BallinaBallina  ForumForum  PytėsoriPytėsori  KėrkoKėrko  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimi  
Tė nderuar anėtarė dhe vizitor, sė shpejti do tė aktivizohet domain-i me emrin gjelikosovar. Ju ftojmė tė sjellni shėnime pėr kėtė rac autoktone si dhe per sportet tjera. Tė nderuar anėtarė megjithėse administratorėt dhe moderatorėt e kėtij forumi do mundohen tė fshijnė ose redaktojnė shkrime tė kundėrshtueshme sa mė parė, mirpo ėshtė e pamundur qė tė rishikohet cdo mesazh. Prandaj ju duhet tė kuptoni se mesazhet e postuara nė kėtė forum janė shprehje e opinionit tė autorit dhe jo tė administratorit, moderatorėve apo webmasterit (pėrvec rasteve kur kėta tė fundit janė autorė tė shkrimeve) dhe ata nuk mund tė mbahen pėrgjegjės.  Ju falenderojme, stafi i forumit !

Share | 
 

 Kuriozitete per peshqit

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Naki
WebMaster
avatar

Numri i postimeve : 69
Lokacioni : Lipjan
Registration date : 11/09/2007

MesazhTitulli: Kuriozitete per peshqit   Tue Nov 06, 2007 11:18 pm

1.Peshqit e harrojne cdo gje qe ndodh vetem pas 10 min (prandaj peshqit nuk te mbajne asnjehere meri).
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://www.nasergashi.com
gishteza

avatar

Numri i postimeve : 7
Registration date : 12/01/2008

MesazhTitulli: Re: Kuriozitete per peshqit   Sat Jan 12, 2008 4:35 pm

Pse ėshtė i pamundur kalimi nga uji nė tokė

Evolucionistėt thonė se njė ditė tė bukur disa specie qė jetonin nė ujė, nė njė farė mėnyre filluan tė ecnin nė tokė dhe u shndėrruan nė banore tė tokės. Ka shumė fakte qė e bėjnė kėtė kalim tė pamundur.
1. Pesha trupore: Gjallesat ujore nuk e kanė problem peshėn trupore gjatė lėvizjes. Por ato qė banojnė nė tokė harxhojnė 40% tė energjisė sė tyre vetėm pėr tė lėvizur. Kėshtu, kėto krijesa qė pretendohet tė kenė kaluar nė tokė, duhet tė kishin zhvilluar njė sistem tė ri muskulor dhe skeletor pėr t’iu pėrshtatur kushteve tė reja tė tokės, por kjo ėshtė e pamundur tė ndodhė nga mutacione tė rastėsishme.
2. Ruajtja e temperaturės: Nė tokė temperatura mund tė ndryshojė shpejt dhe nė njė shkallė tė gjerė. Gjallesat tokėsore kanė njė mekanizėm trupor qė u pėrgjigjet kėtyre ndryshimeve tė mėdha tė temperaturės. Nė ujė temperatura ndryshon ngadalė dhe jo nė tė njėjtėn shkallė si nė tokė. Njė organizėm i gjallė qė ka njė sistem trupor tė rre- gulluar sipas temperaturės konstante tė ujit, duhet qė ta modifikojė sistemin e tij mbrojtės pėr tė siguruar minimizimin e dėmeve qė mund tė shkaktohen nga ndryshimi i temperaturės nė tokė. Eshtė budallallėk tė thuash se peshqit e arritėn kėtė nga mutacione tė rastėsishme, sapo dolėn nė tokė.
3. Pėrdorimi i ujit: Eshtė e domosdoshme pėr procesin e metabolizmit qė uji, bile edhe lagėshtia, tė pėrdoren me kursim pėr shkak tė burimeve tė pakta tė ujit nė tokė. P.sh. lėkura duhet tė jetė e atillė qė tė lejojė humbjen e ujit nė njė masė tė caktuar pa lejuar njė avullim tė lėngjeve nė shkallė tė gjerė. Prandaj, krijesat e tokės kanė sensin e etjes, diēka qė krijesat e ujit nuk e kanė. Pėrveē kėsaj lėkura e krijesave tė ujit nuk ėshtė e pėrshtatshme pėr njė ambjent pa ujė.
4. Veshkat: Gjallesat e ujit mund tė shkarkojnė lehtėsisht materialet e padėshiruara, veēanėrisht amoniakun, nė trupin e tyre duke i filtruar ato, meqenėse gjendet ujė i bollshėm nė ambjentin e tyre. Nė tokė, uji duhet tė pėrdoret me kursim. Kjo ėshtė arsyeja pse gjallesat banore tė tokės kanė sistemin e veshkave. Falė kėtyre veshkave, amoniaku magazinohet duke u shndėrruar nė ure, duke pėrdorur minimumin e sasisė sė ujit gjatė daljes sė tij. Pėr mė tepėr, sisteme tė tjera janė tė nevojshme pėr tė siguruar funksionimin e veshkave. Shkurt, pėr kalimin nga uji nė tokė duhej qė gjallesat patjetėr tė kishin veshka, tė cilat duhet tė ishin formuar menjėherė sapo ato tė shkelnin nė tokė.
5. Sistemi i frymėmarrjes: Peshqit “marrin frymė” duke absorbuar oksi- gjenin e tretur nė ujin qė kalon nė velėzat e tyre. Ata nuk mund tė rrojnė mė shumė se disa minuta jashtė ujit. Qė tė jetojnė nė tokė, ata duhet tė pajiseshin me mushkėri perfekte menjėherė.

Eshtė mė shumė se e pamundur qė tė gjitha kėto ndryshime kolosale tė kenė ndodhur nė tė njėjtin organizėm nė tė njėjtėn kohė, tė gjitha rastėsisht
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
gishteza

avatar

Numri i postimeve : 7
Registration date : 12/01/2008

MesazhTitulli: Re: Kuriozitete per peshqit   Sat Jan 12, 2008 4:38 pm

Peshkataret rus kanė zėnė ne detin Azov njė peshk rreth 100 kg.
Pesha e peshkut nuk i ka cuditur fare peshkataret por pamja e tij e ēuditshme. Kjo pamje ata i ka befasuar aq shumė sa ata menduan se kishin zėnė njė peshk - Alien!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
gishteza

avatar

Numri i postimeve : 7
Registration date : 12/01/2008

MesazhTitulli: Re: Kuriozitete per peshqit   Sat Jan 12, 2008 4:39 pm

Njė kallamar 10 metra i gjatė dhe me njė peshe 450 kilogram, ėshtė zėnė nga peshkateret zelandez.

Ky ėshtė kontakti i parė midis njė gjiganti te tillė te kallamareve dhe njerėzve.


Ky lloj kallamari Mesonychoteuthis hamiltoni jetom ne thellesite e antarktikut prej 1000 deri ne 2000 km.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
gishteza

avatar

Numri i postimeve : 7
Registration date : 12/01/2008

MesazhTitulli: Re: Kuriozitete per peshqit   Sat Jan 12, 2008 4:39 pm

Peshkaqenet femra mund te pllenohen duke notuar edhe nė rast se ato nuk kanė maredhenie seksuale me peshkaqenet meshkujt.
Ky ėshtė studimi i fundit mbi peshkaqenet. Kėtė studim e bėn te ditur studiuesi Paulo Prodöhl profesor ne Queen's Universitet ne Belfast.

Gjithēka ėshtė vezhguar ne njė akuarium zoologjik ne USA ku njė peshkaqene femėr ka sjelle ne jetė njė peshkaqen tė ri, pa pasur me pare kontakte me peshkaqene te tjerė
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
gishteza

avatar

Numri i postimeve : 7
Registration date : 12/01/2008

MesazhTitulli: Re: Kuriozitete per peshqit   Sat Jan 12, 2008 4:41 pm

Njė grup studiuesish britanik te Bangor University kanė arritur te gjejne ne brigjet e Islandes midhjen „Arctica islandica“ e cila mendohet te kėtė njė moshe prej 405-410 vjet.
Kjo specie i pėrket grupit te cpecieve me te vjetra ne planet.
Fatkeqsisht pėr te percaktuar moshen e „Arctica islandica“,studiuesit iu desh ta vrisnin.Ndoshta „Arctica islandica“mund tė kishte jetuar edhe pėr shumė kohe.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Luki
Administrator
avatar

Numri i postimeve : 179
Age : 58
Lokacioni : Prishtinė
Registration date : 30/07/2009

MesazhTitulli: Re: Kuriozitete per peshqit   Fri Jul 31, 2009 11:28 am

Siluri i uritur gjigant di te sulmoj edhe njerezit

Ne raste te caktuara Siluri i uritur gjigant (mbi 100 kg), din te sulmoj edhe njerezit.
Lexova nje shkrim, ku thuhej se nje silur e kishte kafshuar nje femer e cila ishte duke u lare ne lumin Mrezhnice- Duga Resa (Sloveni apo Kroaci) e cila kishte deklaruar se asaj i kishte shkaktuar nje plage 10 cm.
e njejta deklaronte se gjithmone ishte lare aty dhe as qe e kishte paramenduar se mund te ndodhe nje gje e tille.
deshmitaret(peshkataret) pohojne se ne raste te caktuara kishin pare Silurin duke sulmuar patat mbi uje, apo mjellmat, keshtu qe Siluri i uritur ne kete rast ka mundur ta sulmoj duke menduar apo zevendesuar me nje pate apo mjellme.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Luki
Administrator
avatar

Numri i postimeve : 179
Age : 58
Lokacioni : Prishtinė
Registration date : 30/07/2009

MesazhTitulli: Re: Kuriozitete per peshqit   Fri Jul 31, 2009 11:44 am

Peshku Sarpa Salpa
ky peshk jeton ne ujrat e mediteranit dhe Afrikes se Jugut, dmth. ne ujrat e ngrohta, ēuditerisht i njejti lloj eshte kapur ne ujrat Britanike, dhe se ky lloj peshku deri me tani eshte pare ne ujrat britaneze 3 here.Ekspertet thone se fajtore per kete eshte ngohja globale.
Ky lloj peshku servohet ne restoranet e Mediteranit, por karakteristike e tij eshte ushqimi me kete lloj peshku nxit te organizmi i njeriut halucinacione te cilat munden te zgjasin edhe me dite. Jane regjistruara 2 raste te vdekjes nga ushqimi me kete lloj peshku ne France.Andy Gilles (38) ishte peshkatari i cili e kishte kapur kete peshk.

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Luki
Administrator
avatar

Numri i postimeve : 179
Age : 58
Lokacioni : Prishtinė
Registration date : 30/07/2009

MesazhTitulli: Re: Kuriozitete per peshqit   Thu Aug 27, 2009 9:43 am

Ne peshkun e gjuajtur e gjeti unazen e humbur para 21 viteve.


Peshku i cili e kafshoi karremin, ka pasur njė suprizė pėr amerikanin nga Teksasi. Peshkatari i cili deshti te mbetet anonim, gjeti nė Sharokun (gėrgeqin) e rėndė 3.6 kg unazėn me gur tė kaltėr nė tė cilin ishte i graviruar emri para 21 viteve, tė cilėn unazė Joe Richardson e kishte humbur nė liqenin Sam Rayburn.

Peshkatari e gjeti Richardsonin (41) pėrmes internetit dhe e kontaktoj.Unaza e humbur e tij ishte si dhuratė nga nėna e tij tė cilėn dhuratė ja kishte ble ajo me rastin e diplomimit nė Institutin Teknik nė Houston.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
fan

avatar

Numri i postimeve : 45
Age : 48
Lokacioni : shkup.
Registration date : 17/01/2011

MesazhTitulli: Re: Kuriozitete per peshqit   Thu Jan 20, 2011 12:18 am

befasi tek ne nuk ka unaza vetem grrepa qe jan keputur ato mun ti gjejsh
mu meka ndodh ti gjej ka 3 /4 grepa ne bazenin ku i ruaj peshkujt qe i nza
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Sponsored content
MesazhTitulli: Re: Kuriozitete per peshqit   

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
Kuriozitete per peshqit
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Gjeli Kosovar - Kosova Longcrower :: Tema tė ndryshme rreth peshkimit :: Biseda tė lira-
Kėrce tek: