BallinaBallina  ForumForum  PytėsoriPytėsori  KėrkoKėrko  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimi  
Tė nderuar anėtarė dhe vizitor, sė shpejti do tė aktivizohet domain-i me emrin gjelikosovar. Ju ftojmė tė sjellni shėnime pėr kėtė rac autoktone si dhe per sportet tjera. Tė nderuar anėtarė megjithėse administratorėt dhe moderatorėt e kėtij forumi do mundohen tė fshijnė ose redaktojnė shkrime tė kundėrshtueshme sa mė parė, mirpo ėshtė e pamundur qė tė rishikohet cdo mesazh. Prandaj ju duhet tė kuptoni se mesazhet e postuara nė kėtė forum janė shprehje e opinionit tė autorit dhe jo tė administratorit, moderatorėve apo webmasterit (pėrvec rasteve kur kėta tė fundit janė autorė tė shkrimeve) dhe ata nuk mund tė mbahen pėrgjegjės.  Ju falenderojme, stafi i forumit !

Share | 
 

 Gjeli Kosovar

Shko poshtė 
Shko tek faqja : Previous  1, 2, 3, 4, 5 ... 11, 12, 13  Next
AutoriMesazh
xhem baruti

avatar

Numri i postimeve : 25
Registration date : 15/07/2011

MesazhTitulli: Re: Gjeli Kosovar   Fri Jul 15, 2011 12:57 am

tung te gjithve ju pershendes,meraklia xhem baruti.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
xhem baruti

avatar

Numri i postimeve : 25
Registration date : 15/07/2011

MesazhTitulli: Re: Gjeli Kosovar   Fri Jul 15, 2011 1:11 am

tung.kam cel sivjet afer 95 zoj pin ne vit tri e knej,2 prej tyne i pres sa ma frik me fillu kangen se i ka bae 6 muje 10 dit.kurse zogzat kan fillu me vojten,presim rezultatin cka dot na japin.pershendes te gjith meraklit kti sporti.tung.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Luki
Administrator
avatar

Numri i postimeve : 179
Age : 58
Lokacioni : Prishtinė
Registration date : 30/07/2009

MesazhTitulli: Re: Gjeli Kosovar   Fri Jul 15, 2011 9:36 am

Mire se erdhe Xhem Baruti,

Po me vjen mire qe u kyqe te diskutojme se bashku.Suksese ne kultivimin e kesaj race, i kam lexuar postimet e juaja.
Po i presim kur te fillojne kendimin keta zogjet e rinje.


Edituar pėr herė tė fundit nga Luki nė Fri Jul 15, 2011 11:27 am, edituar 1 herė gjithsej
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
xhem baruti

avatar

Numri i postimeve : 25
Registration date : 15/07/2011

MesazhTitulli: Re: Gjeli Kosovar   Fri Jul 15, 2011 10:08 am

mir se juv xheta luki te pershendes ,po ashtu asht do ti presim te kendojn po edhe ather ceshtu ka me vazdu sikur tash,skan me dit cilin me cit perpara se kena cel shum hehe.mir te perdhendes e te uroj suksese ne kultiv.tungi.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
xhem baruti

avatar

Numri i postimeve : 25
Registration date : 15/07/2011

MesazhTitulli: Re: Gjeli Kosovar   Sat Jul 23, 2011 8:38 pm

tung te gjithve ajeni mir ore ku jeni hup a bash kurxha ska tre ci jeni hesht kshtu.ju uroj suksese pra tanve e rungi juv koft.kukukurrriikkkkuuuuuuuuuuuu 55
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Luki
Administrator
avatar

Numri i postimeve : 179
Age : 58
Lokacioni : Prishtinė
Registration date : 30/07/2009

MesazhTitulli: Re: Gjeli Kosovar   Mon Jul 25, 2011 12:29 pm

Pershendetje te gjitheve,Po hezitoni te shkruani.

Si po ju shkon meraku, a po perparojne zogjet a jane ne rruge te mire per ta perballuar te nxehtit.

sa muajsh i keniShkruani se forumi eshte per te gjithe juve, ti kembeni pervojat dhe ta njihni njeri tjetrin.Une e njoh nje numer te konsideruar te meraklinjeve te cilet nuk regjistrohen por edhe pse jane te regjistruar nuk shkruajne.

Meraku ka te bej edhe me ate se duhet ti shkemejsh pervojat me te tjeret dhe te tjeret qe jane me te rinj te mesojne nga ata me te vjetrit.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
skender bajraktari

avatar

Numri i postimeve : 38
Age : 64
Registration date : 08/01/2011

MesazhTitulli: Re: Gjeli Kosovar   Sun Jul 31, 2011 10:55 pm

te nderuar marakli te gjelit kosovar me rastin muajit te madherishem te ramazanit ju uroj agjerim te lehte dhe suksese ne sportin ton e ishalla kem qa nijm keto dite te ramazanit . me qe po ndegjoj se disa vende p[o knojn . te une momentalisht jon shum mire kah rriten kam 22 zoj pasi qe2zogeza ia kam fal nje musafirit nga sarajeva qe me vizitoi para disa dite . prej zojve i kam 9 djem e 13 qika shum qika a? hahahahahah ju pershendes
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
HOROZ

avatar

Numri i postimeve : 8
Age : 33
Lokacioni : Bosnia and Herzegovina
Registration date : 24/01/2011

MesazhTitulli: Re: Gjeli Kosovar   Mon Aug 01, 2011 3:19 pm

Ramazan Šerif Mubarek Olsun svim meraklijama i uzgajivacima kosovskih pjevaca
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
taschek

avatar

Numri i postimeve : 6
Age : 40
Lokacioni : Hungary
Registration date : 03/08/2011

MesazhTitulli: Re: Gjeli Kosovar   Wed Aug 03, 2011 9:53 pm

Hi!

I'm from Hungary, near Szeged. I'd like to buy eggs, but I don't know somebody who breeds kosova longcrower. Can I buy eggs (6-10) for somebody next spring? Please, writte to my email adress. Tanks! Best whises! Matyas Taschek
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Luki
Administrator
avatar

Numri i postimeve : 179
Age : 58
Lokacioni : Prishtinė
Registration date : 30/07/2009

MesazhTitulli: Re: Gjeli Kosovar   Fri Aug 05, 2011 12:06 am

Dear friend,

You must to repeat your request again in spring, In mean time you must to arange how to delivery to you that eggs.

all the best
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
taschek

avatar

Numri i postimeve : 6
Age : 40
Lokacioni : Hungary
Registration date : 03/08/2011

MesazhTitulli: Re: Gjeli Kosovar   Fri Aug 05, 2011 3:01 pm

Thanks. Kosova Longcrower is a very decorative birds, I like to keep around our house as parade (I don't know exactly how says it in English) poultry. In the backyards, I keep old hungarian poultries.Other: I red on the longtail-fowl.co that the cocks don't like the hot weather. Why? Colour or other causes? Here the summer very hot (sometime 35-38 C), in the shade too 30 C.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Luki
Administrator
avatar

Numri i postimeve : 179
Age : 58
Lokacioni : Prishtinė
Registration date : 30/07/2009

MesazhTitulli: Re: Gjeli Kosovar   Sun Aug 07, 2011 2:27 am

HI,
During high temperatures in the summer it is preferred to keep them in a cool place, because in some cases that die while singing .

They cannot to breth enought, during the singing, and in hot temperatures during the brething they push voice like song, and that voice cannot to stop, that if is repeating more time they cannot to breath and that cause the death.

example: they is singing 40 to 60 seconds, also that voice which they push is in same level like to sing, if is that repeat in hot temperatures more time


Mbrapsht nė krye Shko poshtė
taschek

avatar

Numri i postimeve : 6
Age : 40
Lokacioni : Hungary
Registration date : 03/08/2011

MesazhTitulli: Re: Gjeli Kosovar   Mon Aug 15, 2011 10:22 am

Thanks.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
fan

avatar

Numri i postimeve : 45
Age : 48
Lokacioni : shkup.
Registration date : 17/01/2011

MesazhTitulli: Re: Gjeli Kosovar   Wed Aug 17, 2011 5:27 pm

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
fan

avatar

Numri i postimeve : 45
Age : 48
Lokacioni : shkup.
Registration date : 17/01/2011

MesazhTitulli: Re: Gjeli Kosovar   Sun Aug 21, 2011 12:23 pm

pershendetje
nuk asht aj i vogli se vetem dy mkan met prrej atyre 4 ve shka ikom ne videon e me parshem kto qert jon me pulat e mija qka ikom tung
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
xhem baruti

avatar

Numri i postimeve : 25
Registration date : 15/07/2011

MesazhTitulli: Re: Gjeli Kosovar   Mon Aug 22, 2011 12:07 am

tung ju lus nga nji koment per ket knus.ju pershendes te gjithve.https://www.youtube.com/watch?v=_UqrIQX1NRA
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
xhem baruti

avatar

Numri i postimeve : 25
Registration date : 15/07/2011

MesazhTitulli: Re: Gjeli Kosovar   Mon Aug 22, 2011 12:24 am

https://www.youtube.com/watch?v=_UqrIQX1NRA

me falje se tash e kuptova cish me shtie pershendetje tgjithve nga xhem-barutiiiiiiii
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Luki
Administrator
avatar

Numri i postimeve : 179
Age : 58
Lokacioni : Prishtinė
Registration date : 30/07/2009

MesazhTitulli: Re: Gjeli Kosovar   Tue Aug 23, 2011 2:08 am

Pershendetje,

I nderuari Xhem, te pergezoj per merakun tend,shifet se je merakli shume i madh dhe se patjeter do te arrijsh rezultate edhe me te mira.Gjeli per te cilin kerkon komente, eshte i mire, mirepo me se miri do ta vleresoni ju vete nese bani krahasime me gjelat e tjere.

Une me shoket e mij jam autor i standardeve te cilat duhet ti kete Gjeli Kosovar, standardet jane si rezultat i kultivimit te kasaj race ne periudhe prej rreth 40 vitesh, dhe per te arritur te maksimumi i mundshem i kesaj race nuk ka rruge tjeter perveq permbajtja e ketyre standardeve.

Respekt
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
xhem baruti

avatar

Numri i postimeve : 25
Registration date : 15/07/2011

MesazhTitulli: Re: Gjeli Kosovar   Tue Aug 23, 2011 5:43 pm

ok

flm.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Gani Qallakaj

avatar

Numri i postimeve : 6
Registration date : 26/05/2011

MesazhTitulli: Re: Gjeli Kosovar   Fri Aug 26, 2011 8:41 pm

Mirdita kam nje Pytje po shoh Gjela dhe Pula po i kan Lekuren e Kambve te Zez ose me e qelt deri ne te Verll a kishit mujt mem tregu cila ngjy osht e lejume me Standart te Races ose cila osht ma e preferume ?
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Luki
Administrator
avatar

Numri i postimeve : 179
Age : 58
Lokacioni : Prishtinė
Registration date : 30/07/2009

MesazhTitulli: Re: Gjeli Kosovar   Fri Aug 26, 2011 9:58 pm

Pershendetje Gani,

shiko ne faqen 1 e gjen pershkrimin detal dhe standardin e Gjelit Kosovar
tani jemi ne faqen 6 vetem kthehu ne faqen 1
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
skender bajraktari

avatar

Numri i postimeve : 38
Age : 64
Registration date : 08/01/2011

MesazhTitulli: Re: Gjeli Kosovar   Mon Aug 29, 2011 2:51 am

gani edhe prej knojsive qe i kan komt e zeza kan dal knojsi te mire por knojsit duhet ti ken komt ngjyre ulliri sipoas standardeve qe i ki ne faqen e par te pershendes
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Gani Qallakaj

avatar

Numri i postimeve : 6
Registration date : 26/05/2011

MesazhTitulli: Re: Gjeli Kosovar   Mon Aug 29, 2011 5:58 pm

Falimideres per pergjigje
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
skender bajraktari

avatar

Numri i postimeve : 38
Age : 64
Registration date : 08/01/2011

MesazhTitulli: Re: Gjeli Kosovar   Tue Aug 30, 2011 8:43 am

te gjith meraklive te gjelit kosovar me fat ju qoft fiter bajrami
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Vizitor
Vizitor
avatar


MesazhTitulli: Re: Gjeli Kosovar   Sun Sep 04, 2011 10:01 am

o a jeni gjall o merakli a si po kaloni hajde ju qe keni qel ka 30 e ma shum naj rekord ta shohim
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Sponsored content
MesazhTitulli: Re: Gjeli Kosovar   

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
Gjeli Kosovar
Mbrapsht nė krye 
Faqja 4 e 13Shko tek faqja : Previous  1, 2, 3, 4, 5 ... 11, 12, 13  Next

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Gjeli Kosovar - Kosova Longcrower :: Shpezėt Shtėpiake :: Gjeli Kosovar-
Kėrce tek: