BallinaBallina  ForumForum  PytėsoriPytėsori  KėrkoKėrko  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimi  
Tė nderuar anėtarė dhe vizitor, sė shpejti do tė aktivizohet domain-i me emrin gjelikosovar. Ju ftojmė tė sjellni shėnime pėr kėtė rac autoktone si dhe per sportet tjera. Tė nderuar anėtarė megjithėse administratorėt dhe moderatorėt e kėtij forumi do mundohen tė fshijnė ose redaktojnė shkrime tė kundėrshtueshme sa mė parė, mirpo ėshtė e pamundur qė tė rishikohet cdo mesazh. Prandaj ju duhet tė kuptoni se mesazhet e postuara nė kėtė forum janė shprehje e opinionit tė autorit dhe jo tė administratorit, moderatorėve apo webmasterit (pėrvec rasteve kur kėta tė fundit janė autorė tė shkrimeve) dhe ata nuk mund tė mbahen pėrgjegjės.  Ju falenderojme, stafi i forumit !

Share | 
 

 Peshkaqeni 400 kg bie nė rrjetat e peshkimit

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Naki
WebMaster
avatar

Numri i postimeve : 69
Lokacioni : Lipjan
Registration date : 11/09/2007

MesazhTitulli: Peshkaqeni 400 kg bie nė rrjetat e peshkimit   Thu Jan 10, 2008 3:33 pm

Kapet egėrsira e detit nė ujėrat mes Karaburunit dhe Sazanit
VLORĖ – Brigjet shqiptare po kėrcėnohen gjithnjė e mė shumė nga kafshėt e rrezikshme tė detit nė prag tė fillimit tė sezonit turistik. Njė peshkaqen tjetėr rreth 450 kg ėshtė kapur pasditen e djeshme nga njė peshkarexhė, e cila ka dalė pėr peshkim nė zonėn ndėrmjet Karaburunit dhe Sazanit. "Musobarka Adrian", - peshkarexha, e cila ka transportuar egėrsirėn e pazakontė pėr kėto ujra, ka qenė nė momentet e mbledhjes sė rrjetave, kur peshkatarėt kanė parė jo pa habi sė bashku me gjahun e ditės, nė rrjetat e tyre edhe peshkaqenin.

Teksa kanė mbledhur rrjetėn si zakonisht ata janė ēuditur kur kanė parė qė kėsaj radhe kanė kapur dhe "peshkun" e rrallė. Ai ishte i gjatė rreth 4,2 metra dhe peshonte 400 kg. Sipas peshkatarėve, kur kanė hedhur peshkaqenin nė anijen e tyre, ata kanė vėrejtur se nė tė ka ngecur dhe njė grep, i cili ka kėputur fillispanjėn. Edhe pse pohojnė se nuk kanė shumė njohuri pėr specie tė tilla, peshkatarėt thonė se specia e rrallė dikur nė ujėrat e Adriatikut, kishte njė dukje tė frikshme. Sipas dėshmive, peshkaqeni nuk ka patur dhėmbė me majė, por nė formė sharre.

Kjo ėshtė hera e parė pėr kėtė vit qė kapet peshkaqen nė brigjet e Vlorės, ndėrkohė qė sipas peshkatarėve vitin e kaluar, tė tillė janė parė nė zonėn e Himarės. Ndėrsa nė Durrės dhe Shėngjin gjatė kėtij viti janė shėnuar tė paktėn 6 raste, ku shumica prej tyre kanė qenė peshkaqen-tigėr.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://www.nasergashi.com
 
Peshkaqeni 400 kg bie nė rrjetat e peshkimit
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Gjeli Kosovar - Kosova Longcrower :: Tema tė ndryshme rreth peshkimit :: Biseda tė lira-
Kėrce tek: