BallinaBallina  ForumForum  PytėsoriPytėsori  KėrkoKėrko  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimi  
Tė nderuar anėtarė dhe vizitor, sė shpejti do tė aktivizohet domain-i me emrin gjelikosovar. Ju ftojmė tė sjellni shėnime pėr kėtė rac autoktone si dhe per sportet tjera. Tė nderuar anėtarė megjithėse administratorėt dhe moderatorėt e kėtij forumi do mundohen tė fshijnė ose redaktojnė shkrime tė kundėrshtueshme sa mė parė, mirpo ėshtė e pamundur qė tė rishikohet cdo mesazh. Prandaj ju duhet tė kuptoni se mesazhet e postuara nė kėtė forum janė shprehje e opinionit tė autorit dhe jo tė administratorit, moderatorėve apo webmasterit (pėrvec rasteve kur kėta tė fundit janė autorė tė shkrimeve) dhe ata nuk mund tė mbahen pėrgjegjės.  Ju falenderojme, stafi i forumit !

Share | 
 

 Gjeli i Beratit

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Luki
Administrator
avatar

Numri i postimeve : 179
Age : 58
Lokacioni : Prishtinė
Registration date : 30/07/2009

MesazhTitulli: Gjeli i Beratit   Fri Dec 02, 2011 1:46 pm

Gjeli i Beratit


Kjo race e pulave mban preardhjen nga Shqiperia, nga qyteti Berat prej ku edhe e ka marre emrin kjo race.Eshte race e pulave ne kategorine e Gjelave kendimgjate, me gjatesi te kendimit deri to 15 seconds. Gjeli ka kembe te gjata dhe qafen e gjate, bishtin e ka mesatar te zhvilluar te ngritur larte, sy te kuq, qube nuk ka por kauqrota e ka ne forme te lules.Ngjyren e ka ekskluzivisht te bardhe.Pesha e tyre , gjeli 3-3.5 kg dhe pula 2-2.5.Zogjet jane ngjyre verdhe (ngjyre sariht poashtu e kane edhe ngjyren e kembeve.Pulat gjate vitit mund te bajne 80-100 ve.

Shenime dhe foto per kete race gjeli, gjeni ne kete adrese:
http://www.feathersite.com/Poultry/CGA/Berat/BRKBerat.html

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Luki
Administrator
avatar

Numri i postimeve : 179
Age : 58
Lokacioni : Prishtinė
Registration date : 30/07/2009

MesazhTitulli: Re: Gjeli i Beratit   Fri Dec 02, 2011 1:59 pm

Te nderuar,

Sa kam mund te lexoj rreth kesaj race,egzemplare te kesaj race gjenden ne Turqi , kur me rastin e shperguljeve dhe migrimeve te populates ne periudha te caktuara i kane mare me vehte imigrantet shqiptare dhe ata boshnjak.

Edhe sot a kultivues te kesaj race edhe sot ne Turqi, siq eshte z. Mehmet Akdeniz.
Poashtu kam lexuar se nje gjerman e kultivon kete race ne Gjermani dhe ai mundohet atje ta standardizoj, por sipas tij me emrin gjeli boshnjak.

Gjelin ne fjale ai e ka ble ne treg ne Stamboll dhe e ka derguar ne Gjermani, ku thuhet se tani veq egzistojn disa kultivues te kesaj race atje. Pra gjermani Armin Sikst, ka botuar atje variante te ndryshme rreth standardit te kesaj race me emrin gjeli boshnjak.Ne mungese te kundeargumenteve dhe njohurive dikush tjeter e pervetson dhe ja len emrin si te don ai vete.Ne trojet Shqiptare nuk kam njohuri sa mbahet dhe sa kultivohet kjo race e pulave, nese dikush ka njiohuri me shume rreth kesaj race le te shkruaj.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
Gjeli i Beratit
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Gjeli Kosovar - Kosova Longcrower :: Shpezėt Shtėpiake :: lloje tė tjera tė shpezėve shtepiake-
Kėrce tek: