians developed their culture, language and anthropologic features in their native land, which is the western part of the Balkan Peninsula, according to the ancient writers, who mentioned them in their works. The problem of the Illyrian origin and language, as well as their cultural features, is one of the main goals of the illyrology. Various points of view that occurred regarding this issue are divided into two main theories: The theory which considers the Illyrians as indigenous inhabitants of the Balkans and the theory which considers the Illyrians as denizen in the Balkans. There are discrepancies among the theories that consider the Illyrians as denizen into the Balkan Peninsula, as regards the country they came from, as well as the time of their arrival. Archeological discoveries after World War II prove the autochthonism of the Illyrians. Numerous theories also explain the Illyrian culture, comparing it with different European and world cultures. The origin of the Illyrians is also reflected in the description of their cults, which is closely related to their movements. The Illyrians developed their social and artistic culture in their ethnic territories. The Illyrian art in the early Iron Age is represented in various figures of animals and is characterized by its decorative style, combined with geometric motifs. The prehistoric Illyrian art is mainly featured by mud or bronze animal or birds’ images, which represented their religious cults. The cult was like a religious service containing a mystical ceremony in honor of a deity. Many cults are expressed by different motives that decorated special objects, which graphically symbolized birds, snakes, the sun etc. The Illyrian cult of the sun was very important. This Illyrian cult was also expressed through various pendants in birds’ shapes. One of very important Illyrian cults was undoubtedly the cult of birds, which appears in many symbolic figures. This indicates that birds have played an important role in Illyrian symbolism. The birds that are most frequently found in the Illyrian ruins so far are the eagle and the dove. The cult of these birds is documented by archaeological resources and writings. However, neither material resources nor the writings are sufficient enough to enable a clear picture of these cults in all Illyrian areas. The symbol of birds is undoubtedly one of the first symbols that man has used to describe religious cults. The large number of them tells us that these symbols existed in parallel with other cults and symbols. This is yet another proof that birds have lived among the people since ancient times. According to further presentations of birds, it is clear that this animal had a significant role in the Illyrian religion. Although there are many images of birds, they are not sufficient for recognizing the cult of bird. This fact, however, must not make us conclude that the Illyrians did not know the cult of birds, respectively the eagle and the dove, as well as the rooster and the hen. The written resources of recent periods are very important, because they describe some important features of the Illyrian cult, which were impossible to be obtained only from archaeological material.
According to church resources the most important birds were the eagle and the dove called the Illyrian angel. The eagle remained a national symbol, whereas the Illyrian Angel (Columba Ilyrica) remained a living legend. Colors that dominated in the ancient Illyrian cults were red and black. The Illyrian dove (columba illyrica) and the Illyrian insect (stictoleptura cordigera illyrica), as well as the Albanian national flag are in the same colors. Thus, it is not a coincidence that the Kosovo Crower is in these two colors, which are not found anywhere else.
Point 3 of your finding sounds logical, but is not justified as far as the Kosovo Crower is concerned. I don’t agree with you, because I think that if this breed was brought by Ottomans or other invaders, it would survive in other countries as well (not only in Kosovo) ..
On this aspect, I strongly object to this theory, because it is not founded and I hope that you will also agree with the aforementioned arguments.

Perkthimi shqip:
Diskutim rreth origjinės sė Gjelit Kosovar
Konstatimet e juaja janė tė drejta per periudhen nė tė cilėn referoheni por e ju po flisni per njė periudhė tjetėr, kurse unė po flas pėr dhe po i referohem pėr atė periudhė qė ajo daton para kohės sė perandorisė otomane.
Popujt qė u bėnė mė tė njohur nė historinė e lashtė tė ballkanit janė grekėt, ilirėt dhe trakėt. Ilirėt, si trashėgimtarė tė pellazgėve, ilirėt janė ndėr banorėt mė tė lashtė tė gadishulit ballkanik. Kulturėn, gjuhėn dhe tiparet antropogjike ilirėt i formuan nė vendin e tyre, nė pjesėn perėndimore tė gadishullit tė ballkanit, aty ku shkrimtarėt antikė i pėrmendin nė veprat e tyre. Problemi i prejardhjes ilirėve me veēoritė e tij gjuhėsore e kulturore, ka pėrbėrė njė nga synimet mė kryesore tė ilirologjisė. Rreth kėtij problemi janė shfaqur pikėpamje tė ndryshme tė cilat ndahen nė dy teori kryesore: Teoria e cila ilirėt i konsideron si banor autokton tė ballkanit dhe Teoria e cila ilirėt i konsideron si tė ardhur nė ballkan. Nė mesin e teorive qė i quajnė ilirėt tė ardhur nė gadishullin ballkanik, ka mospėrputhje si pėrsa i takon vendit nga vijnė, ashtu edhe kohės sė ardhjes sė tyre. Zbulimet arkiologjike tė pas luftės sė dytė botėrore e vėrtetojn autoktonitetin e ilirėve. Teori tė shumta pasqyrohen edhe nė spjegimin e kulturės ilire, duke e krahasuar me kultura tė ndryshme evropiane dhe botėrore. Ēėshtja e preardhjes sė ilirėve ėshtė e reflektuar edhe nė pėrshkrimin e kulteve tė tyre, ku gjithashtu ėshtė e lidhur ngushtė me lėvizjet apo moslėvizjet e tyre popullore. Kulturėn shoqėrore dhe artistike, ilirėt e zhvilluan nė trojet etyre etnike. Arti ilir nė periudhėn e hershme tė hekurit karakterizohet me stilin e tij dekorativ. arti figurativ nė iliri u zhvillua mė vonė; atė e shohim tė pėrfaqėsuar nė figura tė ndryshe kafshėsh tė trajtuara nė mėnyrė tė stilizuar si dhe nė objekte tė tjera, si art dekorativ i ndėrthurur me motive gjeometrike. Arti figurativ ilir parahistorik kufizohej kryesisht nė punimin me baltė ose nė bronz tė figurave tė kafshėve, tė shpendėve tė cilėt kishin tė bėjnė me kultet fetare. Kulti ishte si njė shėrbesė fetare pėr nder tė njė hyjnie qė nė vehte pėrmbante ceremoni mistike qė bėhet pėr kėtė qėllim. Gjurmėt e shumta tė kulteve shprehen pėrmes motiveve tė ndryshme, qė zbukuronin objektet e veēanta dhe qė nė mėnyrė grafike simbolizonin shpendėt, gjarpėrin, diellin e tė tjera. Kulti ilir i diellit ishte shumė i rėndėsishėm. Ky kult diellor tek ilirėt shprehej dhe pėrmes varėseve tė ndryshme nė formė shpendėve. Njė ndėr kultet shumė tė rendėsishėm nė jetėn ilire ishte ishte pa dyshim kulti i shpendėve i cili paraqitet nė shumė figura simbolike tė kulturės materiale. Nga kjo del se shpendėt kan luajtur njė rol tė rėndėsishėm nė simbolikėn ilire. Ndėr shpendėt qė mė sė shpeshi i gjejmė nė gėrmadhat ilire tė njohura deri mė tani jan shqiponja dhe pėllumbi. Kulti i kėtyre shpendėve ėshtė dokumentuar me burime arkeologjike dhe ato tė shkruara. Mirėpo, as burimet materiale e as ato tė shkruara nuk janė tė mjaftueshme pėr tė pasur njė pasqyrė tė qartė mbi tė gjitha aspektet e kėtyre kulteve nė tė gjitha viset ilire. Shpendėt si simbole i gjejm shumė heret dhe pa dyshim se jan ndėr simbolet e para qė njeriu i ka pėrdorur pėr pėrshkrimin e kulteve tė besimit fetar. Numri i madhė i paraqitjeve tė shpendėve flet pėr atė qė kėto simbole kanė ekzistuar nė mėnyr paralele me kultet dhe simbolet tjera. Kjo ėshtė edhe njė dėshmi se shpendėt kan jetuar nė mesin e njerėzve qė nga kohėt e lashta. Sipas kėtyre paraqitjeve tė shumta tė shpendėve tė cilat disa do tė shohim mė tej, kanė pasur pa dyshim domethėnie simbolike, ėshtė e qartė se kjo kafshė nė religjionin dhe simbolikėn e ilirėve ka pasur rol shumė tė theksuar. Edhe pse figurat e shpendėve jan tė shumta ato nuk mjaftojn pėr njohjen e kultit tė shpendėve. Ky fakt, ndėrkaq, nuk guxon tė na shtie drejt pėrfundimit qė ilirėt nuk e kanė njohur kultin e shpendėve pėrkatėsishtė tė shqiponjės dhe pėllumbit tė tyre, pra e dhe tė Gjelave-pulave. Edhe burimet e shkruara nė periudhat e mė vonėshme kanė rėndėsi tė jashtėzakonshme pėr arsye se bėjnė tė mundur qė pėr kultin e shpendėve te ilirėt tė njohim disa veēori tė rėndėsishme tė cilat nuk do tė mund t'i nxirrnim vetėm nga materiali arkeologjik. Sipas burimeve kishtare shpendėt mė tė rėndėsishėm ishin shqiponja dhe pėllumbi ilir i quajtur nga ilirė engjėllesha ilire. Shqiponja mbeti njė simbol kombėtar, kurse pėllumbi ilir (Columba Ilyrica) mbeti njė legjend e gjallė. Ngjyrat dominuese tek ilirėt ka qen ajo e kuqe dhe e zezė. Ngjyrat e kuqe dhe e zezė pa dyshim daton qė nga periudha e vjetėr e kulteve ilire. Tė pajisuar me kėtė ngjyrė sotė i gjejmė pėllumbin ilir (columba illyrica) dhe insektin ilir (stictoleptura cordigera illyrica) dhe pikėriaht me tė njejtėn ngjyrė ėshtė edhe flamuri kombėtar shqipėtar, pra nuk eshte rastesi qe edhe Gjeli Kosovar i ka keto dy ngjyra, dhe si i tille nuk gjendet askund tjeter.
Pika e 3 e konstatimit tuaj, e ka logjikėn e shėndoshė, por tė pa argumentuar sa i pėrket racės sė Gjelit Kosovar.Nuk pajtohem me juve, sepse si ėshtė e mundur qė nėse janė sjell nga pushtues tė ndryshėm apo otoman, pra kjo racė tė mbijetoj vetėm nė Kosovė, e jo edhe nė vendet tė tjera, qė kanė qenė nėn okupim otoman apo tjetėr okupues..
Nga ky apekt e mbroj fuqishėm, dhe e kundėrshtoj kėtė teori, sepse nuk eshtė e bazuar, e shpresoj se me gjuhen e argumenteve tė mėsipėrme pajtoheni edhe ju rreth kėtij konstatimi.

Wikipedia is based on the facts. Illyrians may keep many animals, but it do not needs to mean that the same animals (or directs offsprings) still live on the territory originaly inhabited by Illyrians. Just another example: in Serbia there are some autohtonous chicken breeds which are not originaly from native Serbian stock, but they were based on the animals imported from other parts of Europe around 1900 and in Serbia hybridised with local stock. Altough, it is currently considered as native Serbian breeds, the source of the breed was imported from abroad. The same case is also many other European chicken breed e.g. in Slovakia, Czechia, Sweden etc.
Point 3 of your finding sounds logical, but is not justified as far as the Kosovo longcrower is concerned. I don’t agree with you, because I think that if this breed was brought by Ottomans or other invaders, it would survive in other countries as well (not only in Kosovo).
I did not tell that Kosova Long Crowing Rooster was imported by somebody. I have told, that ancestors (absolutely different kind of breed) was imported, and later upon those breed was selected (developed) a new breed called Kosova Long Crowing Rooster.
Due to this reason, it CAN NOT survived in other countries as it has been developed in Kosovo. In other countries might be developed other kinds of breeds based on the same source imported by Ottoman Turks, however, this breed (if exists) must looks differently, because there are another environmental conditions and another breeders which has developed the breed under another direction... However, during ages, these breeds could extinct... Many old European breed exctinct during ages due to lack of interest by breeders. Some of them survived, but are extremely endangered or are not the pure stock but hybrids with other imported breed (e.g. Icelandic chickens). — Preceding unsigned comment added by Kprwiki (talk • contribs) 12:22, 22 February 2011 (UTC)
Retrieved from "http://en.wikipedia.org/wiki/Talk:Kosova_Long_Crowing_Roster"

Perkthimi:
Wikipedia bazohet nė fakte.Ilirėt ndoshta kanė mbajtur shumė shtazė, por nuk nėnkuptohet qė ato shtazėt e njėjta janė direkt pasardhės, dhe ende gjallė nė teritoret e banuara nga Ilirėt.Edhe njė shembull tjetėr: Nė sėrbi janė disa raca autoktone tė cilat nuk janė origjinale dhe autoktone, por ato janė tė bazuara nė shtazėt e importuara nga pjesėt tjera tė Europės rreth viteve 1900, dhe nė Sėrbi janė hibridizuar me shtazėt lokale.
Megjithate, aktualisht konsiderohen si raca vendore Sėrbe,por origjina e racės ėshtė e importuar nga jashtė.Rastet e ngjajshme janė edhe te rastet e racave tė shumta nė vendet europiane, si pėr shembull nė Sllovaki,Ēeki, Suedi etj.
Pika e 3 e konstatimit tuaj, e ka logjikėn e shėndoshė, por tė pa argumentuar sa i pėrket racės sė Gjelit Kosovar.Nuk pajtohem me juve, sepse si ėshtė e mundur qė nėse janė sjell nga pushtues tė ndryshėm apo otoman, pra kjo racė tė mbijetoj vetėm nė Kosovė, e jo edhe nė vendet tė tjera, qė kanė qenė nėn okupim otoman apo tjetėr okupues..
Unė nuk thashė se Gjeli Kosovar ėshtė importuar nga dikush.Unė kam thėnė se pushtuesit (absolutisht raca tė ndryshme) janė importuar, dhe mė vonė kėto raca janė selektuar dhe zhvilluar nė racė tė re e quajtur Gjeli Kosovar Kėndimgjatė.
Duke u bazuar nė kėtė arsye, kjo nuk ka mundur tė egzistoj nė vende tė tjera, por kjo ėshtė zhvilluar nė Kosovė.Nė vende tjera janė zhvilluar raca tė tjera duke u bazuar nė tė njėjtėn origjinė tė importuar nga otomanėt,megjithate kjo racė (nėse egziston) duhet tė duket mė ndryshe, sepse ketu ka kushte tė tjera, tjetėr ambient rrethues, dhe kushte tė tjera dhe kultivues tė cilėt e kanė zhvilluar racėn me udhėzime tė tjera. Me vjetrimin e tyre, kėto raca mund tė zhduken.Shumė raca tė vjetra Europiane janė zhdukur gjatė vjetėrsimit tė tyre si rezultat i mos interesimit tė kultivuesve. Disa nga ato kanė mbijetuar, por janė ektrem tė rrezikuara, apo nuk janė origjinale, por janė hibryd me racat tė tjera tė importuara (Pulat e Islandės).
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
HOROZ

avatar

Numri i postimeve : 8
Age : 33
Lokacioni : Bosnia and Herzegovina
Registration date : 24/01/2011

MesazhTitulli: Re: Gjeli Kosovar   Thu Feb 24, 2011 3:28 pm

Malo sam pretrazivao po internetu i naidoh na nesta vrlo interesantno

http://www.vuutv.net/dc60b094ef:ayfRUXYdW1g.html Very Happy Very Happy Very Happy

interesuje me da li neko zna gdje je ovaj raj Kosovskih pjevaca i ko je sretni vlasnik ovog ogromnog jata
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
skender bajraktari

avatar

Numri i postimeve : 38
Age : 64
Registration date : 08/01/2011

MesazhTitulli: Re: Gjeli Kosovar   Mon Feb 28, 2011 1:45 am

koleg te dashur pasi qe garat e mbajtura per vitin 2011 per gjelin kosovar ne panairin e shpezetaris qe u mbajt ne mitrovice ne prezencen e 3 gjyqetarve gjeli im me fitoren unanime te gjyqetarve fitoi vendin e pare si gjeli me i sukseseshem i vitit. Une ,skenda si pronar dhe kultivues i kesaj rase u dekorova me DIPLOM gje qe i falenderoj gjyqetaret e nderuar edhe stafin e ketyre garave .Uroj qe ne vitin e ardheshem ne keto gara pjesmarrja te jet me e madhe dhe le te fitoi me i miri. falemnderit
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
baki302000

avatar

Numri i postimeve : 6
Age : 46
Lokacioni : Mitrovice
Registration date : 11/01/2011

MesazhTitulli: Re: Gjeli Kosovar   Mon Feb 28, 2011 11:01 pm

albino Pershendetje mjeshter i Gjelave kengegjate Skender Bajraktari dhe njeherit te pergezoj per 2 rezultatet e arritura si Kultivues shume i suksesshem i races autoktone Gjeli Kosovare kengegjat dhe per vendin e I -re me Gjelin tend.
O dihet se ma i forti je gje qe u pa se kush i ka gjelat me te forte.
Edhe pas lajmerimeve paraprake nepermes tel. dhe shpalljeve te vendosura neper te gjitha shoqatat e kultivuesve ne tere Kosoven se kur do te mbahet panairi, ata qe kan pasur gjela te ekzpozojne dhe te tregojn racen e tyre kane pase mundesi te tregohen me daten 27.02.2011 ne Mitrovice.
Kurse ata qe kan gjela dhe arsyetohen se un e kam kshtu un e kam ashtu, arsyetime nuk ka. Ne panairin qe u mbajt dje ne Mitrovice u pa kush eshte me i miri, pa keqkuptime apo idhnime.
Eshte nje fjale e urte qe thote :
Te tregohesh i zoti ne nje sport duhet te garosh (marresh pjese neper gara) pa marre parasysh qfar niveli jane ato.
Ashtu qe une i pershendes te gjithe pjesmarresit ne panair dhe i pergezoj per rezulatatet e arritura. Pershendetje te veqant edhe ty Salih si gjygjtare i kat. A te pulave. E di se e keni pasur veshtire te vendosni mirepo gje qe u pa.
Ok pershendetje nga une Baki302000. lol!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Naki
WebMaster
avatar

Numri i postimeve : 69
Lokacioni : Lipjan
Registration date : 11/09/2007

MesazhTitulli: Re: Gjeli Kosovar   Tue Mar 01, 2011 12:14 am

Urime Skender per suksesin qe paske arritur.
A ka ndonje inqizim nga ky panair dhe gare ne Mitrovice? Nese ka sillne ne forum per opinion dhe lexues te interesuar.
Skender, edhe njehere urime dhe suksese
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://www.nasergashi.com
fan

avatar

Numri i postimeve : 45
Age : 48
Lokacioni : shkup.
Registration date : 17/01/2011

MesazhTitulli: Re: Gjeli Kosovar   Tue Mar 01, 2011 2:13 am

urime baca skend te uroj suksese mete mira ne vitet e arrdhshme .
te pershendes shif eqita menjher sun prita mashum se tregoj diqka
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
baki302000

avatar

Numri i postimeve : 6
Age : 46
Lokacioni : Mitrovice
Registration date : 11/01/2011

MesazhTitulli: Re: Gjeli Kosovar   Tue Mar 01, 2011 10:44 am

Pershendetje te nderuar.
Ja disa foto nga Panairi i dyte i shpeztaris se Kosoves se mbajtur me 27.02.2011 ne Mitrovice. Shpresoj se pak a shume do ta rifreskoj kete teme dhe do ti ngjalle debatet e metejshme me kultivuesit e mirefillt.
Pershendetje edhe per juve Moderator te nderuar Naki dhe Sali.
Shpresoj se u ndat te kenaqur nga une.Pershendetje te gjitheve dhe suksese ne kultivimin dhe shumimin e metejshem. BAKI
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
skender bajraktari

avatar

Numri i postimeve : 38
Age : 64
Registration date : 08/01/2011

MesazhTitulli: Re: Gjeli Kosovar   Tue Mar 01, 2011 8:44 pm

pershendes te gjithe ata qe me uruan fitore per vendin e pare por kjo seshte fitore vetem e imja por e gjithe shoqeris son sepse sivjet ka pas gjela shum te mire qe kan qen gati krahperkrah gjelit tim por qe mendimi i gjyqetareve kesaj radhe ka qen ne anen e gjelit tim .uroj qe ne vitin qe vjen pjesemarja te jet me e madhe dh e mos te hezitojn edhe ata qe kan e ti sjellin gjelat ne mejdan aty dihet cili eshte me i miri. edhe njeher flm per urimet qe mi keni derguar por me te vertet me vjen keq qe ne urimet e mia nuk shof urime nga rivalet me te denj te mite por sido qe te jet flm
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
baki302000

avatar

Numri i postimeve : 6
Age : 46
Lokacioni : Mitrovice
Registration date : 11/01/2011

MesazhTitulli: Pershendetj Fan   Thu Mar 03, 2011 10:36 am

fan shkruajti:
urime baca skend te uroj suksese mete mira ne vitet e arrdhshme .
te pershendes shif eqita menjher sun prita mashum se tregoj diqka

Pershendetje Fan dhe njeherit urime per gjelin e ri, ishalla ja sheh hajrin dhe ki sukses me te. E ki prej vijes me te mire te gjelave Kosovar. Ma merr mendja se shume shpejt kena me e pa rezultatin tend. Me vjen keq qe nuk mundem mu taku pasi qe kishe qene te na mysafir, po tjeter here me kysmet. Klm. Very Happy Very Happy Very Happy
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
HOROZ

avatar

Numri i postimeve : 8
Age : 33
Lokacioni : Bosnia and Herzegovina
Registration date : 24/01/2011

MesazhTitulli: Re: Gjeli Kosovar   Thu Mar 03, 2011 10:56 am

svaka cast momci na super organizovanoj izlozbi i naravno posebne cestitke Skenderu na odnesenoj tituli
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Luki
Administrator
avatar

Numri i postimeve : 179
Age : 58
Lokacioni : Prishtinė
Registration date : 30/07/2009

MesazhTitulli: Re: Gjeli Kosovar   Sat Mar 05, 2011 6:21 pm

Tė nderuar anėtar,

Njohtoheni se eshte ne pregaditje, dhe se sė shpejti do te hapet faqja e veēante (WEB Faqe) lidhur me shpezet.
Kontributi i juaj do te ishte si ne vijim:
Nevoitet nje participim per mirembajtjen e faqes i cili participim do jete per nje periudhe 5 vjeqare, dhe do te jete modest.

Lidhur me emertimin e faqes, une propozoj te quhet: Gjeli Kosovar.

Shpresoj se do ti pergjigjeni kesaj ftese rreth participimit.

Lidhur me te mesipermen mund te me shkruani permes PM.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Naki
WebMaster
avatar

Numri i postimeve : 69
Lokacioni : Lipjan
Registration date : 11/09/2007

MesazhTitulli: Re: Gjeli Kosovar   Sun Mar 06, 2011 7:33 pm

une jam i gatshem per ndihme dhe per cdo dizajn qe ju duhet
mendoj se eshte ide fantastike te jete gjelikosovar.com
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://www.nasergashi.com
hasanbeg

avatar

Numri i postimeve : 1
Age : 31
Lokacioni : shkup
Registration date : 24/02/2011

MesazhTitulli: Re: Gjeli Kosovar   Mon Mar 07, 2011 4:05 pm

Ju pershendes te gjithve maraklit e kesaj race te bukur.. i uroj baces Skend fitoren se met vertet ky zotri esht shembull se qysh kultivohet e ruhet me vite te tera kjo rac tung...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
skender bajraktari

avatar

Numri i postimeve : 38
Age : 64
Registration date : 08/01/2011

MesazhTitulli: Re: Gjeli Kosovar   Fri Mar 18, 2011 1:05 pm

hasanbeg flm per urimin tend .jam mundu qe gjate avanturave te mia me kultivimin e kesaj rase te arrij deri ku kam arrijt.edhe ma mer mendja se deri dikun ja kom arrijt dhe qe e kam deshmu edhe me gjatesi edhe me ze te mire po edhe me bukuri. kete e kan vleresu edhe 3 gjyqetaret te cilet jan kultivues me te vjeterit te kesaj rase e nje nder ta edhe baca ALI i cili e kultivon kete ras qe 5o e kusur vjet per te cilen gje i falenderoj si dhe 2 gjyqetaret tjere.pershendetje skenda
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
fan

avatar

Numri i postimeve : 45
Age : 48
Lokacioni : shkup.
Registration date : 17/01/2011

MesazhTitulli: Re: Gjeli Kosovar   Sun Mar 27, 2011 10:03 am

[tr][td][/td][/tr][tr][td style="FONT-SIZE: 11px; FONT-FAMILY: arial,sans-serif; TEXT-ALIGN: right"]Od 23. 11. 2011.[/td][/tr]
" border="0" />

ardhmerija Very Happy japra shpresa ime haha
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Luki
Administrator
avatar

Numri i postimeve : 179
Age : 58
Lokacioni : Prishtinė
Registration date : 30/07/2009

MesazhTitulli: Re: Gjeli Kosovar   Sun Mar 27, 2011 11:51 pm

Pershendetje Ruzhdi,

Fotot ishin te mira, me se shumti po me pelqen ai zogu me unaze ne kembe, por para se gjithash ideja qe e ke dalluar me ate unaze.
Sepse pa e dijt se cili zog i ciles vije eshte nuk mundesh me pasur sukses ne kryqezimet e ardhshme.
Suksese
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
fan

avatar

Numri i postimeve : 45
Age : 48
Lokacioni : shkup.
Registration date : 17/01/2011

MesazhTitulli: Re: Gjeli Kosovar   Mon Mar 28, 2011 2:39 am

falemenderit s normhumal ashtu duhet te ket dalim se cili i kujt asht
sido koft f
alemenderit edhe njeher tung kalovshit mir nihemi
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Luki
Administrator
avatar

Numri i postimeve : 179
Age : 58
Lokacioni : Prishtinė
Registration date : 30/07/2009

MesazhTitulli: Re: Gjeli Kosovar   Wed Apr 20, 2011 12:25 am

Pershendetje,

O njerez shkruani, mos hezitoni.

Une tani kam 3 gjela dhe 6 pula.
Prej zogjeve kam nxjerr disa, dhe po shpresoj se do te rriten mire.

Po ju te tjeret, si i keni punet ne kete drejtim.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
fan

avatar

Numri i postimeve : 45
Age : 48
Lokacioni : shkup.
Registration date : 17/01/2011

MesazhTitulli: Re: Gjeli Kosovar   Wed Apr 20, 2011 12:41 am

pershendetje
edhe un jom tu mundu ti rris por sedi se qka ka nja ka met mai vogel prej qerve gjis per gjise asht mai vogel
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
fan

avatar

Numri i postimeve : 45
Age : 48
Lokacioni : shkup.
Registration date : 17/01/2011

MesazhTitulli: Re: Gjeli Kosovar   Wed Apr 20, 2011 12:44 am

baca sali bash aj i shenume qe ipata ba shej spo rritet hiq
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Luki
Administrator
avatar

Numri i postimeve : 179
Age : 58
Lokacioni : Prishtinė
Registration date : 30/07/2009

MesazhTitulli: Re: Gjeli Kosovar   Wed Apr 20, 2011 10:23 am

Pershendetje Ruzhdi,

ketee problem e kemi pasur secili prej nesh, edhe une personalisht.
Me vetvehten kur mu kane qele zogjet, disa prej tyne i kam shikuar me shume dhe i kam vequar, duke i thene vetvehtes se keta jane me te mire se te tjeret, dhe se prej tyne pritet te dalin me te mire, por kot.As fundi ijaves nuk i nxijke, te gjithe ata me ngordhshin.
Keshtu mos u ban merak, mos i shiko, shume, mos i mbaj ne dore, dhe hjeke merakun nga ata, vetvetiu do te rriten, vetem ushqej sa duhet dhe uje te kene.

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
fan

avatar

Numri i postimeve : 45
Age : 48
Lokacioni : shkup.
Registration date : 17/01/2011

MesazhTitulli: Re: Gjeli Kosovar   Thu Apr 21, 2011 1:14 am

pershendetje

jobre se ikom lan sjam ti prek povu qes voe te zime dhe koncentrat prej mat shtrejtit 70 fening kilogrami ky qetri asht 30 fening doti postoj fotot te shifsh dallimi mes tyre ajan per ni dit te nxjerrt ok tung kalovshi mir
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
fan

avatar

Numri i postimeve : 45
Age : 48
Lokacioni : shkup.
Registration date : 17/01/2011

MesazhTitulli: pershendetje   Fri Apr 22, 2011 9:38 pm

[tr][td][/td][/tr][tr][td style="FONT-SIZE: 11px; FONT-FAMILY: arial,sans-serif; TEXT-ALIGN: right"]Od knus kosovar[/td][/tr]
" border="0" />[tr][td][/td][/tr][tr][td style="FONT-SIZE: 11px; FONT-FAMILY: arial,sans-serif; TEXT-ALIGN: right"]Od knus kosovar[/td][/tr]
" border="0" />[tr][td][/td][/tr][tr][td style="FONT-SIZE: 11px; FONT-FAMILY: arial,sans-serif; TEXT-ALIGN: right"]Od knus kosovar[/td][/tr]
" border="0" />[tr][td][/td][/tr][tr][td style="FONT-SIZE: 11px; FONT-FAMILY: arial,sans-serif; TEXT-ALIGN: right"]Od knus kosovar[/td][/tr]" border="0" />[tr][td][/td][/tr][tr][td style="FONT-SIZE: 11px; FONT-FAMILY: arial,sans-serif; TEXT-ALIGN: right"]Od knus kosovar[/td][/tr]" border="0" /> king .
tash kush mund mem tregu se si mundet kjo ajn njejtte katert por nja asht mai vogelte shomi se qka dot dale prej ktyre tung kalovshi mir
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
fan

avatar

Numri i postimeve : 45
Age : 48
Lokacioni : shkup.
Registration date : 17/01/2011

MesazhTitulli: Re: Gjeli Kosovar   Fri Apr 22, 2011 9:43 pm


tash e kuptova se si ti qes vetem fotot hahaha
rradhen tjeter doti qes ma mir
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Sponsored content
MesazhTitulli: Re: Gjeli Kosovar   

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
Gjeli Kosovar
Mbrapsht nė krye 
Faqja 2 e 13Shko tek faqja : Previous  1, 2, 3, ... 11, 12, 13  Next

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Gjeli Kosovar - Kosova Longcrower :: Shpezėt Shtėpiake :: Gjeli Kosovar-
Kėrce tek: